Դ. Օրլով. Հավանական է` Ռուսաստանը աջակցի Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացմանը
Հավանական է, որ Ռուսաստանը կաջակցի Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացմանը: Այսպես է կարծում «Стратегия Восток-Запад» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Դմիտրի Օրլովը:
Ադրբեջանական «Վեստի.ազ» լրատվական գործակալության կայքը գրում է, թե Օրլովը կարծում է, որ Ղարաբաղի հանրաքվեի ժամանակ կբարձրացվի երեք հարց: Առաջինը ` «Ցանկանու՞մ եք լինել սուվերեն հանրապետություն», երկրորդը` «Ցանկանու՞մ եք լինել Ադրբեջանի կազմում» և երրորդը`«Ցանկանու՞մ եք լինել Հայաստանի կազմում»:
Այնուամենայնիվ, ըստ փորձագետի` հանրաքվեի հարցը կախված կլինի Ռուսաստանի ամենագլխավոր մարդու «հատուկ կարծիքից»: «Այս առումով վաղաժամ է խոսել, թե հանրաքվեի, և թե Ռուսատանի կողմից ԼՂՀ-ի ճանաչման մասին»,- կարծում է փորձագետը:
Քաղաքագետը նշել է, որ ղարաբաղյան կոնֆլիկտի ստատուս քվո վիճակը շահեկան է ինչպես որոշ քաղաքական գործիչների, այնպես էլ հասարակ մարդկանց համար:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ`2007 թ. նոյմբերին վերջիններիս կողմից ներկայացված մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա:

Россия будет способствовать проведению референдума в Нагорном Карабахе. Прогноз Д. Орлова
Россия, вероятно, будет способствовать проведению в Карабахе референдума. Такой прогноз сделал генеральный директор аналитического центра «Стратегия Восток-Запад» Дмитрий Орлов.
Как передает азербайджанское информагентство «Вести.аз», Д. Орлов считает, что на референдум в Карабахе будут вынесены три вопроса. Первый: «Хотите ли Вы быть суверенной республикой?», второй – «Хотите ли вы быть в составе Азербайджана?» и третий – «Хотите ли вы быть в составе Армении?».
Однако, по мнению эксперта, вопрос с референдумом будет зависеть от «особого мнения» главного человека в России. «В этой связи преждевременно говорить и о референдуме, и о скором признании Россией независимости НКР», – считает эксперт.
Политолог напомнил, что статус-кво в Карабахском конфликте выгоден как некоторым политикам, так и обычным людям, которые имеют свою выгоду.
Заместитель директора ереванского Института Кавказа, политолог Сергей Минасян, отвечая на вопрос азербайджанского информагентства, рассчитывает ли Армения, что ее вступление в Таможенный союз ухудшит азербайджано-российские отношения, отметил, что ухудшение азербайджано-российских отношений произойдет само собой.
«Последние события, связанные с политическим решением о присоединении Армении к Таможенному Союзу, напрямую связаны с Карабахским конфликтом. Более того, можно сказать, что это было главной причиной и смыслом принятия этого решения», – сказал Минасян.