Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները խնդրագիր են ներկայացրել Շվեյցարիային՝ բողոքարկել ՄԻԵԴ-ի դատավճիռը
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհուրդը խնդրագիր է ներկայացրել Շվեյցարիայի կառավարությանը՝ բողոքարկել ՄԻԵԴ-ի՝ Դողու Փերինչեքի հայցը բավարարելու դատավճիռը: Այս մասին տեղեկացնում է «Change.org»-ը:
«2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ի որոշմամբ, որը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պատմության մեջ կհիշվի որպես բացարձակ խայտառակություն, այդ իրավասու մարմինը, որ երբեք այսքան քիչ չի արժանի եղել իր անվանը, որոշել է բավարարել Հայոց ցեղասպանությունը եռանդուն և հաստատակամ ժխտող Դողու Փերինչեքի հայցը` դատապարտելով Շվեյցարիային խոսքի ազատության ոտնահարման մեջ:
Այս խնդրագրով մենք կոչ ենք անում շվեյցարական իշխանություններին բողոքարկել ՄԻԵԴ-ի որոշումը, այդ կերպ բանավեճ և արդար դատավարություն ապահովելով մեր եվրոպական ինքնությանն առնչվող այս կարևոր և արդիական խնդրի շուրջ, և հնարավորություն տալ, որ մյուս երկրների, այդ թվում` Ֆրանիսայի ձայնը լսելի դառնա:
Ավելին, բողոքարկումը հնարավարություն կտա հայկական կողմին Թուրքիայի հետ հավասարապես ներկայացված լինել դատարանում, ինչը գոնե կապահովի մինիմալ արադարադատություն` ի տարբերություն նախկին դատավարությունների»,-նշված է խնդրագրում:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է հակահայկական թուրք գործիչ Դողու Փերինչեքի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի՝ իր որոշումը մեկնաբանելով խոսքի ազատության սկզբունքով: Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցության ներկայացուցիչ Դողու Փերինչեքը 2008թ.-ին Շվեյցարիայում դատապարտվել էր Հայոց ցեղասպանության հրապարակային ժխտման համար:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են Հունաստանը, Շվեցարիան, Գերմանիան, Իտալիան, Բելգիան, Նիդեռլանդները, Շվեդիան, Ռուսաստանը, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովենիան, Կիպրոսը, Լիբանանը, Ուրուգվայը, Արգենտինան, Վենեսուելան, Չիլին, Կանադան, Վատիկանը, Ավստրալիան:

Армянские организации Франции призывают Швейцарию обжаловать позорное решение Евросуда по иску Д. Перинчека
Координационный совет армянских организаций Франции обратился с петицией к правительству Швейцарии, призывая обжаловать вердикт Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу подвергшегося уголовному преследованию за отрицание Геноцида армян Догу Перинчека. Об этом сообщает Change.org.
«Решением от 17 декабря 2013 года, которое запомнится в истории Европейского суда по правам человека как самый настоящий позор, этот правомочный орган, который никогда еще не был столь мало достоин своего названия, решил удовлетворить иск Догу Перинчека, активно и твердо отрицающего факт Геноцида армян в Османской империи 1915 года, обвинив Швейцарию в попирании права на свободу слова.
Этой петицией мы призываем швейцарские власти обжаловать решение ЕСПЧ, обеспечив тем самым правосудие и дискуссию вокруг данного важного и актуального вопроса, касающегося европейской идентичности, и дать возможность, чтобы голос других стран, в том числе и Франции, был услышан.
Кроме того, обжалование позволит армянской стороне быть представленной в суде наравне с Турцией, что хотя бы обеспечит минимальную справедливость, в отличие от других судебных разбирательств», – говорится в тексте петиции.
Напомним представленный ранее информагентством «ФактИнфо» подробный обзор развития событий по данному делу: