«Լևոն Տեր Պետրոսյանը հաճախ հանդես է գալիս ոչ թե որպես քաղաքական գործիչ, այլ որպես քաղաքագետ»
«Առաջին նախագահը երբեմն հանդես է գալիս որպես փորձառու քաղաքագետ այլ ոչ թե որպես քաղաքական գործիչ: Նա, երևի թե, միայն իրեն հասկանալի պատճառներով դուրս է գալիս քաղաքական գործչի կեցվածքից, ով պետք է ելնի միայն քաղաքական նպատակահարմարությունից և միայն իր քաղաքական դիրքորոշումն ապահովի: Փոխարենը անցնում է քաղաքական վերլուծությանը:1997 թ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ևս փորձեց հանդես գալ քաղաքական վերլուծաբանի դերում` հեղինակելով «Պատերա՞զմ, թե՞ խաղաղություն» հոդվածը: Այս գործընթացի արդյունքում նա ստիպված եղավ հրաժարական տալ»,- մեկնաբանելով ՀԱԿ հանրապետական խորհրդի նիստում Լևոն Տեր Պետրոսյանի ելույթը, panorama.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Փորձագետը տրամաբանական է համարում այն, որ Լևոն Տեր Պետրոսյանը իր ելույթում անդրադառնում է մի շարք ակտորների գործունեությանն ու մեղքերին, սակայն շրջանցում է իր և իր գլխավորած քաղաքական ուժի դերակատարման հարցը:
«Խնդիրն այն է, որ 2012 թ դեկտեմբերից` նախագահական ընտրություններին չմասնակցելու որոշումից հետո, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դուրս եկավ քաղաքականությունից: Իր հերթին ՀԱԿ-ից կուսակցություն ձևավորելու` այս տարվա գարնանը մեկնարկած փորձերը ևս փաստում են այդ մասին: Կվերադառնա նա՞ թե ոչ` այլ հարց է: Մեկ անգամ նա դա արդեն արել է: Այս առումով բնական է, որ նա չի անդրադարձել իր և ՀԱԿ-ի գործունեությանը»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է սեփական մեղքերը շրջանցելուն, ապա ըստ քաղաքագետի, նման կերպ են վարվում գրեթե բոլոր քաղաքական գործիչները:
«Իմ կարծիքով, ՀԱԿ առաջնորդը փորձում է ամփոփել քաղաքական տարին, փորձել հասկանալ թե ի՞նչ է տեղի ունեցել` ոչ միայն երկրի այլ նաև իր քաղաքական համախոհների հետ»,- ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Անդրադառնալով Լևոն Տեր-Պետոսյանի այն դիտարկմանը, «թե սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին մենք կարող էինք առնվազն 50-հազարանոց հանրահավաք անցկացնել», քաղաքագետը նշեց. «Այս թվերը կարելի է լուրջ ընդունել, կամ էլ ոչ: Նույն հաջողությամբ նա կարող էր ասել 60, 70 հազար: Դա քաղաքական գործչի քաղաքական հայտարարություն է: Նա ոչ մի սոցիալական հետազոտության կամ կուսակցական տոմսերի քանակության վրա չի հիմնվել»:

Первый президент Армении Л. Тер-Петросян иногда забывает о функциях политика. Эксперт о губительном для лидера оппозиции амплуа
Первый президент Армении, лидер оппозиционной партии «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Тер-Петросян иногда выступает как опытный политолог, а не как политик со всеми вытекающими из этого последствиями. Об этом заявил в интервью Panorama.am политолог Сергей Минасян, комментируя речь Левона Тер-Петросяна на заседании республиканского совета АНК.
«По понятным лишь ему причинам он выходит за рамки поведения политического деятеля, который должен исходить лишь из политической целесообразности и обеспечивать лишь свою политическую позицию. Однако вместо этого он переходит к политическому анализу. В 1997 году Тер-Петросян также попытался выступать в роли политического аналитика, написав статью „Война или мир?”. В результате этого процесса он был вынужден подать в отставку», – отметил эксперт.
Специалист считает логичным то, что Левон Тер-Петросян в своей речи коснулся деятельности и «грехов» ряда акторов, однако обошел вниманием вопрос о собственной роли и роли возглавляемой им политической силы.
«Проблема состоит в том, что с декабря 2012 года, после решения об отказе от участия в президентских выборах, Левон Тер-Петросян ушел из политики. Об этом также свидетельствуют попытки сформировать из блока Армянский национальный конгресс отдельную одноименную партию. Вернется ли он в политику или нет, – совершенно другой вопрос. Однажды он это уже сделал. В этом плане естественно, что он не затронул свою деятельность и деятельность АНК в своей речи», – отметил политолог.
Что же касается попыток обойти вниманием собственные «грехи», то, по словам Сергея Минасяна, так поступают все политические деятели.
«На мой взгляд, лидер АНК пытается подвести итоги политического года, пытается понять, что произошло не только со страной, но и с его политическими единомышленниками», – подчеркнул Сергей Минасян.
Комментируя заявление Левона Тер-Петросяна о том, что в сентябре-октябре он мог бы «провести по меньшей мере пятидесятитысячный митинг», политолог отметил: «Эти цифры можно воспринимать всерьез, а можно и нет. С таким же успехом он мог бы сказать 60-70-тысячный. Это политическое заявление политического деятеля. Он не опирался на результаты социального исследования или голосования по партийным билетам».