Հունվարի 27-ը աշխարհում նշվում է Հոլոքոստի զոհերի միջազգային օրը: Օրվան նվիրված ուղերձով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը.
«Ամեն տարի Աուշվիցի (Օսվենցիմ) համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման տարեդարձին մենք նշում ենք Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը: Մենք հիշում ենք միլիոնավոր անմեղ մարդկանց զրկանքները և ուշադրություն հրավիրում հակասեմիտականության ու ատելության ցանկացած դրսևորման վտանգի վրա:
Այս տարի մենք ուշադրությունը սևեռում ենք Հոլոքոստի պատմության քառուղիներով ճամփորդություններին և վկայակոչում մեր իսկ վերջերս կայացած ուղեւորությունը:
Անցյալ նոյեմբերին անցա Աուշվից-Բիրկենաուի Arbeit Macht Frei («աշխատանքն ազատություն է շնորհում») գրությամբ տխրահռչակ դարպասով: Երբեք չեմ մոռանա իմ այցելությունը:
Ես տեսա ցեղասպանության մեքենայի սարսափազդու մնացուկները, ինչպես նաև 1930-ականների եվրոպացի հրեաների կյանքը պատկերող շարժանկարներ՝ ամուսնություններ, ընտանեկան ճաշկերույթներ, ծեսեր, պարզ առօրյա կյանքի այլ տեսարաններ. այս ամենը ոչնչացվեց մարդկային պատմության մեջ եզակի համակարգված սպանդի միջոցով:
Ես տեսա այն բարաքները, որտեղ հրեաները, գնչուները, սինտիները, հոմոսեքսուալները, այլախոհները, ռազմագերիները և հաշմանդամություն ունեցող անձինք ամենավայրագ պայմաններում անցկացրել են իրենց վերջին օրերը:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ստեղծվել է այսօրինակ որևէ սարսափի կրկնությունը կանխարգելելու նպատակով: Այդուհանդերձ, ողբերգությունները, որոնք տեղի են ունենում Կամբոջայից մինչև Ռուանդա և Սրեբրենիցա, ցույց են տալիս, որ ցեղասպանության թույնը շարունակում է իր գործունեությունը:
Մենք պետք է առավել, քան երբևէ աչալուրջ լինենք մոլեռանդ, ծայրահեղական գաղափարախոսությունների, հասարակական լարումների և փոքրամասնությունների հանդեպ խտրականությունների հարցում: Եվ պետք է լավ ուսուցանենք մեր երեխաներին: «Հոլոքոստը և Միավորված ազգերի կազմակերպությունը» հանրային իրազեկման ծրագիրը մշակել է կրթական արդյունավետ նյութեր եւ ստեղծել գործընկերային ամուր կապեր, որոնք նպաստում են այս դասերը ողջ աշխարհի սովորողներին փոխանցելուն:
Աուշվիցի դիակիազարանի մոտ կանգնած՝ ես լի էի խոր տխրությամբ այն ամենի պատճառով, ինչ տեղի էր ունեցել այնտեղ: Բայց միաժամանակ՝ ինձ ոգեշնչում էին բոլոր նրանք, ովքեր ազատագրեցին մահվան ճամբարները ողջ մարդկության համար: Եկեք մեկտեղենք ուժերն այսօր՝ հանուն համատեղ ճամփորդության դեպի հավասարության եւ արժանապատվության աշխարհ՝ բոլորի համար»:
Հոլոքոստ (The Holocaust - Ողջակիզում), մոտ 6 միլիոն Եվրոպական հրեաների, նաև միլիոնավոր գնչուների, լեհերի, սովետական քաղաքացիների, այլախոհների, աղանդավորների ծրագրավորված կոտորածներն էին նացիստների կողմից Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում։ Աուշվից-Բիրկենաու ճամբարային համալիրը նացիստական Գերմանիայի կառուցած մահվան ամենախոշոր ու նշանակալից համալիրն էր: 1940թ. հունիսից 1945թ. հունվարն ընկած ժամանակահատվածում գերմանացիներն այստեղ ավելի քան մեկ միլիոն մարդ, հիմնականում հրեա են ոչնչացրել:
1945թ. հունվարի 27-ին Խորհրդային Բանակի զորքերն ազատագրեցին Աուշվիցը, որը գտնվում է Կրակովից 70 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ֆաշիստական ճամբարներում 6 միլիոն հրեա եւ միլիոնավոր այլ ազգությունների մարդիկ են ոչնչացվել: Մազապուրծ եղած պատանդների վկայությամբ, այդ ճամբարներում մարդկանց հանդեպ բարբարոսական «փորձեր» էին կատարվում: 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին, Հոլոքոստի հիշողության ազդեցության ներքո, Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ընդունեց «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան, ըստ որի ցեղասպանությունը սահմանվում է որպես միջազգային հանցագործություն և ստորագրող պետությունները պարտավորվում են կանխել, ինչպես նաեւ պատժել ցեղասպանություն իրականացնողներին
