Վերջին օրերին, սահմանագծին առկա լարվածությունը համեմատաբար նվազել է, սակայն կողմերը շարունակում են կորուստներ կրել: Ավելին, ԼՂՀ ՊՆ-ն հաստատել է տեղեկություններն այն մասին, որ շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանը զինտեխնիկա է կուտակել:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԵԿՄ ներկայացուցիչ Կարեն Սարիբեկյանը կարծում է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը մեկ բառով կանվանի շանտաժ: Այս մասին վերջինս նշեց Panorama.am-ի հետ զրույցում:
«Չեմ կարծում, թե Ադրբեջանում այսքան շուտ մոռացած լինեն այն ամենը, ինչը տեղի ունեցավ 90-ականների սկզբին ռազմաճակատում և առավել փորձառուները լավ գիտեն, թե ինչ տեղի կունենա իրենց հետ` պատերազմի վերսկսման դեպքում: Պատերազմը ենթադրում է երկուստեք կորուստներ, սակայն եթե ադրբեջանը կրկին պատերազմ սկսի, ապա այս անգամ հետևանքները նրա համար անդառնալի կլինեն»,- նշեց Կ. Սարիբեկյանը:
ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի համաշխարհային տնտեսագիտության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Վիկտոր Նադեին Ռայեվսկին «Ռեգնում»-ի հետ զրույցում կարծիք է հայտնել, որ Բաքվի գործողությունները առաջնագծում ներքաղաքական դրդապատճառներ ունեն:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է ինքնավստահ «վոժդի» կերպար ստեղծել` փորձելով ցույց տալ, թե իշխանությունները կարողանում են ինչ-որ կերպ եղանակ ստեղծել ու փոփոխություններ իրականացնել առկա իրավիճակում:
Ըստ նրա, ամեն դեպքում Ադրբեջանն ապացուցել է, որ նման քայլերի դեպքում նպատակ չի հետապնդում լայնամասշտաբ գործողություններ վերսկսել:
Վերջինս ասել է, որ եթե Ադրբեջանն իսկապես փորձի վերսկսել պատերազմը, ապա դա որպես ավանտյուրա կդիտվի և այդ հարցում նա որևէ գործընկերոջից աջակցություն չի ստանա:
Մեկ այլ փորձագետ Ալեքսանդր Կռիլովը «Ռեգնում»-ի հետ զրույցում ընդգծել է, թե Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, որը սահմանագծին լարվածության է հանգեցնում` նպատակ ունի ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա:
Նրա խոսքերով, ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի կարող շահավետ լինել Ադրբեջանի համար, քանզի այն լուրջ կորուստների կհանգեցնի:
Փորձագետը նշել է, որ սահմանային միջադեպերը` Հայաստանի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու միջոցներից է, որը նպատակ ունի մեղմացնել Հայաստանի դիրքորոշումը ԼՂ հարցում:
Կռիլովը ասել է, որ չի բացառվում, որ սահմանագծում Բաքվի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը փոփոխություն կրի, սակայն դա այն դեպքում, եթե ուժերի հավասարակշռությունն հօգուտ Ադրբեջանի փոխվի:
Նա հավելել է, որ դա, մասնավորապես, կարող է տեղի ունենալ այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը համոզված լինի ուժի գործադրման դեպքում ԼՂ խնդրի արագ լուծման հարցում, իսկ Հայաստանում ներքաղաքական այնպիսի անկայուն իրավիճակ լինի, ինչպես «Մայդանում»:
Կռիլովը կարծում է, որ պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը փոքր է` հատկապես հաշվի առնելով Հայաստանի` ՀԱՊԿ անդամ լինելու հանգամանքը:

В случае возобновления войны последствия для Азербайджана будут необратимыми. Мнения экспертов
Напряженность на границе с Азербайджаном в последние дни несколько спала, однако стороны продолжают нести потери. Более того, ранее руководитель пресс-службы Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Сенор Асратян в интервью Panorama.am подтвердил информацию о скоплении Азербайджаном на разных участках границы военной техники.
Комментируя сложившуюся ситуацию, член Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, представитель Союза добровольцев «Еркрапа» Карен Сарибекян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что проводимую Азербайджаном политику одним словом можно охарактеризовать как шантаж.
«Мне не кажется, что в Азербайджане так скоро забыли то, что произошло на фронте в начале 90-ых, а более опытные хорошо знают, что с ними произойдет в случае возобновления войны. Война предполагает потери с обеих сторон, однако если Азербайджан вновь начнет войну, то на этот раз последствия для него будут необратимыми», – отметил Карен Сарибекян.
В свою очередь, научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук, востоковед Виктор Надеин-Раевский в беседе с корреспондентом ИА REGNUM выразил мнение, что действия Баку на передовой линии имеют внутренние мотивы.
«Руководство страны играет на внутреннюю публику, которую нужно периодически встряхивать, демонстрировать ей по крайней мере желание „вождя” что-то изменить в этом направлении», – сказал Виктор Надеин-Раевский.
По его словам, Азербайджан, во всяком случае, доказал, что подобная тактика «никак не означает, что нужно готовится к реальной эскалации военных действий в зоне карабахского конфликта».
При этом политолог подчеркнул, что если сегодня Азербайджан внезапно решится на попытку силового решения конфликта, это будет откровенной авантюрой и не найдет поддержки у союзников.
А эксперт Центра проблем развития и модернизации ИМЭМО РАН, президент Научного общества кавказоведов Александр Крылов в интервью ИА REGNUM заявил, что рост напряжения на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана – результат проводимой Баку последовательной политики давления на армянскую сторону.
По его словам, возобновление реальной войны невыгодно Азербайджану, поскольку грозит ему серьезными потерями.
Эксперт отметил также, что пограничные инциденты – одна из мер, рассчитанных на принуждение Армении к смене позиции по карабахскому конфликту.
«В принципе возможность отказа Баку от нынешнего курса не исключена, но она может стать возможной только в случае изменения нынешнего военно-политического баланса сил», – сказал Александр Крылов, пояснив: «Например, если возникнут гарантированные для Баку условия для быстрого силового решения конфликта или если произойдут внутриполитические потрясения в Армении или Азербайджане по типу нынешнего киевского „Майдана”».
По мнению Александра Крылова, вероятность возобновления войны невелика, тем более в условиях членства Армении в ОДКБ