Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի նախաձեռնությամբ վերաբացվել է Արտենի համայնքի տարրական դպրոցի հիմնանորոգված մասնաշենքը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 7 միլիոն դրամ է տրամադրել դպրոցում ստեղծագործարան հիմնադրելու համար:
Հիմնադրամի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) համագործակցության շնորհիվ իրականություն է դարձել Արտենի համայնքի երեխաների երկար սպասված երազանքը. վերաբացվել է համայնքի հիմնանորոգված տարրական դպրոցի մասնաշենքը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ այստեղ հիմնադրվել է ստեղծագործարան, որից կօգտվեն դպրոցի բոլոր աշակերտները: Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը հիմնանորոգել է դասասենյակները և հիմնել ատամների մաքրման կայան:
Ստեղծագործականը ժամանակակից կրթական պահանջներին համապատասխանող դասասենյակ է, որը հագեցված է էլեկտրոնային գրատախտակով (smart board), ժամանակակից համակարգիչներով, ինչպես նաև հատուկ շարժական կահույքով: Վերջինս աշակերտներին հնարավորություն է տալիս կատարել ինչպես անհատական, այնպես էլ զույգերով կամ խմբային աշխատանք: Նման միջավայրը հնարավոր է դարձնում բազմանպատակ գործունեության իրականացումը, տարբեր աշխատանքների համադրումը, այդ թվում՝ համակարգչի օգտագործում ու տեխնոլոգիայի կիրառմամբ դաս, քննարկում ու դասախոսություն, ընթերցանություն և խաղ։
Նշենք, որ Արտենիի ստեղծագործարանը երկրորդ կրթասրահն է, որ շահագործման է հանձնվում COAF-ի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության արդյունքում: 2013թ. սեպտեմբերից նույնանման ծրագրի շահառու են դարձել Արմավիրի մարզի Սարդարապատ համայնքի երեխաները:
«Ստեղծագործականությունը խթանող ժամանակակից միջոցներ տրամադրելով գյուղի դպրոցին՝ մենք նպատակ ունենք օգնել երեխաներին՝ բացահայտելու և զարգացնելու իրենց ունակությունները: Մենք պետք է խելացի սերունդ դաստիարակենք, և այս առումով շատ կարևոր է, որպեսզի ստեղծագործականությունը խթանող ժամանակակից գործիքները հավասարապես հասանելի լինեն թե՛ քաղաքի, և թե՛ գյուղի երեխաներին»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Անուշ Եդիգարյանը տեղեկացրել է. «Հայաստանում ստեղծագործարանների հիմնադրման և տարածման գաղափարը COAF-ինն է` ուսման համար գրավիչ ու նպաստավոր միջավայրի ապահովման նպատակով: Հաշվի առնելով Արտենիում ենթակառուցվածքների բարելավման անհրաժեշտությունը, որոշեցինք հիմնանորոգել համայնքի տարրական դպրոցի մասնաշենքը, բազմապատկելով ներդրումներն ու ընդլայնելով համագործակցությունը մեր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ` բացել ստեղծագործարան: Այս ամենը հնարավոր դարձավ Հիմնադրամի երկարամյա բարեկամներ ու բարերարներ՝ տեր և տիկին Նուբար և Աննա Աֆեյանների աջակցությամբ: Այսօր վերաբացված դպրոցն ու ստեղծագործարանն արդի կրթական հնարավորություններ են ընձեռում երիտասարդ սերնդին»:
Արտենի համայնքի տարրական դպրոցը COAF-ի կողմից հիմնանորոգված ուսումնական 7-րդ և հանրային նշանակության 18-րդ կառույցն է` 2004թ.-ից ի վեր: Այսուհետ տարրական դպրոցի մոտ 100 աշակերտի և 15 ուսուցչի համար դասաժամերը կկազմակերպվեն ժամանակակից, հարմարավետ միջավայրում, լուսավոր ու ջեռուցվող դասասենյակներում: Աշակերտները կօգտվեն ջրամատակարարմամբ ապահովված սանհանգույցներից, ատամների մաքրման կայանից:

VivaCell-MTS, COAF partner to bring contemporary educational opportunities to Arteni children
VivaCell MTS and the Children of Armenia Fund (COAF) helped realize a long-expected dream of Arteni’s schoolchildren. The Arteni School's elementary wing officially reopened after a significant capital renovation. VivaCell-MTS provided AMD 7 mln for the establishment of a technology classroom, Creativity Lab, which will be used by all students. COAF renovated the rest of the classrooms and installed a tooth brushing station, Brushadrom, the press service of COAF said.
The Creativity Lab features a smart board, modern computers, as well as mobile furniture adaptable for working individually, in small or large groups. The Lab provides a multifunctional environment fit for classes, training sessions, lectures, reading, discussions, projects and games, performances and fun.
This is the second Creativity Lab established as part of COAF-VivaCell-MTS partnership, the first one being launched in September 2013 in Sardarapat community located in Armavir region.
“By providing the village school with innovative tools encouraging creativity we want to help them reveal and develop skills and knowledge. We have to grow up knowledgeable generation, and in this regard it’s very important to ensure that there is no gap between village and town schools,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian stated.
In the words of Anoush Yedigaryan, COAF Executive Director, “the concept of Creativity Labs was first introduced in Armenia by COAF and has been widely acclaimed as a cutting-edge means of providing an optimal learning and creative environment. Given the need in Arteni, we decided to build on this cooperation with our partner VivaCell-MTS and capitally renovate the Elementary School wing. This was made possible through the generous donation of long-standing COAF benefactors Mr. & Mrs. Noubar and Anna Afeyan. The newly opened Creativity Lab and Elementary School wing will provide contemporary educational opportunities to the younger generation.”
The Arteni School is COAF’s seventh rural school and eighteenth building to have undergone capital renovation since 2004. Starting today, close to 100 elementary schoolchildren and 15 primary school teachers will enjoy safe and nurturing classroom conditions and benefit from a learning environment equipped with bright classrooms, indoor lavatories and running water, a central heating system and a Brushadrom.