«Տարին, նախորդ տարիների համեմատությամբ, մեկնարկում է մի փոքր անսովոր այն առումով, որ Հայաստանի վրա ազդող արտաքին մի քանի գործոններ ուժեղացել են»,- ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Ստյոպա Սաֆարյանը:
Ըստ նրա, տարին վճռորոշ է լինելու արտաքին քաղաքականության առումով. մինչև մայիս, ըստ հայտարարությունների, պետք է պատրաստ լինի Հայաստանը Մաքսային միությանը միանալու համաձայնագիրը, ինչը նշանակում է, որ մինչև հունվար ամեն ինչ արվելու է, որ Հայաստանը դառնա ՄՄ անդամ. «Եվրոպան, Արևմուտքը ձեռքները ծալած չեն նստելու, թեժ պայքար է գնալու Հայաստանի, տարածաշրջանի համար»:
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական կյանքին, Ս. Սաֆարյանն ասաց, թեև ընտրական ցիկլերն ավարտվել են, բայց քաղաքական բոլոր ուժերն էլ պատրաստվում են հաջորդ խորհրդարանական, նախագահական ընտրություններին:
«Ներքաղաքական կյանքը Հայաստանում դառնում է չափազանց ակտիվ, տեսնում ենք երկրորդ նախագահի ակտիվացումը: Հերթական անգամ գրոհ է սկսվել կառավարության վրա: Օգտագործելով ներքին վիճակը, արտաքին գործոնների ակտիվացումը, քաղաքական շրջանակները, ովքեր դժգոհ են ներկայիս իշխանություններից, փորձում են հասնել կառավարության հրաժարականին»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:

Степан Сафарян: Внутриполитическая жизнь в Армении становится чрезвычайно активной
Наступивший 2014 год будет для Армении решающим в плане внешней политики. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил секретарь оппозиционной фракции «Наследие» Степан Сафарян.
«Как заявлялось, до мая текущего года должно быть готово соглашение о вступлении Армении в Таможенный союз», – сказал он, добавив: «Европа, Запад не будут сидеть сложа руки, будет идти активная борьба за Армению, регион».
Что же касается внутриполитической жизни в Армении, Степан Сафарян сказал: хотя и выборные процессы позади, однако все политические силы в республике готовятся к следующим парламентским и президентским выборам.
«Внутриполитическая жизнь в Армении становится чрезвычайно активной», – сказал С.Сафарян, добавив: «Используя сложившуюся ситуацию в стране, активизацию внешних факторов, политические круги, недовольные политикой действующих властей, пытаются добиться отставки правительства».