Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի որդու նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը
Թուրքիայում դեկտեմբերի 17-ի իրականացված «մեծ կաշառք» ոստիկանական հատուկ գործողության արդյունքում սկսված հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել էին նախարարների ու գործարարների որդիներ: Այժմ այդ գործը վարող դատախազ Մուամմեր Աքքըշը վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդու՝ Բիլալ Էրդողանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքի որոշում է կայացրել:
Թուրքական «Ռադիքալ» թերթի հրապարակումը վկայակոչող Ermenihaber.am-ի հաղորդած տեղեկության համաձայն` դատախազն արդեն Ստամբուլի ոստիկանություն է ուղարկել Բիլալ Էրդողանին հարցաքննության կանչելու ծանուցագիրը, որտեղ նշված է 2014 թվականի հունվարի 2-ին Բիլալ Էրդողանի` Ստամբուլի գլխավոր դատախազություն ներկայանալու անհրաժեշտության մասին: Ծանուցման մեջ նշվում է, որ նշված ամսաթվին չներկայանալու դեպքում, քրեական դատավարության օրենսգրքի համաձայն, Բիլալ Էրդողանը բերման կենթարկվի:
Ինչպես նշված է ծանուցման մեջ, Բիլալ Էրդողանին հարցաքննության կանչելու պատճառը շահույթ հեդապնդող հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու և դրան անդամակցելու վերաբերյալ նրա կողմից արված կասկածելի արտահայտություններն են:
Հիշեցնենք, որ Պակիստանից վերադառնալիս վարչապետ Էրդողանը ինքնաթիռում զրուցել էր «Սաբահ» թերթի թղթակցի հետ՝ ներկայացնելով իր կարծիքը հակակոռուպցիոն օպերացիայի վերաբերյալ: Ըստ Էրդողանի՝ այդ ամենի հետևում կանգնած են ինչ-որ ուժեր, որոնք ուզում են իր որդու անունն արատավորելու միջոցով վնաս հասցնել իրեն:

В отношении сына премьера Турции избрана мера пресечения в виде заключения под стражу
В Турции в рамках осуществленной 17 декабря масштабной антикоррупционной операции «Большая взятка» арестованы сыновья министров и бизнесменов.
Сейчас расследующий дело прокурор Муаммер Аккыш принял решение об избрании в отношении сына Реджепа Тайипа Эрдогана меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как пишет информационный сайт «Ermenihaber.am», ссылаясь на турецкую газету «Radikal», прокурор уже направил в полицию Стамбула повестку о вызове Билала Эрдогана на допрос. В повестке отмечается, что Билал Эрдоган должен 2 января 2014 года явиться в Генеральную прокуратуру Стамбула. В случае отказа явиться в указанный срок, согласно Уголовно-процессуальному кодексу страны, Билал Эрдоган будет подвергнут приводу.
В повестке в качестве причины вызова сына премьера на допрос указываются сомнительные выражения Билала Эрдогана о создании преследующей выгоду преступной организации и вступлении в ее ряды.
Добавим, что обратившись в интервью газете «Sabah» к антикоррупционной операции в стране, Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что за всем этим стоят некие силы, которые хотят нанести навредить ему, опорочив имя его сына.