Հայաստանի Հանրապետության կողմից սիրիահայերին օգնությունն ամբողջությամբ ցուցաբերվեց, կարծում է ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Հանրապետության Նախագահը քաղաքական կամք դրսևորեց և նրանց բոլոր հարցերը` կրթական, մշակութային, առողջապահական, սոցիալական, լուծվել են և լուծվում են: Աշխատանքի տեղավորման հարցերում նույնպես օգտակար ենք լինում և փորձում ենք, այնպես անել, որ յուրաքանչյուրն աշխատանք ունենա»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում, ամփոփելով տարին, ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը կարևորեց, որ սիրիահայերին կրթական, առողջապահական, անձնագրային ծառայությունները մատուցվում են անվճար:
Նա նշեց, որ հատուկ ուշադրություն են հատկացնում նաև տան խնդրին, որ մարդիկ գլխավերևում ծածկ ունենան: «Բոլորը վարձով ապրում են, պայմաններն այնպիսին չեն, որ նրանք փողոցում են: Սակայն ուզում ենք, որ կենտրոնացված, մեկ թաղամասում կարողանան ապրել: Նախագահը հանձնարարեց, որ Նոր Հալեպ թաղամասի ծրագիրն իրականացվի, այն պետք է իրականություն դառնա»,- ասաց նախարարը:
Հրանուշ Հակոբյանը նկատեց, որ շուրջ 15 հազար մարդ է եկել այս ընթացքում, Հայաստանում մնացել են 12 հազարը. «Մյուս մասը շարժման մեջ է: Գնում են Սիրիա, Լիբանան, վերադառնում են»:
Նշենք նաև, որ իրականացվել են մի շարք քայլեր ուղղված Հայաստանում սիրիահայերի ինտեգրմանը, օրինակ՝ դասընթացների կազմակերպում, սիրիահայ երեխաների համար նախատեսված դպրոցների բացում, սիրիահայերի ընդունելություններ, տարբեր ոլորտներում խորհրդատվությունների կազմակերպում, տնտեսական գործունեության համար նպաստավոր պայմանների ձևավորում և այլն:
Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծեց, որ սիրիահայերը Հայաստան նոր մշակույթ են բերել, բարեխիղճ և լավ աշխատողներ են:

Министр диаспоры Армении: Государство оказало всестороннюю помощь сирийским армянам
Государство оказало всестороннюю помощь армянам, эмигрировавшим из Сирии. Об этом в беседе с Panorama.am заявила министр диаспоры Армении Грануш Акопян, подводя итоги уходящего года.
«Президент Армении проявил политическую волю, и все вопросы сирийских армян, касающиеся сфер образования, культуры, здравоохранения, а также социальные вопросы получили решения и продолжают решаться. Оказываем содействие и в вопросе трудоустройства, пытаясь сделать так, чтобы у каждого из них была работа», – сказала министр.
Грануш Акопян обозначила важность того, что образовательные, медицинские и паспортные услуги оказываются сирийским армянам бесплатно.
По ее словам, особое внимание уделяется вопросу обеспечения сирийских армян жильем. «Сирийские армяне, как правило, проживают в съемных квартирах. Однако мы хотим, чтобы они смогли жить в одном квартале. С целью оказания содействия прибывшим в Армению сирийским армянам в вопросе решения квартирных проблем президент поручил реализовать проект основания жилого квартала „Новый Алеппо”, и этот проект должен быть реализован», – сказала Грануш Акопян.
При этом министр диаспоры сообщила, что за это время из Сирии в Армению прибыли порядка 15 тыс. наших соотечественников, из них 12 тыс. обосновались в Армении. Грануш Акопян подчеркнула, что сирийские армяне принесли в Армению новую культуру.
Известно, что с марта 2011г. в Сирии продолжается противостояние властей и оппозиции. Оппозиция требует отставки президента Башара Асада. Официальный Дамаск утверждает, что под прикрытием демократических лозунгов в стране орудуют банды вооруженных исламистских террористов, которые финансируются экстремистскими группировками и ближневосточными режимами, управляемыми мусульманами-суннитами. Согласно последним оценкам Организации Объединенных Наций, за время конфликта в Сирии погибли более 100 тысяч человек, 2 миллиона сирийцев бежали в соседние страны, более 4 млн. оказались внутренне перемещенными лицами. Кроме того, еще 6,8 миллиона сирийцев нуждаются в срочной гуманитарной помощи. Половина из них – дети.