Փորձագետ. Ադրբեջանցի հաքերները լուռ կլինեն, պատրաստվելու են հաջորդ օրացուցային օրվան
Հայկական կայքերի վրա ադրբեջանցի հաքերների հունվարի 20-ի հարձակումը տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը բնութագրում է որպես սեզոնային սրացում: Մասնագետի խոսքով, հունվարի 20-ին իրենք նախորոք պատրաստվում են: Նախորդ օրերին հարձակումները զրոյացվում են, կուտակում են կայքերի տվյալները, որ մեկ օրում կոտրեն:
«Իրենք դա կոչում են սև հունվար, դա այն օրն է, երբ հայկական ջարդերից հետո խորհրդային զորքը մտավ Բաքու և զոհեր եղան: Հիմա երկու շաբաթ լուռ կլինեն: Պատրաստվելու են հաջորդ իրենց օրացուցային օրվան՝ Խոջալուի հետ կապված: Իրենց հաջորդ հարձակմանը պետք է սպասել փետրվարի 26-ից 28-ը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փորձագետը:
Նախորդ տարի ադրբեջանցիների այդ օրվա հարձակումն ավելի ուժեղ է եղել: Սամվել Մարտիրոսյանի բնորոշմամբ, այս անգամ շատ բան չեն կարողացել կոտրել.
«Հիմա խոսում են 60 կայքերի մասին, բայց իրականում ավելի քիչ է, շատ հայելային կայքեր են կոտրել, որ տարբեր անուններով են, բայց նույն կայքն է: Կայքերի քանակն այնքան էլ կարևոր չէ, հարցը որակն է: Վերջին հարձակումների հետ կապված ամենամեծ խնդիրն այն է, որ թիրախ են դառնում Արցախի գերատեսչությունների կայքերը: Հայաստանի պաշտոնական կայքերը լավ պաշտպանված են, չեն կարողանում կոտրել: Իրական խնդիրն այս պահին այդտեղ է: Բայց կարող ենք շնորհակալ լինել ադրբեջանական հաքերներին, որ ցույց են տալիս մեր թույլ կողմերը»:
«Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանն իր հերթին նշեց, որ կայքերի վրա այս անգամվա գրոհից հետո պարզվեց, որ կայք գրող մի ընկերություն խոցելիություն ուներ, այդ պատճառով ընկերության կողմից գրված մի քանի կայքեր հեշտությամբ կոտրվել էին:
«Քանակը չեմ կարող ասել, որ շատ մեծ է, ինչ-որ կատաստրոֆա չէ, նորմալ գործընթաց է: Անհրաժեշտ է հաշվի առնել թերությունները: Կարող եմ ուրախացնել, որ Հայաստանում սկսել է գործել ոչ պաշտոնական խումբ, որը անվտանգության հարցերով տեղեկություններ է մատուցում, վերապատրաստում է մարդկանց»,- ասաց նա:
Հավելենք, որ երեկվա սահմանային միջադեպին, որի հետևանքով հայ զինվոր էր զոհվել, հայ հաքերներն էլ են արձագանքել: Կոտրել են ադրբեջանական 13 կայք:

Эксперты по информационной безопасности выразили благодарность азербайджанским хакерам за помощь Армении
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян назвал организованную накануне, 20 января, азербайджанскими хакерами атаку на армянские сайты «сезонным обострением». Как отметил эксперт в ходе сегодняшней пресс-конференции в Ереване, азербайджанские хакеры заранее подготовились к этой дате, собрав данные множества сайтов для одновременной атаки именно в этот день.
«Они называют этот день „черным январем” в связи с событиями 20 января 1990 года, когда в Баку были введены советские войска. Сейчас они в течение двух недель будут хранить молчание, готовясь к следующему календарному дню – в связи с событиями в Ходжалу. Следующую атаку азербайджанских хакеров следует ожидать с 26 по 28 февраля», – сказал Самвел Мартиросян.
При этом эксперт отметил, что в 2014 году, по сравнению с 2013 годом, азербайджанским хакерам не удалось взломать много сайтов.
«Сейчас мы говорим о 60 сайтах, но на самом деле их число намного ниже. Дело в том, что азербайджанские хакеры взломали много зеркальных сайтов, у которых разные названия, но по сути – это один ресурс. Количество сайтов не столь важно, важнее качество. Самая большая проблема в связи с последней атакой заключается в том, что мишенью азербайджанских киберпреступников стали сайты различных ведомств НКР, которые защищены хуже, чем армянские сайты. Но мы должны быть благодарны азербайджанским хакерам за то, что они показывают нам наши уязвимые места», – отметил Самвел Мартиросян.
Заместитель председателя общественной организации «Интернет-сообщество» Григор Сагян, в свою очередь, отметил, что последняя атака выявила уязвимость сайтов, написанных одной компанией.
«Не могу назвать точное число, оно не так велико, нормальный процесс. Нужно учесть недостатки. Могу и обрадовать: в Армении начала действовать неофициальная группа по вопросам безопасности, которая предоставляет информацию, проводит подготовку специалистов в этой сфере», – сказал Г. Сагян.
Отметим, что армянские хакеры в ответ на осуществленную в ночь на 20 января диверсию азербайджанской стороны в Нагорном Карабахе взломали сразу 13 сайтов.