ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը Դինքի սպանության յոթերորդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարել է, որ նրա սպանության կազմակերպիչները պետք է կանգնեն դատարանի առջև: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
«Սպանությունից յոթ տարի անց այդ սարսափելի սպանության կազմակերպիչները դեռ պատասխան չեն տվել կատարվածի համար: Թուրքական իշխանությունները պետք է կրկնապատկեն ջանքերը և Հրանտ Դինքի ընտանիքի նկատմամբ հասնեն արդարության»,- նշել է Միյատովիչը:
«Բավարար չէ ազատազրկել ձգանը քաշողին: Այդ հանցագործությունների կազմակերպիչները ոչ պակաս վտանգավոր են: Թուրքիայի արդարադատության համակարգը պետք է քաղաքացիներին ցույց տա, որ նման հանցագործություններն անպատիժ չեն մնում»,- ասել է Միյատովիչը:
«Հրանտ Դինքը խիզախ լրագրող է, ով իր հոդվածներում պաշտպանում էր խաղաղությունը և փոքրամասնությունների իրավունքները: Ամեն հասարակություն պետք է հպարտանա այսպիսի նշանավոր անհատներով և ամեն ինչ անի, որպեսզի պաշտպանի նրանց և նրանց ազատ արտահայտվելու իրավունքը»,- նշել է ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ Դինքը սպանվեց 2007 թվականի հունվարի 19-ին, Շիշլիում գտնվող «Ակոսի» խմբագրատան առաջ, հետևից գլխին արձակված երեք հրազենային կրակոցներից։ Մարդասպանը հեռանալուց գոչել էր «գյավու՛ր», ինչը ենթադրելու հիմք է տալիս, որ սպանությունը կատարվել է ազգային հողի վրա։ Սպանությունն իրականացնելու կասկածանքով թուրքական Սամսուն քաղաքի ավտոկայանում ոստիկանությունը ձերբակալել է 17-ամյա Օգյուն Սամաստին, որն առաջին իսկ հարցաքննության ընթացքում խոստովանել է իր մեղքը։

The masterminds behind the murder of prominent journalist Hrant Dink must be brought to justice, the OSCE Representative on Freedom of the Media said on January 19, on the seventh anniversary of the journalist’s shooting in Istanbul, according to the OSCE official website.
“Seven years after the murder of Hrant Dink the masterminds behind this terrible act of violence have still not been called to account,” Mijatovic said. “The Turkish authorities must double their efforts and no longer delay bringing justice to the family of Hrant Dink.”
The editor-in-chief of the bi-weekly Agos newspaper was gunned down on 19 January 2007 in front of his office. In 2011 Ogün Samast was sentenced to 22 years and ten months in prison for the murder.
The Representative noted that a retrial is ongoing, following the ruling by Turkey’s Supreme Court of Appeals in May 2013, which acknowledged that there was a criminal conspiracy to silence the journalist.
“It is not enough to imprison the person who pulled the trigger. Masterminds of such crimes are no less dangerous than murderers. The Turkish justice system must show to Turkish citizens that such crimes do not go unpunished,” Mijatovic said.
“Hrant Dink was a courageous journalist who advocated for peace and minority rights through his writings,” the Representative said. “Every society should be proud of such outstanding individuals and do their best to protect them and their right to free expression.”