«Հեզբոլահը» ահաբեկչական գործողություններ է պատրաստում Ադրբեջանում և Թուրքիայում
Արևմտյան հետախուզական աղբյուրները տեղեկացնում են, որ «Հեզբոլահը» հարձակումներ է պատրաստում մի շարք իսրայելական թիրախների վրա, մասնավորապես Իսրայելի դեսպանատների վրա Ադրբեջանում, Թուրքիայում, Կիպրոսում, Հունաստանում և Եգիպտոսում: Այս մասին գրում է իսրաելական «ynetnews.com» կայքը` հղում կատարելով քուվեյթական «Ալ-Ռայ» թերթին:
Ըստ աղբյուրի` վերջերս «Հեզբոլահը» ակտիվության նշաններ է ցույց տալիս Փարիզում, Ամստերդամում և աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում: Կազմակերպությունը վարձում է եվրոպական, կանադական և ավստրալիական անձնագրերով մարդկանց, ինչպես նաև արևմտյան արտաքինով Լիբանանի քաղաքացիների, որպեսզի նրանք կարողանան հեշտությամբ գործել:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի քաղաքացիները Ռուսաստանում, Աֆղանստանում և Սիրիայում ակտիվ մասնակցություն են ունենում ահաբեկչական և ծայրահեղական գործողություններում:
Վերջին ժամանակներս ԶԼՄ-ները տեղեկցանում են Սիրիայում մի շարք ադրբեջանցի ահաբեկիչների մահվան մասին: Ապրիլի սկզբին թուրքական կայքերը տեղեկացրին, որ Սիրիայում արդեն իսկ 30 ադրբեջանցի ահաբեկիչ է մահացել: Ըստ ադրբեջանցի կոնֆլիկտաբան Արիֆ Յունուսի` Սիրիայում, Աֆղանստանում և Պակիստանում կռվում են ավելի քան 300 բնիկ ադրբեջանցի իսլամիստներ: Ընդ որում `ըստ Յունուսի և «Ֆակտխեբեր» պորտալի տվյալների` այնտեղ կռվում է ավելի քան 100 ադրբեջանցի ահաբեկիչներ: Ադրբեջանցի ահաբեկիչները համացանցում մի տեսահոլովակ են տեղադրել, որտեղ «ջիհադի» կոչ են անում:
Նշենք, որ 2011թ.- ի հունվարի 31-ին ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատները հանդես էին եկել հայատարարությամբ, որտեղ նախազգուշացրել են իրենց քաղաքացիներին Ադրբեջանում ահաբեկչության սպառանալիքի առկայության մասին: Ադրբեջանը նաև հայտնվել էր այն 9 երկրների ցուցակում, որոնք Իսրայելը իր քաղաքացիներին խորհորդ չի տալիս այցելել, քանի որ այնտեղ ահաբեկչության զոհ դառնալու վտանգ կա:
2011թ.-ի փետրվարին ահաբեկչական գործողությունների սպառնալիքների առկայության պատճառով Իսրայելի դեսպանատունը դադարեցրել էր իր գործունեությունը Բաքվում: Սա տեղի էր ունեցել այն բանից հետո, երբ ահաբեկչության դեմ պայքարող շտաբը, որը գործում է Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի ներքո, նախազգուշացում էր ուղղարկել այն մասին, որ շիական շարժում Հեզբոլահը մտադրված է հարձակումներ իրականացնել Իսրայելի քաղաքացիների վրա, և խորհուրդ էր տվել այդ երկրի քաղաքացիներին չայցելել մի քանի երկիր` կապված ազդեցիկ զինյալների Իմադ Մուրնիեի և Աբասա Ալ –Մուսաֆի մահվան տարելիցի հետ:
2012թ.-ի փետրվարին Իսրայելի քաղաքացիական ծառայողներին արգելվել էր ԱՊՀ հարավային հանրապետություններ, այդ թվում Ադրբեջան այցելություններ կատարելը:

Источники в западной разведке сообщают, что «Хезболла» готовит атаки на ряд израильских объектов, в частности на посольства Израиля в Азербайджане, Турции, Кипре, Греции и Египте. Об этом пишет израильский сайт «ynetnews.com» со ссылкой на кувейтскую газету «Эр-Раи».
Согласно источнику, есть признаки активности «Хезболлы» в Париже, Амстердаме и других столицах мира. Отмечается, что организация нанимает людей с европейскими, канадскими и австралийскими паспортами и рекрутирует ливанских граждан с западной внешностью, чтобы они могли легко действовать.
Напомним, что в последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане и Сирии. В самом Азербайджане граждане этой республики, привлеченные к уголовной ответственности за участие в «незаконных вооруженных формированиях» в Афганистане, приговариваются к незначительным срокам лишения свободы.
За последнее время СМИ сообщали о ряде фактов смерти азербайджанских террористов в Сирии. В начале апреля турецкие сайты сообщили, что в Сирии уже погибло около 30 террористов из Азербайджана. По данным азербайджанского конфликтолога Арифа Юнуса, в Сирии, Афганистане и Пакистане воюют более 300 исламистов – выходцев из Азербайджана. При этом только в Сирии, по данным А. Юнуса и портала «Фактхабер», воюют более 100 азербайджанских террористов. Сами азербайджанские террористы размещали в Интернете видео-обращения с призывом к «джихаду».
Отметим, что 31 января 2011 года посольства США и Великобритании выступили с предупреждениями об угрозе терактов против своих граждан в Азербайджане. Азербайджан также оказался в числе 9 стран, которые Израиль рекомендует не посещать своим гражданам в связи с возможными терактами.
В феврале 2011 года в связи с угрозами террористических актов, в Баку приостановило работу посольство Израиля. Это произошло после того, как Штаб по борьбе с террором, действующий при канцелярии главы правительства Израиля, выпустил предупреждение о планах шиитского движения «Хезболла» совершать нападения на израильтян и рекомендовал гражданам страны избегать поездок в некоторые страны в связи с очередной годовщиной устранения влиятельных боевиков – Имада Мурние и Аббаса аль-Мусави.
В феврале 2012г. по распоряжению Службы общей безопасности (ШАБАК) был введен запрет на посещение южных республик СНГ, в том числе Азербайджана, израильскими госслужащими.