Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ստորագրված ժնևյան համաձայնագիրը ուժի մեջ կմտնի հունվարի 20-ին
«Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ստորագրված ժնևյան համաձայնագիրը ուժի մեջ կմտնի հունվարի 20-ին»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը:
ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին «ՖԱՐՍ»-ին տված հարցազրույցում՝ տեղեկացրել է, որ օրերս Ժնևում ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի տեղակալ Հելգա Շմիդթի հետ ունեցած երկօրյա բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են կողմերի միջև առկա որոշ տարաձայնություններին առնչվող հարցեր:
Տեղեկատվության համաձայն՝ բանակցող կողմերը միջուկային խնդրի լուծման գործում ներգրավված երկրների մայրաքաղաքներին են ներկայացրել բանակցության արդյունքները, որպեսզի հետագա անելիքների վերաբերյալ որոշում կայացվի:
«Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ժնևյան համաձայնագրի սկզբնական մասը, որը ստացել է «Համատեղ քայլերի ծրագիր» անունը, կսկսի արդեն գործել ս.թ. հունվարի 20-ից»,-հաղորդում է իրանական աղբյուրը:
Նշենք, որ Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև 2013թ. նոյեմբերի 24-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է ձեռնպահ մնան Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց: Իրանն էլ իր հերթին պարտավորվել է 6 ամսվա ընթացքում ուրանը 5 տոկոսից ավել չհարստացնել:

Соглашение между Ираном и «шестеркой» вступит в силу 20 января
«Подписанное между Ираном и "шестеркой" соглашение вступит в силу 20 января», - об этом сообщает иранское информагентство «ФАРС».
Замминистра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи в интервью «ФАРС» сообщил, что в ходе прошедших на днях в Женеве двухдневных переговоров с заместителем генерального секретаря Европейской службы внешних действий ЕС Хельгой Шмидт обсуждались вопросы, касающиеся некоторых разногласий между сторонами.
Согласно информации, стороны представили столицам стран, вовлеченных в вопрос решения ядерной проблемы, итоги переговоров с целью принятия решения относительно дальнейших действий.
«В соответствии с договоренностью между Ираном и "шестеркой", реализация первого этапа "Плана совместных действий" начнется уже 20 января текущего года», - пишет источник.
Добавим, что согласно достигнутой 24 ноября 2013 года между Ираном и «шестеркой» договоренности, Совбез ООН, ЕС и США должны воздерживаться от введения санкций в отношении Ирана. Иран в свою очередь обязался в течение 6 месяцев не обогащать уран выше 5%.