Զինծառայողների անվտանգ ծառայությունը` գերխնդիր
Հայկական մարտական դիրքերի ուղղությամբ, հակառակորդի կողմից իրականացվող դիվերսիոն գործողություններն ու դիպուկահար խմբերի ակտիվությունը հասարակության շրջանում ակտիվացրեցին պատերազմի վերսկսման մասին մտահոգությունները:
Չնայած այն հանգամանքին, որ իրավիճակը սահմանագծին բավականին լարված էր, սակայն և պաշտպանության նախարարը` 2013 թվականին բանակում տեղի ունեցած իրադարձություններն ամփոփելիս և ՀՀ նախագահը` աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունում ունեցած խորհրդակցության ժամանակ ընդգծեցին, որ նույնիսկ այս պայմաններում պատերազմի հավանականությունը մեծ չէ:
Իրավիճակի վերաբերյալ չուշացան նաև ռազմական փորձագետների գնահատականները, ովքեր հղում կատարելով պատերազմի նախապատրաստման ու սանձազերծման մասին միջազգային փորձին` նշում էին, որ հիմքեր չկա կարծելու, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները ռազմական գործողությունների վերսկսման հիմք են:
Հասարակության շրջանում առկա երկրորդ մտահոգիչ հանգամանքը` առաջնագծում նման միջադեպերի նվազեցման ու մարդկային կորուստների խնդիրն է: Այս իմաստով, հարցը կարելի է դիտարկել երկու հարթությունում` ներքին և արտաքին:
Արտաքին առումով, ակնկալիքները կապված են նմանատիպ միջադեպերի առնչությամբ միջազգային կառույցների, մասնավորապես, հիմնախնդրի կարգավորման հարցում միջնորդություն ստանձնած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
Ենթադրվում էր, որ միջազգային այն խաղացողները, ովքեր հանդես են գալիս հակամարտության խաղաղ ու երկուստեք ընդունելի պայմաններով կարգավորման օգտին, որպես ճնշում` առավել կոշտ գնահատականներ կհնչեցնեին լարվածություն սանձազերծող կողմի հասցեին:
Սակայն ճնշումների նման դրսևորումը, մեծ առումով, բավարար չէ, այն կարող է առավել առարկայական լինել, եթե դրա արդյունքում հնարավոր լինի Ադրբեջանին ստիպել` ընդունել հրադադարի ամրապնդմանն ուղղված միջնորդների առաջարկը, այն է` շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրում և դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերում: Ի տարբերություն Հայաստանի ու Արցախի, Ադրբեջանը շարունակում է չընդունել այս առաջարկները` համոզմունք հայտնելով, որ այս առաջարկների կյանքի կոչումը կամրապնդի ստատուս քվոն:
Ներքին առումով, կորուստները նվազագույնին հասցնելու նպատակով, արդեն մի քանի տարի է, մարտական հենակետերում իրականացվում են հակադիվերսիոն և հակադիպուկահար միջոցառումներ, որոնք ենթադրում են մարտական դիրքի համապատասխան կահավորման դեպքում առավելագույնս անվտանգ դարձնել այնտեղ հերթապահություն իրականացնող անձնակազմերի ծառայությունը:
Եվ ներքին և արտաքին հարությունում իրականացվող քայլերը ուղղված են սահմանագծում լարվածության լիցքաթափմանը, ինչպես նաև` հայկական կողմի համար գերխնդիր համարվող զինծառայողի անվտանգ ծառայության ապահովմանը:

Обеспечение безопасных условий службы для военных – приоритет Армении. Интервью с экспертом Т.Абрамяном
«Диверсионные действия противника в направлении армянских боевых позиций и активность снайперских групп усилили опасения в обществе относительно возобновления войны», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян, обратившись к настроениям в обществе после недавней диверсии Азербайджана.
«Несмотря на то обстоятельство, что ситуация на границе с Азербайджаном была достаточно напряженной, и министр обороны Армении Сейран Оганян, подводя итоги произошедших в армии в 2013 году событий, и президент Серж Саргсян в ходе совещания в министерстве труда и социальных вопросов РА подчеркнули, что даже в подобных условиях вероятность войны невелика.
Кроме того, военные эксперты, анализируя сложившуюся ситуацию и ссылаясь на международный опыт подготовки и развязывания войн, отмечали: нет причин полагать, что данные действия Азербайджана служат основанием для возобновления военных действий», – сказал эксперт.
«Еще одним обстоятельством, вызывающим обеспокоенность в обществе, является вопрос минимизации подобных инцидентов и человеческих потерь на передовой линии. В этом плане данный вопрос можно рассмотреть в двух плоскостях – внутренней и внешней.
Во внешнем плане, ожидания связаны с реакцией по поводу подобных инцидентов международных структур, в частности сопредседателей МГ ОБСЕ, взявших на себя посредническую миссию в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
Предполагалось, что международные игроки, выступающие за мирное урегулирование конфликта на основе взаимоприемлемых условий, в качестве давления озвучат более жесткие оценки в адрес инициирующей напряженность стороны.
Однако лишь подобного проявления давления, в общей сложности, недостаточно, оно может быть более предметным, если в его результате удастся заставить Азербайджан принять предложение посредников, направленное на укрепление режима прекращения огня: внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения и отвод снайперов с передовой линии. В отличие от Армении и НКР, Азербайджан продолжает отказываться от данных предложений, выражая убежденность, что претворение в жизнь этих предложений укрепит статус-кво.
Во внутреннем же плане, с целью минимизации потерь уже несколько лет на боевых позициях проводятся антидиверсионные и антиснайперские мероприятия, которые предусматривают при условии соответствующего оснащения боевой позиции обеспечение максимальной безопасности военнослужащих, несущих здесь боевое дежурство», – отметил Т.Абрамян.
«Предпринимаемые в этих плоскостях меры направлены на ослабление напряженности на границе, а также на обеспечение безопасных условий службы для военных, что является приоритетной задачей для армянской стороны», – резюмировал Тигран Абрамян.