«Աշխատանքային խումբը սկսել է իր գործունեությունը: Ճշգրտում է համերգների անցկացման ամսաթվերը, ընտրում դահլիճներ, քննարկում քաղաքացիներից, կառույցներից ստացված առաջարկությունները: Անդրադառնալու ենք նաև ֆիլմերին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը ասել էր, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովին ներկայացված է Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմի վեց նախագիծ, սակայն ֆիլմ դեռևս չի ընտրվել:
Հ. Դեմոյանն էլ ասաց, որ «Ոսկե ծիրան» 10-րդ փառատոնի ընթացքում քննարկվել են մի շարք ֆիլմեր, ընտրվել են հինգը, որոնք մասնակի աջակցություն են ստացել մշակույթի նախարարությունից, բայց պետական հանձնաժողովը որևէ առանձին քննություն չի կատարել, որոշում դեռ չի կայացրել:
Ինչ վերաբերում է հանձնաժաղովի աշխատանքներին, նա ասաց, որ այժմ աշխատանքային խումբն ինտենսիվ աշխատում է, ժամանակացույցի համաձայն: Հ. Դեմոյանի խոսքով, իրականացվում են մի շարք ծրագրեր, հանդիպումներ, քննարկումներ, սակայն ոչ բոլոր քայլերի մասին է բարձրաձայնվում:
Հիշեցնենք, որ 2011 թ. ապրիլի 23-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողով՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացը խթանելու և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգելու նպատակով:

Рабочая группа Госкомиссии по координации мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян уже начала свою деятельность
«Рабочая группа уже начала свою деятельность», - об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил секретарь Государственной комиссии по координации мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян Айк Демоян.
Он отметил, что уточняется дата проведения мероприятий, ведутся обсуждения предложений, поступивших от граждан и различных структур. «Мы обратимся и к фильмам»,- добавил Айк Демоян.
Ранее директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян отметил, что в комиссию по координации мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян представлены шесть проектов фильмов о Геноциде армян, однако пока фильм не был отобран.
По словам Айка Демояна, в рамках 10-го фестиваля «Золотой абрикос» обсуждался ряд фильмов, из которых было отобрано пять, однако пока комиссия не провела отдельного исследования и не принимала решения.
Что касается работ комиссии, то Айк Демоян подчеркнул, что сейчас рабочая группа работает интенсивно, в соответствии с календарным планом: осуществляется ряд программ, проводятся встречи, обсуждения, однако не все действия предаются огласке.
Напомним, указом президента Армении Сержа Саргсяна от 23 апреля 2011 года с целью координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян и призванных стимулировать процесс международного признания и осуждения Геноцида создана государственная комиссия.