Զ. Գարախանլին Ադրբեջանի «ոսկեդարի» մասին` միլիոնավոր միգրանտներ, գործազրկություն,  բողոքի ակցիաներ, աղքատություն, պարտություն
13:11 28/12/2013
Զ. Գարախանլին Ադրբեջանի «ոսկեդարի» մասին` միլիոնավոր միգրանտներ, գործազրկություն, բողոքի ակցիաներ, աղքատություն, պարտություն
«Ինչպես կարելի է ներկայիս ժամանակահատվածը անվանել Ադրբեջանի «ոսկե դարաշրջան», երբ Ադրբեջանի միլիոնավոր քաղաքացիներ գումար հայթայթելու, աշխատանք գտնելու և լավ կյանքով ապրելու համար ստիպված են դեգերել տարբեր երկրներում»,- գրում է Զիյադ Գարախանլին` մեկնաբանելով Ադրբեջանի իշխող կուսակցության փոխնախագահ, Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Ահմեդովի այն հայտարարությունը, որ ներկայիս ժամանակաշրջանը ադրբեջանական ժողովրդի «ոսկե դարաշրջանն է»:
«Մինվալ.ազ» ադրբեջանական պորտալում տպագրված հոդվածում հեղինակը հարց է տալիս, թե ինչպե՞ս են Գուբա և Իսմայիլի քաղաքների սոցիալական անկարգությունները ու դժգոհ քաղաքացիների բազմամարդ բողոքները համադրվում Ալի Ահմադովի «ոսկե» համոզմունքի հետ: Ինչու՞ է Ադրբեջանի «ոսկե դարաշրջանում» գների աննախադեպ աճ գրանցվում, կյանքը` թանկանում, և Ադրբեջանի բնակչության մեծ մասն էլ ներկայիս ծանր պայմաններում դժվարությամբ լուծում իր գոյատևման խնդիրները:
«Եթե Ադրբեջանը «ոսկե դարաշրջան» է ապրում, ապա ի՞նչ կարիք կա ձերբակալել, խարազանել և դատապարտել լրագրողներին, քաղաքական գործիչներին, երիտասարդ ակտիվիստներին, կրոնական և հասարակական գործիչներին այլախոհության համար: Ինչու՞ կարեկցանք չի դրսևորվում անարդարորեն դատապարտվածների հանդեպ: Չէ՞ որ հենց մեծահոգությունն է հզոր իշխանության գրավականը: «Ոսկեդար» ապրող երկրում որտեղի՞ց այսքան մուրացկաններ, աղքատներ, անօթևաններ, գործազուրկներ, հարբեցողներ, թմրամոլներ, մարմնավաճառներ, հանցագործներ և այլոք: Որտեղի՞ց այսքան սուր սոցիալական բևեռացում»,-ասվում է նյութում:
Հոդվածում նշվում է, որ Իսպանիայիում, Անգլիայում և այլ երկրներում «ոսկե դարաշրջան» ընդունված է անվանել բարգավաճման և ռազմական հաղթանակների ժամանակաշրջանը, իսկ Ադրբեջանը պարտվել է պատերազմում: «Բոլոր երկրների օրինակները ցույց են տալիս, որ իրենք «ոսկե դարաշրջան» անվանում են հաղթանակների և հողային նվաճումների, այլ ոչ թե կորուստների և պարտությունների ժամանակաշրջանը»,- ասվում է հոդվածում:
Հեղինակը հետաքրքրվում է, արդյո՞ք կարելի է Ադրբեջանի կյանքում «ոսկե դարաշրջան» անվանել ներկայիս ժամանակահատվածը, որն աչքի ընկնում է երկրում գիտության, մշակույթի, կրթության և հասարակական բարոյականության անկմամբ: Սա ի՞նչ «ոսկե դարաշրջան» է, երբ բյուրոկրատական կամայականություններից հուսախաբ եղած մարդիկ` ղարաբաղյան պատերազմի վետերանները, իրենց հրապարակավ այրում են:
«Պարոն Ալի Ահմեդովի համար, թերևս, սրանք կարևոր հարցեր չեն: Նրա և բազմաթիվ նրա նմանների համար, երևի թե սա իրոք «ոսկե դարաշրջան» է: Չէ՞ որ նրանք չունեն այն բոլոր խնդիրները, որոնցով ապրում է հասարակությունը: Այնպես որ, երևի նա ինչ-որ տեղ ճիշտ է: Սա ադրբեջանական նոմեկլատուրայի «ոսկե դարաշրջանն» է», -գրում է հեղինակը:
«Թե սև ոսկին, թե Մենդելեևի աղյուսակի ոսկին այնպես է պտտել մեր իշխանության ներկայացուցիչների գլուխները , որ որոշել են «իրենց «ոսկե ճակատագիրը» փաթաթել ամբողջ ադրբեջանական բնակչության վզին: Ուղղակի ծիծաղելի է», - գրում է հեղինակը:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, Ալի Ահմեդովը իր հայտնագործությամբ շտապել է երջանկացնել Ադրբեջանի ժողովրդին իշխող կուսակցության «Ադրբեջան 2013-2018: Նոր նպատակների ճանապարհին» կոչվող համաժողովի ժամանակ:
«Հաշվի առնելով Ալի Ահմեդովի շրջադարձային հայտարարությունը` համաժողովի անվանումը շփոթություն է առաջացնում: Եթե Ադրբեջանը արդեն հասել է իր «ոսկե դարաշրջանին», ապա հետագա 5 տարիների ընթացքում ինչ նոր նպատակների մասին կարող է լինել խոսքը: Չլինի՞ ուզում են հասնել «ադամանդե դարաշրջանին»,- ամփոփում է հեղինակը:

