ԱԱԾ. Այժմ զբաղվում են ադրբեջանցի ընտանիքի հետագա ճակատագրով
Հունվարի 29-ին հայ-վրացական «Բագրատաշեն» հսկիչ-անցագրային կետ է դիմել Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքու քաղաքի բնակիչ, 1976թ. ծնված Ջավիդ Օրուջևը` իր, կնոջ և երեք մանկահասակ երեխաների համար քաղաքական ապաստան խնդրելու նպատակով:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի հաղորդմամբ, այս որոշումը հիմնավորվել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նրա հանդեպ գործածված հալածանքներով: Մասնավորապես` Ջավիդ Օրուջևը պատմել է, որ իր նկատմամբ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ճնշումները սկսվել են հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի, հետ ամուսնանալուց հետո:
Ըստ աղբյուրի, չդիմանալով անմարդկային կեղեքումներին, Ջավիդ Օրուջևը պարտադրված համաձայնվել է համագործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, և կնոջ` արտասահմանում բնակվող ազգականների միջոցով տվյալներ հայթայթել Հայաստանի և Սփյուռքի վերաբերյալ:
Գիտակցելով իր և ընտանիքի սպառնալից իրավիճակը, Ջ.Օրուջևը անհաջող փորձ է կատարել բնակություն հաստատել եվրոպական երկրներից մեկում, որտեղից Բաքու արտաքսվելուց հետո նրա հանդեպ ավելի են ուժգնացել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ճնշումները:
«Հայտնվելով նման անելանելի իրավիճակում և, զգալով իր ընտանիքին սպառնացող իրական վտանգը, Ջավիդ Օրուջևը որոշել է քաղաքական ապաստան խնդրել Հայաստանի իշխանություններից:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը և ՀՀ Միգրացիոն գործակալությունն այժմ զբաղվում են այդ ընտանիքի հետագա ճակատագրով»,-ասված է ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ:

Служба нацбезопасности Армении рассекретила причины бегства многодетной семьи из Азербайджана
На контрольно-пропускной пункт «Баграташен» (граница Армении и Грузии) 29 января с.г. обратился гражданин Азербайджана, житель Баку 1976г.р. Джавид Оруджев, с целью попросить политического убежища для себя, супруги и трех малолетних детей. Как сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности РА, данное решение он мотивировал преследованиями, которые осуществлялись азербайджанскими властями в его отношении.
В частности, Дж. Оруджев рассказал о том, что преследования в его отношении начались из-за армянского происхождения супруги – жительницы Баку Рои Мирзоевой, 1983г.р. – сразу после их женитьбы.
Не выдержав бесчеловечного угнетения, Дж. Оруджев вынужденно согласился на сотрудничество с азербайджанскими спецслужбами и через проживающих за рубежом родственников жены добывал информацию об Армении и армянской Диаспоре.
Осознавая опасность ситуации для себя и всей своей семьи, Дж. Оруджев предпринял неудачную попытку обосноваться в одной из европейских стран, однако после депортации оттуда в Баку давление в его отношении со стороны азербайджанских спецслужб еще более усилилось.
Оказавшись в подобной безвыходной ситуации и чувствуя угрожающую его семье реальную опасность, Джавид Оруджев решил обратиться к властям Армении с просьбой о предоставлении политического убежища.
Ереванский офис ООН и Миграционное агентство Армении Министерства территориального управления РА занимаются дальнейшей судьбой семьи.