Քեթի Փիրս. «Facebook-ը մեծ վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի կառավարության համար
Ադրբեջանում թե իշխանությունը, թե ընդդիմությունը օգտագործում են սոցիալական ցանցերը երկրի բնակչության վրա ազդեցություն գործելու համար: Իշխող ռեժիմի համար դա ընդդիմությանը հետապնդելու և իր ուժը ցուցադրելու ևս մի միջոց է: Այս մասին Վաշինգտոնի համալսարանի դասախոս Քեթի Փիրսը գրել է նախկին խորհրդային տարածքի քաղաքական գործընթացների ուսումնասիրությամբ զբաղվող ամերիկյան «Demokratizatsiya» ամսագրում տպագրված հոդվածում:
«Ավանդական ընդդիմադիր կուսակցությունները չեն օգտվում սոցիալական ցանցերի հնարավորություններից, սակայն այդ կուսակցությունների հետ կապ չունեցող ընդդիմադիրները օգտագործում են սոցիալական ցանցերը` իրենց լսարանը մեծացնելու համար: Իշխող ռեժիմը դեռ «հաղթանակած է» դուրս գալիս պայքարից, սակայն ընդդիմադիրները նոր մոտեցումներ են մշակում, որպեսզի իրենց շուրջ միավորեն մարդկանց»,- գրում է փորձագետը:
Ըստ Փիրսի`Ադրբեջանի իշխանությունները յուրօրինակ կերպով են վերահսկում համացանցը. ֆիլտրացիայի փոխարեն նրանք հոգեբանական միջոցներ են օգտագործում ինքնագրաքննադատության մթնոլորտ ստեղծելու համար:
Կառավարությունը նաև մոնիթորինգ է անցկացնում և պատժում է սոցիալական ցանցերում հնչեցրած քննադատությունների համար:
«Ադրբեջանում կառավարությունը գրեթե ամբողջությամբ վերահսկում է հիմնական ԶԼՄ-ները: Վերջին տարիների ընթացքում ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ադրբեջանցիները սկսել են օգտագործել համացանցը` իրենց տեսակետները հայտնելու համար: Սոցիալական ցանցերից օգտվողների թվի աճի հետ (2013թ.-ի վերջի տվյալներով ադրբեջանցիների մոտավորապես 13-18%-ը ֆեյսբուքյան էջ ուներ) բարձրացել է նաև քաղաքական ակտիվությունը: Համացանցի ազատությունը ակտիվիստների համար գրավիչ է դարձել, իսկ Ադրբեջանի կառավարությունը, նկատելով դա, սկսել է վերահսկել համացանցը»,- ասվում է հոդվածում:
Ըստ հեղինակի`սոցիալական ցանցերը նաև օգտագործվում են տարբեր տեսակի բողոքի ակցիաներ կազմակերպելու համար: 2013թ.-ի առաջին ամսիներից Ադրբեջանում մի շարք այդպիսի ակցիաներ տեղի ունեցան, որոնք կազմակերպվել էին Facebook-ի օգնությամբ, առանց ավանդական ընդդիմադիր կուսակցությոնների մասնակցության:
«Facebook-ը մեծ վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի կառավարության համար:
2013թ.-ի սկզբից` այդ կայքում ակտիվության աճից հետո, որոշ իշխանամետ ուժեր հանդես եկան այն փակելու անհրաժեշտության մասին հայտարարություններով:
Իշխանամետ «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Ֆազաիլ Աղամալին հայտարարեց, որ «այս ցանցերը սպառնում են Ադրբեջանի պետականությանը»»,- գրում է Պիրսը:
Ըստ հեղինակի` Facebook-ը չեն արգելափակել, սակայն մեկ տարվա ընթացքում այդպիսի հայտարարություններ շատ են եղել:

In Azerbaijan the opposition as well as the government uses social media to have an influence on the society of the country. Social media provides the regime with an alternative medium to harass the opposition and demonstrate its power. Katy Pearce, an Associate Professor at the University of Washington specialized on technology and media of former Soviet space wrote about this in her article published in quarterly American journal «Demokratizatsiya» dedicated to studying of political processes in the post-Soviet space.
“The traditional opposition parties do not leverage all affordances of it; however oppositionists not affiliated with traditional parties are leveraging social media to build audiences. While the regime is currently “winning” the social media battle, oppositionists are using the new and creative ways to unite people around them,” the author states.
According to her, the Azerbaijani authorities have a unique way of regulating the Internet: instead of using high-level filtering, they use psychological techniques to create an environment of self-censorship. The government also monitors and punishes social media-enabled dissent.
“In Azerbaijan, the government has nearly total control of the mainstream media. Accordingly, in the last few years, many oppositionally-minded Azerbaijanis have turned to the Internet to express their political views. With the growth of social media, especially Facebook (between 13-18 percent of Azerbaijanis had a Facebook account as of late 2013), this sort of political deliberation has increased. As the openness of the Internet became an attractive space for activists, the Azerbaijani government seemingly took notice and began formulating a policy to control it,” the article reads.
As it is stated in the article, social networks are also used for the organization of various protest actions. Since early 2013, there has been a number of protest actions organized primarily via Facebook without any sponsorship from any of the traditional opposition parties.
“Facebook is a particular threat to the Azerbaijani government. After an increase in Facebook activism in early 2013, some pro-government Azerbaijani politicians made statements about limiting or blocking Facebook. “These networks create a threat to Azerbaijan’s statehood” Fazail Agamali, leader of the pro-government party Motherland said,” Pearce writes.
According to her, Facebook was not blocked; however that was not the last mention of Facebook as threat during the year.