2013թ-ին Հայաստանում մանկական մահացության դեպքերը նվազել են
2013թ-ին Հայաստանում մանկական մահացության դեպքերը նվազել են: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը` հավելելով, որ սա ամենալավ ցուցանիշն է նախորդ տարիների համեմատ:
«2013թ-ին մանկական մահացության ցուցանիշը կազմել է 9.9 պրոմիլե, ինչը ԱՊՀ երկրների համեմատ երկու անգամ պակաս է, սակայն երկու անգամ ավելի է, քան ԵՄ երկրներում: Այդուհանդերձ, այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվելու են, և մոր և մանկան առողջության պահպանումը լինելու է առողջապահական համակարգի առաջնահերթություններից մեկը»,- ընդգծեց Դ.Դումանյանը:
Ինչ վերաբերում է մայրական մահացության ցուցանիշին, ապա նախարարի գնահատմամբ, այստեղ ևս առաջընթաց է արձանագրվել: Ըստ նրա` մայրական մահացության ցուցանիշը Հայաստանում կազմում է 21.2` յուրաքանչյուր 100 հազար կենդանի ծնվածի հաշվով: ԱՊՀ երկրներում այդ ցուցանիշը կազմում է 29.3: Թեև այս ցուցանիշով Հայաստանում առաջընթաց կա, սակայն, Դ.Դումանյանը նշեց, որ ԵՄ երկրների համեմատ մայրական մահացության դեպքերը դեռևս շատ են:
Անդրադառնալով ծննդօգնության հավաստագրերին, նախարարն ասաց, որ կանոնակարգվել են մարզերից Երևանի ծննդատներ հղիների ուղեգրումները: Արդյունքում, գրեթե 25 տոկոսով կրճատվել է մարզերից մայրաքաղաքում ծննդաբերած հղիների թիվը:

В Армении сократилось число случаев детской смертности. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил министр здравоохранения Армении Дереник Думанян, добавив, что это пока наилучший показатель по сравнению с предыдущими годами.
«Показатель детской смертности в Армении по итогам 2013 года составил 9,9 промилле, что вдвое ниже среднего уровня по СНГ, но в то же время вдвое превышает средний уровень по Европе. Работы в этом направлении продолжатся, охрана здоровья матери и ребенка будет одним из приоритетов системы здравоохранения», – сказал министр.
Что же касается показателя материнской смертности, по оценке Д. Думаняна, здесь также зарегистрирован прогресс. По его словам, показатель материнской смертности в Армении составляет 21,2 на 100 тыс. родившихся живыми. Средний показатель по СНГ – 29,3.
Обратившись к результатам локализации системы сертификатов родовспоможения в Армении, министр отметил, что число беременных женщин из областей, предпочитающих рожать в столице, сократилось почти на 25%.