ԻԻՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանը անհիմն ձերբակալված Իրանի քաղաքացու համար պետք է անհապաղ ազատ պայմաններ ապահովի
«Ադրբեջանցի պաշտոնյաները անհիմն ձերբակալված Իրանի քաղաքացու համար պետք է անհապաղ ազատ պայմաններ ապահովեն»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը:
Իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝  Բաքվի կարևորագույն գործերով դատարանը ԻԻՀ քաղաքացի Բահրամ Ֆեյզիին Իսրայելի դեսպանության վրա հարձակման փորձ և Իրանի համար լրտեսություն կատարելու մեղադրանքով դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացույցիչը, անդրադառնալով վերոնշյալ միջադեպին, մասնավորապես նշել է. «Ֆեյզիի գործով Իրանը հյուպատոսական քննությունն է իրականացրել. Նրան անհիմն են ձերբակալել. Միջադեպի առնչությամբ բանակցություններ վարելու նպատակով Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ. Հանդիպման ընթացքում մենք շեշտել ենք, որ Բահրամ Ֆեյզին անհիմն է ձերբակալվել և անհապաղ պետք է նրա համար ազատ պայմաններ ապահովեն»:
Հավելենք, որ վերջերս Ադրբեջանի անվտանգության ուժերը Բաքվում Իսրայելի դեսպանության առջևից անցնելու համար ձերբակալել էին Իրանի մեկ այլ քաղաքացու՝ Հասան Ֆարաջիին: Իրանի ԱԳՆ-ի և Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանության հետևողական ջանքերի արդյունքում Ֆարաջին վերջերս ազատ արձակվեց:
Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները 2013թ. Ապրանքաշրջանառության նվազում, սահմանային բախումներ, «մշակութային պատերազմ»

As the Iranian ISNA news agency reports, Marzieh Afkham, Iran’s Foreign Ministry Spokeswoman stated that “Azerbaijani officials should immediately release the unjustifiably detained Iranian citizen.”
Baku Court on Grave Crimes has sentenced Iran’s citizen Bahram Feizi to 15 years imprisonment on charges of espionage mission committed for Iran and an attempt to attack the embassy of Israel.
The official representative of Iran’s Foreign Ministry referring to the above mentioned incident particularly noted. “Iran has conducted a consular investigation concerning Feizi’s case. He has been arrested without any grounds. The ambassador of Azerbaijan has been invited to Foreign Ministry of Iran to conduct negotiations about the incident. During the meeting we’ve emphasized that Bahram Feizi has been arrested without any grounds and that Azerbaijan should immediately release him.”
Note, that recently the security forces of Azerbaijan arrested another Iranian citizen Hasan Faraji for only passing near the embassy of Israel. Due to the combined efforts of Iran’s Foreign Ministry and the embassy of Iran to Azerbaijan Faraji has been released recently.