З. Гараханлы о «золотой эре» Азербайджана: миллионы эмигрировавших, безработица, бунты населения, нищета, проигранная война
«Как можно считать сегодняшний период “золотой эрой” Азербайджана, если несколько миллионов граждан в поисках денег, работы и лучшей жизни вынуждены жить и скитаться по разным странам?!» - пишет Зияд Гараханлы, комментируя высказывания заместителя председателя правящей партии Азербайджана, вице-премьера республики Али Ахмедова о том, что нынешнее время - это «золотая эра» азербайджанского народа.
В статье, опубликованной азербайджанским порталом «Минвал.аз», автор задается вопросом, как сочетаются с «золотым» утверждением Али Ахмедова социальные бунты в Губе, Исмаиллы и многочисленные протестные акции недовольных граждан, почему в сегодняшнюю «золотую эру» Азербайджана происходит шоковое повышение цен, стремительное подорожание жизни и значительная часть населения вынуждена решать проблемы элементарного выживания в сложившихся тяжелых социальных условиях.
«Если Азербайджан переживает “золотую эру”, то какая необходимость в том, чтобы арестовывать, клеймить и судить журналистов, политиков, молодежных активистов, религиозных и общественных деятелей за проявление инакомыслия или инакодействия? Почему не проявляется милосердие в отношение уже несправедливо осужденных? Ведь именно милосердие – признак сильной власти. Откуда в стране, переживающей свой «золотой век», столько попрошаек, нищих, бомжей, безработных, алкоголиков, наркоманов, проституток, криминальных элементов и т.д.? Откуда такая резкая социальная поляризация и такой явный социальный контраст?» - говорится в материале.
В статье напоминается, что золотой эрой Испании, Англии и других стран принято называть периоды наибольшего расцвета и военных побед. Азербайджан же проиграл войну. «Примеры всех стран показывают, что их “золотой век” приходится на периоды побед и завоеваний земель, а не на периоды потерь и поражений», - сказано в статье.
Автор спрашивает, можно ли называть «золотой эрой» сегодняшний период в жизни Азербайджана, отмеченный деградацией науки, культуры, образования и общественной морали. Что это за «золотая эра», если отчаявшиеся от чиновничьего произвола люди, к тому же ветераны Карабаха, публично обливают себя бензином и поджигают.
«Для господина Али Ахмедова, возможно, эти вопросы не имеют большого значения. Для него и для многих других номенклатурщиков – это, видимо, действительно “золотая эра”, ведь они избавлены от проблем, которыми живет всё общество. Так что, отчасти он прав – это “золотая эра” азербайджанской номенклатуры», - пишет автор, отмечая, что акцент надо делать не на втором, а на первом слове.
«И черное золото, и золото из менделеевской таблицы настолько вскружило головы представителям нашей правящей элиты, что они решили собственную “золотую судьбу” экстраполировать на весь азербайджанский народ. Прикол и только!» - пишет автор.
Как отмечается в материале, о своём открытии Али Ахмедов поспешил осчастливить азербайджанский народ на конференции правящей партии «Азербайджан 2013-2018: На пути к новым целям».
«Правда, в свете эпохального заявления Али Ахмедова, вызывает недоумение название конференции: если Азербайджан уже достиг “золотой эры”, то о каких “новых целях” может идти речь в планах на следующую пятилетку? Неужто на “бриллиантовую эру” замахнулись?», - задается вопросом автор.