Վրաստանի նորընտիր նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին իր առաջին պաշտոնական այցը կատարել է Թուրքիա: Անկարայի նախագահական պալատում նրա պատվին մատուցած ճաշի ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է վրացի գործընկերոջը 2013-ի հոկտեմբերի 27-ին երկրի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Թուրքական «Միլլիյեթ» օրաթերթը տեղեկացնում է, որ Անկարան արդեն առաջին քայլն է կատարում «1915-ի հոգեբանական պատերազմում»: Մասնավորապես նշվում է, որ 2015-ին հայերի կողմից ծրագրված հակաթուրքական լայն արշավներին կանխավ ի պատասխան Աբդուլլահ Գյուլը փորձում է գնալ հարևան Վրաստանի հետ հարաբերությունների սերտացման և զարգացման:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ սպասվող հակաթուրքական քարոզչությունը, ըստ նույն աղբյուրի, կատարվելու է հիմնականում հայկական սփյուռքի առաջնորդությամբ: Ի հակադրություն դրան` Թուրքիան էլ որոշում է ընդունել Հայաստանի սահմանակից հարևանների` Ադրբեջանի ու Վրաստանի հետ էներգետիկ մեծամասշտաբ համագործակցություն զարգացնել:
«Նման զարգացումները կարող են մեկնաբանվել որպես եռակողմ մամլիչ քաղաքականություն` ուղղված տնտեսության մեջ լուրջ դժվարություններ ունեցող և ծայրահեղ ազգայնական գաղափարներով շարժվող Հայաստանի դեմ»,- գրում է թուրքական պարբերականը:
Հիշեցվում է, որ ավելի վաղ` հունվարի 14-ին, դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ Գյուլը նրանց հրահանգել էր աշխատել այնպես, որպեսզի Թուրքիան դրական լույսի ներքո երևա միջազգային հանրությանը: Թուրքիայի նախագահի այդ կարգադրությունը գնահատվել էր որպես 2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին սպասվող հակաթուրքական քարոզչությունը դիմագրավելու մասին նախազգուշական ուղերձ:

Турция вместе с Грузией и Азербайджаном начала осуществлять трехсторонний прессинг на Армению. Статья Milliyet
12:45 21/01/2014
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили совершил свой первый официальный визит в Турцию. В ходе данного в его честь обеда в резиденции Чанкая в Анкаре президент Турции Абдулла Гюль еще раз поздравил своего грузинского коллегу с избранием на пост президента Грузии 27 октября 2013 года. Между тем, турецкое издание Milliyet сообщает об одной примечательной детали визита.
Согласно информации, Анкара уже предпринимает первые шаги в «психологической войне в связи с событиями 1915 года». В частности отмечается, что «в ответ на масштабную антитурецкую кампанию, запланированную армянами в 2015 году» (в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи 1915 года. – Прим. ред.) президент Турции Абдулла Гюль заранее пытается пойти на сближение и развитие отношений с соседней Грузией.
Как указывает турецкая газета, ожидаемая в 2015 году антитурецкая информационная кампания в основном будет вестись силами армян Диаспоры. В противовес этому Турция приняла решение развивать широкомасштабное энергетическое сотрудничество с соседними с Арменией странами – Грузией и Азербайджаном.
При этом Milliyet подчеркивает, что подобное развитие ситуации можно охарактеризовать как трехсторонний прессинг на Армению.
Затеи премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в свою очередь встретился с турецкими послами и обсудил с ними возможные действия и инициативы армянской Диаспоры в преддверии 2015 года – 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Как передавал 15 января с.г. турецкий новостной сайт «Dünya Bülteni», Эрдоган отметил, что армянская Диаспора готовится к крупной политической кампании, которой они и должны оказать серьезное противостояние.
Конгресс США может признать Геноцид армян из-за заявлений премьера Турции Р.Т. Эрдогана. Статья «Today’s Zaman»