ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը Դինքի սպանության յոթերորդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարել է, որ նրա սպանության կազմակերպիչները պետք է կանգնեն դատարանի առջև: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
«Սպանությունից յոթ տարի անց այդ սարսափելի սպանության կազմակերպիչները դեռ պատասխան չեն տվել կատարվածի համար: Թուրքական իշխանությունները պետք է կրկնապատկեն ջանքերը և Հրանտ Դինքի ընտանիքի նկատմամբ հասնեն արդարության»,- նշել է Միյատովիչը:
«Բավարար չէ ազատազրկել ձգանը քաշողին: Այդ հանցագործությունների կազմակերպիչները ոչ պակաս վտանգավոր են: Թուրքիայի արդարադատության համակարգը պետք է քաղաքացիներին ցույց տա, որ նման հանցագործություններն անպատիժ չեն մնում»,- ասել է Միյատովիչը:
«Հրանտ Դինքը խիզախ լրագրող է, ով իր հոդվածներում պաշտպանում էր խաղաղությունը և փոքրամասնությունների իրավունքները: Ամեն հասարակություն պետք է հպարտանա այսպիսի նշանավոր անհատներով և ամեն ինչ անի, որպեսզի պաշտպանի նրանց և նրանց ազատ արտահայտվելու իրավունքը»,- նշել է ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ Դինքը սպանվեց 2007 թվականի հունվարի 19-ին, Շիշլիում գտնվող «Ակոսի» խմբագրատան առաջ, հետևից գլխին արձակված երեք հրազենային կրակոցներից։ Մարդասպանը հեռանալուց գոչել էր «գյավու՛ր», ինչը ենթադրելու հիմք է տալիս, որ սպանությունը կատարվել է ազգային հողի վրա։ Սպանությունն իրականացնելու կասկածանքով թուրքական Սամսուն քաղաքի ավտոկայանում ոստիկանությունը ձերբակալել է 17-ամյա Օգյուն Սամաստին, որն առաջին իսկ հարցաքննության ընթացքում խոստովանել է իր մեղքը։

Организаторы убийства Гранта Динка должны предстать перед судом. Заявление представителя ОБСЕ
В связи с седьмой годовщиной убийства в Турции редактора двуязычной (на армянском и турецком) газеты «Акос» Гранта Динка представитель ОБСЕ по свободе СМИ Дуня Миятович выступила с заявлением, отметив, что организаторы убийства журналиста должны предстать перед судом. Об этом сообщает официальный сайт ОБСЕ.
«Спустя семь лет после убийства организаторы этого ужасного преступления все еще не ответили за содеянное. Турецкие власти должны удвоить усилия и добиться справедливости в отношении семьи Гранта Динка», - подчеркнула Миятович.
«Грант Динк был смелым журналистом, защищавшим в своих статьях мир и права меньшинств. Любое общество должно гордиться такими видными деятелями и делать все возможное для защиты их права на свободу слова»,- отметила представитель ОБСЕ.
Напомним, редактор выходящей в Турции двуязычной (на армянском и турецком) газеты «Акос» Грант Динк был убит в Стамбуле 19 января 2007 года перед зданием редакции. 17 января 2012г. Стамбульский суд вынес вердикт по данному делу. Согласно решению, были оправданы и освобождены 18 подозреваемых, причастность которых к вооруженной террористической группировке, планированию и содействию в совершении преступления суд посчитал не доказанной. Главный обвиняемый в причастности к убийству Динка – Ясин Хайал – был приговорен к пожизненному заключению, а Эрхан Тунджель, обвиняемый в руководстве вооруженной террористической группировки и планировании убийства, был оправдан. Собственно исполнитель преступления, на тот момент несовершеннолетний, Огюн Самаст, был взят под стражу спустя день после убийства, а позже приговорен к 21 году и 10 месяцам тюрьмы. Тогда же за причастность к убийству к 12 годам и 6 месяцам лишения свободы были приговорены также подозреваемые в планировании преступления Эрсин Йолджу и Ахмет Искендер.