Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյրովը երեկ Փարիզում սկզբում առանձին հանդիպումներ են ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համախագահների հետ, ապա բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված ձևաչափով` արտգործնախարարների, Մինսկի խմբի համանախագահների` Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆորի, Ջեյմս Ուորլիքի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի` Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ։
ԱԳն մամուլի և տեղեկատվության վարչության տարածած հաղորդագրության համաձայն, հիմնվելով նոյեմբերի 19–ին Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների գագաթնաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա և ի շարունակություն դեկտեմբերի 5–ին Կիևում ԱԳ նախարարների հանդիպման` քննարկվել են խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը:
Պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել հաջորդ ամսվա առաջին կեսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` տարածաշրջան այցելելու վերաբերյալ:
Նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում լարվածության շեշտակի մեծացման և հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների, Արդբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչեցվող ռազմատենչ և Հայաստանի նկատամամբ տարածքային նկրտումներ պարունակող հայտարարությունների վրա, որոնք ակնհայտ սադրիչ բնույթ են կրում և լուրջ հարված են հասցնում բանակցային գործընթացին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ դրանք նվազեցնում են հիմնախնդրի կարգավորման և խաղաղության հասնելու հեռանկարները և ակնհայտ արհամարանք են եռանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից բազմիցս արված կոչերին` ձեռնպահ մնալու հայտարարություններից և գործողություններից, որոնք կարող են ավելացնել լարվածությունը տարածենաշրջանում և հանգեցնել իրավիճակի էսկալացիայի:
Այս համատեքստում Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների կյանքի կոչումը՝ որպես սադրանքների կանխարգելման հնարավոր մեխանիզմ:

The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov, met in Paris on Friday to continue negotiations on the resolution of the Karabakh conflict. Peace talks started after the two sides made headway in a meeting in Nov. 2013, in Vienna, Asbarez reports.
The meeting comes following a month of Azeri efforts to escalate tensions, with Azeri forces having made several violations of the ceasefire, resulting in the death and injury of Armenian troops and citizens.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of Russia, Jacques Faure of France, and James Warlick of the United States) also met with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in Paris.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group expressed deep concern over “continued violence” along the border of Azerbaijan and Armenia, but failed to condemn Baku.
Ambassador Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, also participated in the meeting.
The foreign ministers and the Co-Chairs discussed issues to advance the peace process, building on the Nov. 19, 2013, summit in Vienna, which was followed by the Dec. 5 ministerial meeting in Kiev.
The ministers reiterated their willingness to continue working towards a peaceful, negotiated settlement.
Ambassador Kasprzyk briefed the Co-Chairs on recent developments on the border and the line of contact.
The Co-Chairs expressed concern over continued violence in the region, and stressed that recent incidents undermine negotiations and diminish the prospects for peace. They called on the sides to fully and unconditionally respect the terms of the ceasefire agreement.
The Co-Chairs plan to travel to the region in the coming weeks to continue talks with the presidents of two countries.