Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում, հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով ադրբեջանցի զինծառայող է սպանվել:
Panorama.am-ի հետ զրույցում, ԼՂՀ ՊԲ Լրատվության ծառայության ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը նշեց, որ ԼՂՀ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են պահպանել հրադադարի ռեժիմի կանոնները, առավել ևս, որ բանակի հրամանատարը, որպես բարի կամքի դրսևորում, հատուկ հրաման էր տվել, հնարավորինս չարձագանքել հակառակորդի ակտիվությանը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի սկզբին, տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակներում, համանախագահները կոչ էին արել կողմերին` զերծ մնալ այնպիսի հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք լրացուցիչ լարվածություն կմտցնեի բանակցային պրոցեսում:
Ս. Հասրաթյանը նշեց, որ վերջին շրջանում հակառակորդի ակտիվությունից կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է օգտվել հայկական կողմի բարյացկամությունից ու առաջնագծում առավել ակտիվ է:
Նա ընդգծեց, որ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումներն առավելագույնս զերծ են մնում հակառակորդի գործողություններին արձագանքելուց ու կանխարգելիչ պատասխան են հասցնում միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:
ՊԲ մամուլի ծառայության ղեկավարը հավելեց, որ ղարաբաղյան կողմը, որևէ առնչություն չունի ադրբեջանցի զինծառայողի մահվան միջադեպի հետ:

Армия обороны НКР предпринимает превентивные меры лишь в случае крайней необходимости. Заявление С.Асратяна
Руководитель пресс-службы Армии обороны НКР Сенор Асратян в беседе с корреспондентом Panorama.am прокомментировал распространенную министерством обороны Азербайджана информацию о том, что на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Армии обороны НКР в результате нарушения режима прекращения огня погиб азербайджанский военнослужащий.
Сенор Асратян отметил, что передовые подразделения Армии обороны НКР продолжают соблюдать режим прекращения огня, тем более, что командующий Армии обороны НКР в качестве проявления доброй воли дал особый приказ – по возможности не реагировать на активность противника.
Напомним, что сопредседатели МГ ОБСЕ в начале ноября текущего года, в рамках регионального визита, призвали стороны воздерживаться от заявлений и действий, которые могут создать дополнительную напряженность в переговорном процессе.
По словам С.Асратяна, из активности, которую проявляет противник в последнее время, можно предположить, что азербайджанская сторона пытается воспользоваться доброжелательностью армянской стороны и усиливает активность на передовой линии.
С.Асратян подчеркнул, что передовые подразделения Армии обороны НКР максимально воздерживаются от реакции на действия противника и предпринимают превентивные меры лишь в случае крайней необходимости.
Руководитель пресс-службы Армии обороны НКР добавил, что карабахская сторона не имеет никакого отношения к инциденту с гибелью азербайджанского военнослужащего.