Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյրովը երեկ Փարիզում սկզբում առանձին հանդիպումներ են ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահների հետ, ապա բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված ձևաչափով` արտգործնախարարների, Մինսկի խմբի համանախագահների` Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆորի, Ջեյմս Ուորլիքի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի` Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ։
ԱԳն մամուլի և տեղեկատվության վարչության տարածած հաղորդագրության համաձայն, հիմնվելով նոյեմբերի 19–ին Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների գագաթնաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա և ի շարունակություն դեկտեմբերի 5–ին Կիևում ԱԳ նախարարների հանդիպման` քննարկվել են խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը:
Պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել հաջորդ ամսվա առաջին կեսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` տարածաշրջան այցելելու վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում լարվածության շեշտակի մեծացման և հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների, Արդբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող ռազմատենչ և Հայաստանի նկատամամբ տարածքային նկրտումներ պարունակող հայտարարությունների վրա, որոնք ակնհայտ սադրիչ բնույթ են կրում և լուրջ հարված են հասցնում բանակցային գործընթացին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ դրանք նվազեցնում են հիմնախնդրի կարգավորման և խաղաղության հասնելու հեռանկարները և ակնհայտ արհամարանք են եռանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից բազմիցս արված կոչերին` ձեռնպահ մնալու հայտարարություններից և գործողություններից, որոնք կարող են ավելացնել լարվածությունը տարածենաշրջանում և հանգեցնել իրավիճակի էսկալացիայի:
Այս համատեքստում Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը՝ որպես սադրանքների կանխարգելման հնարավոր մեխանիզմ:

Глава МИД Армении обратил внимание сопредседателей МГ ОБСЕ на резкое обострение Азербайджаном ситуации на границе
11:52 25/01/2014
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров накануне в Париже провели отдельные встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, а затем продолжили переговоры в расширенном формате – с участием сопредседателей МГ Игорем Поповым (Россия), Жаком Фором (Франция), Джеймсом Уорликом (США) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как передает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, основываясь на договоренностях, достигнутых в ходе прошедшей 19 ноября 2013 года в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана, и в продолжение прошедшей 5 декабря 2013 года в Киеве встречи главы МИД обсудили меры по продвижению процесса мирного урегулирования конфликта.
В ходе встречи была достигнута договоренность относительно визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион в первой половине следующего месяца.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на резкое обострение Азербайджаном ситуации на границе с Арменией и линии соприкосновения с ВС НКР, а также грубые случаи нарушения режима прекращения огня, озвучиваемые Азербайджаном на высшем уровне и содержащие территориальные претензии к Армении милитаристские заявления, которые носят провокационный характер и наносят серьезный удар переговорному процессу.
Э. Налбандян подчеркнул, что все эти действия снижают перспективы урегулирования и достижения мира и являются явным игнорированием неоднократных призывов лидеров стран-сопредседателей воздерживаться от заявлений и действий, которые могут увеличить напряженность в регионе и привести к эскалации ситуации.
В этом контексте глава МИД Армении подчеркнул важность реализации инициатив сопредседателей МГ ОБСЕ, направленных на укрепление режима прекращения огня как возможного механизма предотвращения провокаций.