ԻԻՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանը անհիմն ձերբակալված Իրանի քաղաքացու համար պետք է անհապաղ ազատ պայմաններ ապահովի
«Ադրբեջանցի պաշտոնյաները անհիմն ձերբակալված Իրանի քաղաքացու համար պետք է անհապաղ ազատ պայմաններ ապահովեն»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը:
Իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝  Բաքվի կարևորագույն գործերով դատարանը ԻԻՀ քաղաքացի Բահրամ Ֆեյզիին Իսրայելի դեսպանության վրա հարձակման փորձ և Իրանի համար լրտեսություն կատարելու մեղադրանքով դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացույցիչը, անդրադառնալով վերոնշյալ միջադեպին, մասնավորապես նշել է. «Ֆեյզիի գործով Իրանը հյուպատոսական քննությունն է իրականացրել. Նրան անհիմն են ձերբակալել. Միջադեպի առնչությամբ բանակցություններ վարելու նպատակով Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ. Հանդիպման ընթացքում մենք շեշտել ենք, որ Բահրամ Ֆեյզին անհիմն է ձերբակալվել և անհապաղ պետք է նրա համար ազատ պայմաններ ապահովեն»:
Հավելենք, որ վերջերս Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը Բաքվում Իսրայելի դեսպանության առջևից անցնելու համար ձերբակալել էին Իրանի մեկ այլ քաղաքացու՝ Հասան Ֆարաջիին: Իրանի ԱԳՆ-ի և Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանության հետևողական ջանքերի արդյունքում Ֆարաջին վերջերս ազատ արձակվեց:
Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները 2013թ. Ապրանքաշրջանառության նվազում, սահմանային բախումներ, «մշակութային պատերազմ»

МИД Ирана: Азербайджан должен освободить необоснованно арестованного иранского гражданина
«Азербайджанские чиновники немедленно должны обеспечить условия свободы для необоснованно арестованного в Азербайджане гражданина Ирана», – приводит иранское информационное агентство «ИСНА» заявление пресс-секретаря МИД Ирана Марзие Афхам.
По данным иранского информагентства «ИРНА», Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил гражданина ИРИ Бахрама Фейзи к 15 годам лишения свободы по обвинению в шпионаже в пользу Ирана и в подготовке нападения на израильское посольство в Баку.
Официальный представитель МИД Ирана, обратившись к вышеуказанному инциденту, в частности отметила: «Консульство Ирана провело расследование по делу Фейзи. Его арестовали необоснованно. Для проведения переговоров по данному делу посол Азербайджана в Тегеране был приглашен в МИД. В ходе встречи мы подчеркнули, что Бахрам Фейзи был арестован необоснованно и необходимо немедленно обеспечить для него условия свободы».
Напомним, что ранее сотрудники службы безопасности Азербайджана арестовали другого гражданина Ирана – Хасана Фараджи – из-за того, что тот проходил мимо посольства Израиля в Баку. Благодаря последовательным усилиям МИД Ирана и посольства страны в Азербайджане, Фараджи недавно вышел на свободу.