Սերժ Սարգսյան. Դուք այն վահանն եք, որի ներքո ապրում ու արարում են մեր երկիրն ու ժողովուրդը
«Օրեր առաջ կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանի ցուցաբերած վեհ կեցվածքը վճռական պահին և նրա ու ընկերների սխրանքը մեր բանակի իսկական նկարագիրն են ու օրինակը»,-նախագահական նստավայրում Հայոց բանակի 22-րդ տարեդարձի առիթով պետական պարգևների հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ ասաց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Շնորհավորելով բանակի օրվա առիթով հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանացած զինծառայողներին ու ազատամարտիկներին, նախագահն ասաց.
Շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա և հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Ձեր առաքելությունն առանձնահատուկ է: Դրա համար էլ այն կոչվում է ծառայություն և ոչ թե աշխատանք: Մեր ողջ ժողովուրդը ակնածանքով է վերաբերվում ձեր գործին և երախտագիտության զգացում ունի մեր բանակի և հայրենիքի յուրաքանչյուր զինվորի նկատմամբ:
Այսօր այստեղ են թե՛ կադրային սպաներ, թե՛ զորակոչային զինծառայողներ, որոնք բոլորը միասին վերցրած մի հզոր, համաժողովրդական ուժ են: Անպարտելի ուժ, որից հակառակորդը զգուշանում ու նաև վախենում է: Դուք այն վահանն եք, որի ներքո ապրում ու արարում են մեր երկիրն ու ժողովուրդը: Այսօր ինձ է պատիվ վիճակվել հանձնել ձեզ Հայաստանի Հանրապետության պարգևները, բայց դրանք մեր պետության և ամբողջ ժողովրդի կողմից տրվող գնահատականներն են: Ապրե՛ք, կեցցե՛ք դուք, որ մարմնավորում եք մեր կարողականությունը և դրսևորում եք մեր ժողովրդի լավագույն որակները: Մաղթում եմ ձեզ առողջություն ու երջանկություն, անփորձանք ծառայություն: Շարունակե՛ք ձեր սուրբ գործը, շարունակե՛ք ձեր նախորդների փառավոր ավանդույթները: Շարունակե՛ք լինել այնպիսին, ինչպիսին կաք, բայց նաև շարունակեք կատարելագործել ձեր ունակություններն ու հմտությունները»:
Բանակի օրվա առթիվ, Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ խիզախության և անձնական արիության, մասնագիտական բարձր պատրաստվածության, կյանքին սպառնացող վտանգի պայմաններում ծառայողական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած անձնվիրության համար, Արցախի և Ադրբեջանի զորքերի շփման գծի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ ս. թ. հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման փորձը փոքրաթիվ ուժերով կասեցրած և հակառակորդին հետ մղած զորամասի զինծառայողները Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով պարգևատրվել են պետական բարձր պարգևներով:
Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով, Բանակի օրվա առթիվ և Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած արիության ու անձնական խիզախության, զորքերի մարտական պատրաստվածության ապահովման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար, ՀՀ զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ և ազատամարտիկներ ևս պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության մեդալներով:

Действия А. Ованнисяна и его сослуживцев при отражении атаки диверсантов ВС Азербайджана – подлинная оценка Армянской армии
16:58 28/01/2014
Достойные действия младшего сержанта Армена Ованнисяна, героически погибшего при отражении атаки диверсантов ВС Азербайджана в ночь на 20 января с.г. на боевом посту в Нагорно-Карабахской Республике, а также подвиг его сослуживцев президент Армении Серж Саргсян расценил как реальную оценку Армянской армии.
«Достойное поведение младшего сержанта Армена Ованнисяна в решительную минуту, его подвиг и героизм его друзей – это подлинное описание нашей армии, образец», – отметил С. Саргсян в ходе состоявшейся сегодня в президентской резиденции церемонии вручения государственных наград по случаю 22-летия формирования ВС РА.
Отметим, А. Ованнисян указом президента Армении Сержа Саргсяна посмертно награжден Медалью «За заслуги перед Отечеством» I степени. Награда присуждена за исключительную храбрость в деле защиты Родины, личное мужество, высокую профессиональную подготовку, самоотверженность при исполнении служебного долга в условиях, представляющих угрозу для жизни. Медаль сегодня была вручена родителям погибшего военнослужащего лично главой армянского государства Сержем Саргсяном.
«Сегодня здесь присутствуют и кадровые офицеры, и военнослужащие по призыву, которые все вместе представляют собой мощную общенародную силу. Непобедимую силу, которой противник не только опасается, но и боится. Вы тот щит, за которым живет наша страна и созидает наш народ. Сегодня мне выпала честь вручить вам награды Республики Армения, но это оценки нашего государства и всего нашего народа. Молодцы! Слава вам за то, что вы воплощаете в себе наш потенциал и демонстрируете наилучшие качества, присущие нашему народу. Желаю вам здоровья и счастья, мирной службы! Продолжайте ваше святое дело, славные традиции ваших предков. Продолжайте быть такими, какие вы есть, но вместе с тем продолжайте совершенствовать свои умения и навыки», – сказал в своей поздравительной речи президент РА С. Саргсян.
Накануне в Министерстве обороны Армении состоялась церемония награждения группы военнослужащих, отразивших атаку диверсантов ВС Азербайджана 20 января с.г. Медали «Гарегин Нжде» вручил министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе торжественного заседания по случаю 22-летия формирования ВС РА. Награждены, в частности, майор Мнацакан Авагян; командир взвода, лейтенант Арман Ованнисян; Сасун Акопян; Давид Исраелян; Мхитар Варданян; Эдик Дадамян; Рафаел Авдалян; Грайр Гамбарян; Арсен Ованнисян; Артак Ширванян; Артур Оганян.
За смерть героя Армена Ованнисяна ВС Азербайджана ответят по полной. Обещание главы Минобороны Армении
ВС Азербайджана опозорены. Глава Полиции Армении поздравил Армянскую армию с 22-летием
Министр обороны Армении наградил военнослужащих, отразивших атаку диверсантов ВС Азербайджана 20 января