Ամերիկյան Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանում Լոս Անջելեսից ընտրված դեմոկրատ պատգամավոր, նահանգային խորհրդարանի հատկացումների հանձնաժողովի նախագահ Մայք Գաթոն օրինագիծ է ներկայացրել, որը ճանաչում և Միացյալ Նահանգներին կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես ինքնիշխան պետություն: <Ազատություն> ՌԿ-ի փոխանցմամբ, նման հայտարարություն է տարածել Ամերիկայի հայկական խորհուրդը:
Հաղորդագրության համաձայն, AJR 32 օրինագիծը, մասնավորապես, հիշեցնում է Միացյալ Նահանգների պատմությունը՝ կապված «ինքնորոշման և ժողովրդավարական անկախության» ժողովրդի իրավունքի հետ:
Երեք հայկական կազմակերպություններ՝ Ամերիկայի հայկական խորհուրդը, Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը և Միավորված երիտասարդ հայերը արդեն իրենց աջակցությունն են հայտնել նախագծին:
Մայք Գաթոն հայտնել է, որ օրինագծի մշակման ժամանակ աշխատել է հայ համայնքի և նրա ակնառու ներկայացուցիչների հետ, ապա հավելել է․ - «Ես հատկապես պատիվ ունեմ ներկայացնել այս օրենսդրությունը այն օրը, երբ աշխարհի հայերը իրենց ընտանիքների և սիրելիների հետ տոնում են Սուրբ Ծնունդը»:
Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմնի երկու պալատների կողմից ընդունվելու դեպքում օրինագծի պատճենը կփոխանցվի Միացյալ Նահանգների նախագահին, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի քարտուղարություններին, ամերիկյան Կոնգրեսում Կալիֆորնիայի պատվիրակության բոլոր անդամներին, նշում է Ամերիկայի հայկական խորհուրդը:

В парламент Калифорнии представлен законопроект о признании независимости НКР
В парламенте американского штата Калифорния избранный от Лос-Анджелеса депутат-демократ, председатель Комитета по ассигнованиям парламента штата Майк Гато представил законопроект, который признает и призывает Соединенные Штаты признать Нагорный Карабах в качестве суверенного государства. Об этом сообщает армянская служба радио "Свобода" со ссылкой на Армянский совет Америки.
Согласно сообщению, законопроект «AJR 32», в частности, напоминает историю Соединенных Штатов в связи с правом народа на «самоопределение и демократическую независимость».
Три армянские организации – Армянский совет Америки, Армянский национальный комитет Америки и "Объединенные молодые армяне" – уже выразили свою поддержку законопроекту.
Майк Гато заявил, что при разработке законопроекта он работал с армянской общиной и с ее видными представителями, а затем добавил: «Для меня особая честь представить этот законопроект в день, когда армяне по всему миру вместе со своими семьями и близкими отмечают Святое Рождество».
В случае, если обе палаты законодательного органа Калифорнии примут законопроект, его копия будет передана президенту США, секретариатам Сената и Палаты представителей Конгресса США, всем членам делегации Калифорнии в американском Конгрессе, отмечает Армянский совет Америки.