Ալի Աքբար Սալեհի. Իրանը 20 տոկոս հարստացված ուրանի 4 տարվա պաշար ունի, Արաքի ռեակտորի գործունեությունն էլ չի դադարեցնի
«Իրանը Արաքի ռեակտորի գործունեությունը չի դադարեցնի»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար, ԻԻՀ փոխնախագահ Ալի Աքբար Սալեհին:
ԻԻՀ Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավարն այսօր առավոտյան Ղոմում այաթոլլահ Նուրի Համեդանիի հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով վերջերս Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված համաձայնությանը, նշել է, որ ժնևյան համաձայնագրով՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) և «Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի» (NPT) ոչ մի դրույթ չի խախտվել:
Ալի Աքբար Սալեհին, անդրադառնալով ժնևյան համաձայնագրի այն դրույթին, համաձայն որի՝ Իրանը պետք է դադարեցնի ուրանի 20 տոկոս հարստացման աշխատանքները, մասնավորապես նշել է. «Մենք ի սկզբանե նպատակ չենք ունեցել ուրանը հարստացնել 20 տոկոս, սակայն երբ Թեհրանի ռեակտորի վառելիքը վերջացավ և Արևմուտքը հրաժարվեց վառելիք տրամադրել, այդ ժամանակ էլ իրանցի գիտնականները ձեռնամուխ եղան ուրանի 20 տոկոս հարստացման աշխատանքներին: Անցնող տարիների ընթացքում Արաքի ռեակտորի համար 20 տոկոս հարստացված ուրանի 4 տարվա պաշար ենք կուտակել»:
Հավելենք, որ Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ս.թ. նոյեմբերի 24-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է ձեռնպահ մնան Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց: Իրանն էլ իր հերթին պարտավորվել է 6 ամսվա ընթացքում ուրանը 5 տոկոսից ավելի չհարստացնել:

Али Акбар Салехи: Иран накопил запасы обогащенного до 20% урана на 4 года и не приостановит деятельность реактора в Араке
«Иран не приостановит деятельность реактора в Араке»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил руководитель Организации по атомной энергии Ирана, вице-президент Ирана Али Акбар Салехи.
Касаясь на состоявшейся сегодня утром в городе Ком с аятоллой Нури Хамедани встрече соглашения между Ираном и «шестеркой», глава Организации по атомной энергии Ирана отметил, что в рамках женевского соглашения ни одно из положений Организации по атомной энергии Ирана и Договора о нераспространении ядерного оружия не было нарушено.
Комментируя положение женевского соглашения о том, что Иран должен приостановить работы по обогащению урана до 20%, Али Акбар Салехи заявил: «Мы изначально не ставили перед собой цели обогатить уран до 20%, однако когда топливо для реактора в Тегеране закончилось, а Запад отказался давать нам топливо, иранские ученые инициировали работы по обогащению урана до 20%. За минувшие годы мы накопили запасы обогащенного до 20% урана для реактора в Араке на 4 года».
Добавим, что согласно достигнутой 24 ноября 2013 года между Ираном и «шестеркой» договоренности, Совбез ООН, ЕС и США должны воздерживаться от введения санкций в отношении Ирана. Иран в свою очередь обязался в течение 6 месяцев не обогащать уран выше 5%.