Դ. Ջամալյան. Պատերազմ սեփական պատմության դեմ
Այս օրերին պաշտոնական Բաքուն հանրայնացրեց Արցախի դեմ իր սանձազերծած ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական բանակի սպանված զինծառայողների թիվը: Բաքվում վճռել են, որ այդ թիվը պետք է լինի 11 557:
Տեղի ունեցածն իրավամբ կարելի է որակել որպես պատերազմ սեփական պատմության դեմ: Իրականում՝ կատարվածն առաջին հերթին հուշում է այն մասին, որ Արցախի տարածքը զավթելու արկածախնդրությունը Ադրբեջանում և հատկապես ալիևյան վերնախավի կողմից ընկալվում է որպես ռազմական աղետ. աղետ որի հասցրած հոգեբանական տրավմայից ալիևյան վերնախավը փորձում է ձերբազատվել ահա նման կերպով:
Իրականության հետ առերեսվելու համար քաջություն է պետք, քանզի այն իսկապես դաժան է: Պատկերացնելու համար, թե որքան դաժան է այն բավական է նշել, որ ադրբեջանական կողմը մոտ 12 հազար կորուստ ունեցել է միայն 1993-ի դեկտեմբերի 21-ից մինչև հրադադարի հաստատումը: Հատկանշական է, որ այդ ժամանակահատվածում միայն Քարվաճառի տարածաշրջանում թշնամին կորցրել է մոտ 4000 զինծառայող:
Սեփական կորուստները վարչահրամայական եղանակով նվազեցնելու հիմնական դրդապատճառներից մեկն անշուտ Հեյդար Ալիևի կենսագրությունը սրբագրելն է, ինչը միանգամայն համահունչ է նրա անձի պաշտամունքի ձևավորման քաղաքականությանը: Իսկ նման սրբագրման «անհրաժեշտություն» իսկապես կա:
Բանն այն է, որ հենց Հեյդար Ալիևի իշխանության անցնելուց հետո է ադրբեջանական բանակը կրել ամենամեծածավալ կորուստները: Հենց Հեյդար Ալիևի իշխանության օրոք՝ 1993-ին է հայոց զինուժն ազատագրել Արաքսի հովիտը, ապա՝ 1994-ին կասեցրել արդեն վերը հիշատակված ձմեռային լայնամասշտաբ հարձակումը: Ահռելի մարդկային կորուստները լրացնելու նպատակով միայն կարելի է բացատրել այն, որ իր իշխանության գալուց հետո Հեյդար Ալիևն անցկացրել է 6 զորակոչ, որից 4–ը միայն՝ 1994-ին: Ավելի քան 3000 աֆղան մոջահեդների վարձելը, որը նույնպես Հեյդար Ալիևի օրոք է եղել կրկին նպատակն է հետապնդել լրացնել մարդկային ռեսուրսների բացը «թարմ» ուժերով:
Կարծում եմ, որ այս համատեքստում հարկավոր է ուշադրություն դարձնել մեկ այլ հատկանշական հանգամանքի վրա: Բանն այն է, որ Արցախյան ազատամարտը պետք է համարել հաջողված ասիմետրիկ պատերազմի դասական օրինակ: Այս տեսակետը հիմնավորվում է ոչ միայն այն հանգամանքով, որ ադրբեջանական բանակը պարտվել է սպառազինական ռեսուրսներով մի քանի անգամ իրեն զիջող հայկական կողմին, այլև այն անհամաչափ մեծ կորուստներով, որ թշնամին կրել է հայկական զինուժի հմուտ կազմակերպած պաշտպանության արդյունքում:

Д.Джамалян: Попытка Азербайджана скрыть реальное число своих потерь в Карабахе – война против собственной истории
«В эти дни официальный Баку обнародовал число азербайджанских военнослужащих, погибших в результате начатой агрессии против Арцаха. В Баку решили, что эта цифра должна равняться 11 557», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am военный эксперт Давид Джамалян, обратившись к данным, опубликованным Государственной службой Азербайджана по мобилизации и призыву в армию.
«Произошедшее на самом деле можно квалифицировать как войну против собственной истории. В действительности произошедшее, в первую очередь, подсказывает о том, что авантюра по захвату территории Арцаха в Азербайджане и в частности алиевской элитой воспринимается как военная катастрофа, и от причиненной данной катастрофой психологической травмы алиевская элита пытается избавиться таким вот образом.
Для того, чтобы встать лицом к лицу с реальностью, требуется мужество, так как эта реальность действительно жестокая. Для того, чтобы представить, насколько она жестока, достаточно отметить, что потери азербайджанской стороны только с 21 декабря 1993 года до установления режима прекращения огня составили около 12 тыс. человек. Примечательно, что за этот период только в районе Карвачара потери противника составили порядка 4 тыс. военнослужащих», – отметил эксперт.
«Одним из основных причин снижения числа собственных потерь административно-командным методом, несомненно, служит корректирование биографии Гейдара Алиева, что абсолютно созвучно политике формирования культа его личности. А необходимость в подобном „корректировании” действительно существует.
Дело в том, что азербайджанская армия понесла самые масштабные потери именно с приходом к власти Гейдара Алиева. Именно при Г.Алиеве, в 1993 году, армянские ВС освободили долину реки Аракс, а затем, в 1994 году, остановили вышеупомянутое широкомасштабное зимнее наступление. Только стремлением восполнить огромные человеческие потери можно объяснить то, что после прихода к власти Гейдар Алиев осуществил 6 призывов в армию, 4 из которых только в 1994 году. Наем свыше 3000 афганских моджахедов, который тоже был осуществлен при Гейдаре Алиеве, также преследовал цель восполнить нехватку человеческих ресурсов „свежими” силами», – сказал Давид Джамалян.
«Я полагаю, что в данном контексте следует обратить внимание еще на одно примечательное обстоятельство. Дело в том, что карабахскую войну нужно считать классическим примером успешной асимметричной войны. Данную точку зрения можно обосновать не только тем обстоятельством, что азербайджанская сторона потерпела поражение от армянской стороны, уступающей ей в несколько раз ресурсами вооружения, но и несоразмерно большими потерями, которые понес противник в результате умело организованной обороны армянских ВС», – резюмировал Д. Джамалян.