ՊՆախարարը՝ հայ ռազմագերու, սահմանին լարվածության և հայկական կողմի պատասխանի մասին
«Ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանին հետ վերադարձնելու համար ամեն ինչ արվում է»,- վստահեցնում է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Ցավոք, պետական կապի բացակայությունը թույլ չի տալիս, որ արագ և անվտանգ իրականացնենք դա»,- այսօր իր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում ասաց նախարարը՝ պատասխանելով հարցին` արդյո՞ք սահմանին վերջին օրերի լարվածությունը կարող է ազդել հայ ռազմագերու ճակատագրի վրա:
«Լարվածություն մեր սահամաններում և շփման գծում տեղի է ունենում որոշակի իրադարձությունների շրջանակներում, քաղաքական բանակացային հանդիպումների ընթացքում: Սա նաև կախված է հունվարին Ադրբեջանում, այսպես ասած, «սև հունվարի» գոյության հետ: Իրենք չեն հասկանում, որ այդ հունվարյան օրերին ցեղասպանություն է իրականացվել հենց հայ ժողովրդի նկատմամբ: Նրանք այդ օրերին սադրանքներ են փորձում իրականացնել: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը արժանի հակահարվածից, մեծ կորուստներից հետո, նաև մտահոգություն ունենալով, որ մենք կարող ենք պատժիչ գործողություններ իրականացնել նրանց մոտ, լարվածություն է տիրում՝ դա արտահայտվում է անկանոն կրակոցներով»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Նա ընդգծեց, որ հայկական կողմը չի պատասխանում անկանոն կրակոցներին:
Ինչ վերաբերում է վերջին օրերին հյուսիս-արևելյան, Տավուշի հատվածում սահմանային լարվածությանը, նախարարը նշեց, որ կրակոցներն այդ հատվածում նորություն չեն, իսկ իրադրությունը վերահսկելի է:
«Առաջին անգամը չէ, որ կրակոցները շատանում են, դրանց մեծը մասը անկանոն են: Ասեմ, որ շատ դեպքերում մենք էլ ենք ստիպված լինում ազդել իրենց քաղաքացիական անձանց վրա՝ այդպիսով ազդելով ու ստիպելով լռել իրենց զինվորականներին: Մենք պետք է պատրաստ լինենք, քանի դեռ խաղաղության պայմանագիրը կնքված չէ` կրակոցներ լինելու են: Ու դրանց տրվելու է համարժեք պատասխան»:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծեց, որ լարվածությունը գագաթնակետին չի հասել.
«Մենք միշտ պարտադրողի դերում ենք առաջնագծում, անհրաժեշտության դեպքում նաև պատժողի: Պատասխանը մեր կողմից միշտ համարժեք է, դեռ ավելին»,- ասաց նա:

Напряженность на границе – следствие тревоги, охватившей Азербайджан после провала диверсии. Заявление главы Минобороны Армении
15:29 24/01/2014
Напряженность на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения имеет место в рамках определенных процессов – на фоне политических переговоров, а также связано с наступлением так называемого «черного января» в Азербайджане. Об этом сегодня заявил на итоговой пресс-конференции министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Они не понимают, что в эти дни геноцид был осуществлен именно в отношении армянского народа. В эти дни азербайджанская сторона пытается осуществлять провокации. После достойного отпора во время инцидента в ночь с 19 по 20 января и серьезных потерь они обеспокоены тем, что их действия не останутся безнаказанными, а эта обеспокоенность выражается беспорядочной стрельбой», – сказал Сейран Оганян, добавив, что армянская сторона не отвечает на такую стрельбу.
Что касается напряженности в северо-восточном направлении, в частности, в Тавушской области, то министр заявил, что стрельба на этом участке не новость, а ситуация находится под контролем.
«Участившиеся выстрелы – не новость, а большая их часть являются беспорядочными. Мы должны быть готовы к тому, что пока договор о перемирии не подписан, стрельба будет, и все случаи нарушения не останутся без ответа», – продолжил он.
Сейран Оганян подчеркнул, что напряженность на границе не достигла апогея. «Мы всегда выступаем в роли диктующей стороны на передовой линии и в случае необходимости – даже карающей. Ответ с нашей стороны всегда бывает соразмерным», – подытожил мысль министр.
Он также сообщил, что делается все возможное для возвращения военнопленного Акопа Инджигуляна.
«Увы, отсутствие государственной связи не позволяет динамично и безопасно выполнить эту работу», – отметил глава оборонного ведомства, отвечая на вопрос о том, может ли напряженность, которая наблюдается на границе в последние несколько дней, повлиять на судьбу армянского военнопленного Акопа Инджигуляна.
В последующие за данным инцидентом дни число случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня значительно выросло.