ՄԱԿ-ը Իրանին հրավիրել է մասնակցել «Ժնև 2» համաժողովին
«ՄԱԿ-ը Իրանին պաշտոնապես հրավիրել է մասնակցել Սիրիայի հարցով գումարվելիք «Ժնև 2» համաժողովին»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի Իրանը մասնակից լինի սիրիական ճգնաժամի լուծման գործընթացին: Նրա խոսքով՝ Իրանը կարևոր դերակատարություն կարող է ունենալ Սիրիայի անցումային կառավարության ձևավորման հարցում:
Սիրիայի հարցով «Ժնև 2» համաժողովը տեղի կունենա հունվարի 22-ին Շվեյցարիայի Մոնտրյո քաղաքում:
Հիշեցնենք, որ Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը օրերս ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ունեցած համատեղ մամլո ասուլիսի ընթացքում, անդրադառնալով հունվարի 22-ին Սիրիայի հարցով գումարվելիք «Ժնև 2» համաժողովին Իրանի մասնակցության հավանականությանը, մասնավորապես նշել է.
«Հուսով եմ, որ «Ժնև 2»-ը դրական արդյունք կտա. Եթե Իրանին հրավիրեն սույն համաժողովին, ապա կմասնակցենք, հակառակ պարագայում նախապայմանները Թեհրանի համար անընդունելի են և մենք չենք մասնակցի»:
Ավելի վաղ ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել էր. «Ժնևում բանակցության ցուցադրման փոխարեն պետք է հետամուտ լինել սիրիական ճգնաժամի իրական լուծմանը: Արտատարածաշրջանային որևէ համաժողով, որը զուրկ կլինի ազդեցություն գործելու բաղադրիչներից, ի վիճակի չի լինի լուծել սիրիական ճգնաժամը, հետևաբար «Ժնև 2»-ը դեռ չսկսված կարող է տապալվել»:

«ООН официально пригласила Иран принять участие в созываемой международной конференции „Женева-2”», - об этом сообщает иранское информагентство «МЕХР».
Согласно информации, генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун на встрече с журналистами указал на необходимость участия Ирана в процессе урегулирования сирийского кризиса. По его словам, Иран может сыграть важную роль в вопросе формирования переходного правительства в Сирии.
Международная конференция по Сирии «Женева-2» состоится 22 января в швейцарском городе Монтрё.
Напомним, касаясь в ходе состоявшейся на днях совместной с главой МИД РФ Сергеем Лавровым пресс-конференции вероятности участия Тегерана в созываемой 22 января конференции, министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф отметил: «Я надеюсь, что международная конференция по Сирии "Женева-2" достигнет положительного результата. Иран примет участие в конференции, если получит приглашение, в противном случае предусловия для Тегерана неприемлемы и мы откажемся от участия».
Ранее президент Ирана Хасан Роухани в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным, обратившись к намеченной на 22 января конференции по Сирии, в частности отметил: «Вместо демонстративных переговоров в Женеве нужно найти реальный путь разрешения сирийского кризиса. Какая-либо внерегиональная конференция, которая будет лишена компонентов влияния, не будет в состоянии разрешить сирийский кризис, и поэтому „Женева-2” может быть заранее обречена на провал».