Այն մասին, թե որտեղից են Հայաստան ներկրվել ամանորյա կոկորդիլոսները
Մոտ 2 շաբաթ առաջ ԱՄՆ-ից Հայաստան է ներկվել 3 հատ կոկորդիլոս: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության ծառայության մամուլի քարտուղար Արմինե Սուքիասյանը:
Նրա խոսքով, կենդանիների սննդամթերքի մակնշումն արված է նոյեմբեր ամսվա համար, պիտանելության ժամկետը 3 ամիս է:
«Սա կոկորդիլոսի ներկրման առաջին փորձն է: Ներկրված կենդանիները, որոնցից յուրաքանչյուրը կշռել է մոտ 12 կգ, Հայաստան են բերվել ապխտած վիճակով»,-ասաց ծառայության մամուլի խոսնակը:
Հարցին, թե գիշատիչ ու լեշակեր կենդանու միսը որքան է անվտանգ ուտելու համար, ծառայությունից պատասխանեցին, որ կոկորդիլոսի միսը համարվում է ազատ վաճառքի սննդատեսակ: «Նահանգներում էլ շատ տարածված ուտեստ է համարվում»,-ասաց Ա. Սուքիասյանը:
Բացի կոկորդիլոսներից, Հայաստան բերվե՞լ են օրինակ ջայլամի, շնաձկան, գետաձիու, կենգուրուի, եղջերուի, գորտի ու նման այլ կենդանիների միս կամ հենց կենդանիներ: Հարցին ի պատասխան ծառայությունից հավատացրեցին, որ այլ էկզոտիկ կենդանիներ չեն ներկրվել:
Հիշեցնենք, որ արդեն մի քանի օր է` ինչ համացանցում ակտիվ խոսակցությունների ու քննարկումների առիթ է դարձել հայաստանյան սուպերմարկետներից մեկում 380 000 հազար դրամանոց կոկորդիլոսի լուսանկարը:

Уже несколько дней в армянской прессе и блогосфере активно обсуждается новогоднее предложение одной из сетей супермаркетов в Армении – копченый крокодил стоимостью 380 тыс. драмов (почти 1000 долларов).
Как сообщила Panorama.am пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Армине Сукиасян, порядка двух недель назад из США в Армению было импортировано 3 копченых крокодила.
По ее словам, деликатес был изготовлен в ноябре текущего года, срок хранения составляет 3 месяца.
«Это первый опыт импорта крокодилов. Крокодилы, каждый порядка 12 кг весом, были импортированы в Армению в копченом виде», – сказала Армине Сукиасян.
Что же касается того, насколько безопасным для потребления является мясо данного представителя фауны, А. Сукиасян сказала, что мясо крокодила находится в свободной продаже. «В Соединенных Штатах это очень распространенное блюдо», – заявила она.
При этом представитель Государственной службы безопасности продуктов питания заверила, что в республику мясо других экзотических животных (страуса, акулы, бегемота, кенгуру, оленя, лягушачьи лапки) не импортировалось.