2005 թվականի հունվարին ՄԱԿ անդամ պետությունները ՄԱԿ Գլխավոր Վեհաժողովի հատուկ նստաշրջան անցկացրեցին` նվիրված նացիստական կենտրոնացման ճամբարների ազատման 60-ամյակին: Նստաշրջանում ընդունվեց հունվարի 27-ը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օր հայտարարելու մասին բանաձևը:

International Holocaust Remembrance Day, 27 January, is an international memorial day for the victims of the Holocaust, the genocide that resulted in the annihilation of 6 million Jews, 2 million Gypsies (Roma and Sinti), 15,000 homosexual people and millions of others by the Nazi regime and its collaborators. It was designated by the United Nations General Assembly resolution 60/7 on 1 November 2005 during the 42nd plenary session. The resolution came after a special session was held earlier that year on 24 January 2005 during which the United Nations General Assembly marked the 60th anniversary of the liberation of the Nazi concentration camps and the end of the Holocaust.
On 27 January 1945, the largest Nazi death camp, Auschwitz-Birkenau, was liberated by Soviet troops.
Prior to the 60/7 resolution, there had been national days of commemoration, such as Germany's Tag des Gedenkens an die Opfer des Nationalsozialismus (The Day of remembrance for the victims of National Socialism), established in a proclamation issued by Federal President Roman Herzog on 3 January 1996; and the Holocaust memorial day observed every 27 January since 2001 in the UK.
United Nations Secretary-General Ban Ki-moon issued the following message for the day.
Every year on the anniversary of the liberation of the Auschwitz concentration camp, we commemorate the victims of the Holocaust. We recall the suffering of millions of innocent people, and highlight the perils of anti-Semitism and hatred of any kind.
This year we focus on journeys through the Holocaust -- and I recall a recent journey of my own.
Last November, I walked through the infamous “arbeit macht frei” gate at Auschwitz-Birkenau. I will never forget my visit.
I saw the horrific remnants of the machinery of genocide, as well as moving images of European Jewish life in the 1930s -- weddings, family meals, rituals, other scenes of simple daily life -- all extinguished through systematic murder unique in human history.
I saw the barracks where Jews, Roma, Sinti, homosexuals, dissidents, prisoners of war and persons with disabilities spent their final days in the most brutal conditions.
The United Nations was founded to prevent any such horror from happening again. Yet tragedies from Cambodia to Rwanda to Srebrenica show that the poison of genocide still flows.
We must be ever vigilant against bigotry, extremist ideologies, communal tensions and discrimination against minorities. And we must teach our children well. The Holocaust and the United Nations Outreach Programme has developed effective educational materials and strong partnerships that help convey these lessons to students around the world.
Standing near the crematorium at Auschwitz, I felt deeply saddened by all that had happened within. But I was also inspired by all those who liberated the death camps for all humanity. Let us join forces today on a shared journey to a world of equality and dignity for all.