Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կազմակերպած տարվա լավագույն մարզիկների մեծարման երեկոն:
Լավագույն տասնյակում ընդգրկված մարզիկներին դրամական պարգևներ է հանձնել անձամբ վարչապետ Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից անցկացված հարցման արդյունքներով Հայաստանի տարվա լավագույն մարզիկ է ճանաչվել աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, ազատ ոճի ըմբշամարտիկ Դավիթ Սաֆարյանը։ Երկրորդ, երրորդ և չորրորդ տեղերը զբաղեցրել են աշխարհի առաջնության մրցանակակիրներ՝ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկներ Արթուր Ալեքսանյանը, Արսեն Ջուլֆալակյանը և Ռոման Ամոյանը:
Լավագույն տասնյակի հաջորդ հորիզոնականները համապատասխանաբար զբաղեցրել են աշխարհի սամբոյի չեմպիոն Աշոտ Դանիելյանը (5-րդ հորիզոնական), ֆուտբոլիստներ` Յուրա Մովսիսյանը (6-րդ հորիզոնական) և Հենրիխ Մխիթարյանը (7-րդ հորիզոնական), ազատ ոճի ըմբիշ, Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր Մուսա Մուրթազալիևը (8-րդ հորիզոնական), համաշխարհային ուսանողական խաղերի ոսկե մեդալակիր, սամբիստ Տիգրան Կիրակոսյանը (9-րդ հորիզոնական) և բռնցքամարտիկ, Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր Արամ Ավագյանը (10-րդ հորիզոնական)։
Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորել է լավագույն մարզիկներին և մաղթել նորանոր հաջողություններ ու մարզական ձեռքբերումներ:
Դավիթ Սաֆարյանը 2002 թվականից ի վեր այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի համար ազատ ոճի ըմբշամարտում նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։
Միջոցառման ընթացքում մարզաշխարհի մի խումբ ներկայացուցիչներ արժանացել են ՀՀ նախագահի ու ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Յուրի Վարդանյանի կողմից շնորհված պարգևներին:

Attended by Prime Minister Tigran Sargsyan, the Ministry of Sport and Youth Affairs hosted a gala event to honor Armenia’s best athletes of the year.
Prime Minister Tigran Sargsyan personally handed cash bonuses to the top ten athletes. According to a survey conducted by the Ministry of Sport and Youth Affairs, freestyle wrestler, world and European champion David Safaryan was recognized the best Armenian sportsman of the year. The second, third and fourth prizes went to Greco-Roman wrestling World Cup winner Artur Alexanyan, Arsen Julfalakyan and Roman Amoyan.
The following lines in the top ten are held by Sambo world champion Ashot Danielyan (5th place), footballer Yura Movsisyan (6th place) and Henrikh Mkhitaryan (7th place), freestyle wrestler, winner of the European Championship Musa Murtazaliyev (8th place), gold medalist of the World Student Games in Sambo Tigran Kirakosyan (9th place) and boxer, European Championship winner Aram Avakian (10th place).
Tigran Sargsyan congratulated the athletes, wishing them every success and new achievements.
David Safaryan is the first Armenian athlete since 2002 to win the World Championship in freestyle wrestling.
A group of sporting figures won presidential awards and prizes issued by Minister of Sport and Youth Affairs Yuri Vardanyan, the government’s press service reported.