Քեթի Փիրս. «Facebook-ը մեծ վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի կառավարության համար
Ադրբեջանում թե իշխանությունը, թե ընդդիմությունը օգտագործում են սոցիալական ցանցերը երկրի բնակչության վրա ազդեցություն գործելու համար: Իշխող ռեժիմի համար դա ընդդիմությանը հետապնդելու և իր ուժը ցուցադրելու ևս մի միջոց է: Այս մասին Վաշինգտոնի համալսարանի դասախոս Քեթի Փիրսը գրել է նախկին խորհրդային տարածքի քաղաքական գործընթացների ուսումնասիրությամբ զբաղվող ամերիկյան «Demokratizatsiya» ամսագրում տպագրված հոդվածում:
«Ավանդական ընդդիմադիր կուսակցությունները չեն օգտվում սոցիալական ցանցերի հնարավորություններից, սակայն այդ կուսակցությունների հետ կապ չունեցող ընդդիմադիրները օգտագործում են սոցիալական ցանցերը` իրենց լսարանը մեծացնելու համար: Իշխող ռեժիմը դեռ «հաղթանակած է» դուրս գալիս պայքարից, սակայն ընդդիմադիրները նոր մոտեցումներ են մշակում, որպեսզի իրենց շուրջ միավորեն մարդկանց»,- գրում է փորձագետը:
Ըստ Փիրսի`Ադրբեջանի իշխանությունները յուրօրինակ կերպով են վերահսկում համացանցը. ֆիլտրացիայի փոխարեն նրանք հոգեբանական միջոցներ են օգտագործում ինքնագրաքննադատության մթնոլորտ ստեղծելու համար:
Կառավարությունը նաև մոնիթորինգ է անցկացնում և պատժում է սոցիալական ցանցերում հնչեցրած քննադատությունների համար:
«Ադրբեջանում կառավարությունը գրեթե ամբողջությամբ վերահսկում է հիմնական ԶԼՄ-ները: Վերջին տարիների ընթացքում ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ադրբեջանցիները սկսել են օգտագործել համացանցը` իրենց տեսակետները հայտնելու համար: Սոցիալական ցանցերից օգտվողների թվի աճի հետ (2013թ.-ի վերջի տվյալներով ադրբեջանցիների մոտավորապես 13-18%-ը ֆեյսբուքյան էջ ուներ) բարձրացել է նաև քաղաքական ակտիվությունը: Համացանցի ազատությունը ակտիվիստների համար գրավիչ է դարձել, իսկ Ադրբեջանի կառավարությունը, նկատելով դա, սկսել է վերահսկել համացանցը»,- ասվում է հոդվածում:
Ըստ հեղինակի`սոցիալական ցանցերը նաև օգտագործվում են տարբեր տեսակի բողոքի ակցիաներ կազմակերպելու համար: 2013թ.-ի առաջին ամսիներից Ադրբեջանում մի շարք այդպիսի ակցիաներ տեղի ունեցան, որոնք կազմակերպվել էին Facebook-ի օգնությամբ, առանց ավանդական ընդդիմադիր կուսակցությոնների մասնակցության:
«Facebook-ը մեծ վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի կառավարության համար:
2013թ.-ի սկզբից` այդ կայքում ակտիվության աճից հետո, որոշ իշխանամետ ուժեր հանդես եկան այն փակելու անհրաժեշտության մասին հայտարարություններով:
Իշխանամետ «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Ֆազաիլ Աղամալին հայտարարեց, որ «այս ցանցերը սպառնում են Ադրբեջանի պետականությանը»»,- գրում է Պիրսը:
Ըստ հեղինակի` Facebook-ը չեն արգելափակել, սակայն մեկ տարվա ընթացքում այդպիսի հայտարարություններ շատ են եղել:

Кэти Пирс: Социальные сети служат для властей Азербайджана еще одним инструментом для подавления инакомыслия
В Азербайджане как власти, так и оппозиция используют социальные сети для влияния на граждан страны. Для правящего режима это еще одна площадка для преследования оппозиции и демонстрации силы. Об этом пишет доцент университета Вашингтона, специализирующаяся в области технологий и СМИ на пространстве бывшего СССР, Кэти Пирс в статье, опубликованной в американском ежеквартальном журнале «Demokratizatsiya», посвященного исследованию политических процессов на постсоветском пространстве.
«Традиционные оппозиционные партии не используют все предоставляемые соцсетями возможности, однако оппозиционеры, не связанные с традиционными партиями, используют их для того, чтобы расширить свою аудиторию. Правящий режим пока “побеждает” в борьбе, однако оппозиционеры применяют новые подходы, чтобы объединить людей вокруг себя», - пишет эксперт.
По ее словам, азербайджанские власти используют уникальный способ контроля над Интернетом: вместo фильтрации они используют психологические методы для создания атмосферы самоцензуры. Правительство также проводит мониторинг и наказывает за выраженные в соцсетях критичные точки зрения.
«В Азербайджане правительство практически тотально контролирует основные СМИ. В течение последних лет азербайджанцы, имеющие оппозиционные взгляды, начали использовать Интернет для выражения своих мнений. С ростом числа пользователей соцсетей (около 13-18% азербайджанцев имеют аккаунт в сети Facebook по данным на конец 2013 года), такой вид политический активности возрос. Открытость Интернета стала привлекательной для активистов, и правительство Азербайджана взяло это на заметку и начало контролировать Интернет», - говорится в статье.
Согласно публикации, соцсети используются также для организации разных акций протеста. Так, с начала 2013 года в Азербайджане прошел ряд таких акций, которые были организованы через Facebook, без помощи традиционных оппозиционных партий.
«Facebook представляет особую опасность для азербайджанского правительства. После роста активности в этой сети с начала 2013 года, некоторые провластные силы сделали заявления о необходимости закрытия Facebook. Лидер провластной партии “Родина” Фазаил Агамалы заявил, что “эти сети создают угрозу для азербайджанской государственности”», - пишет К.Пирс.
По ее словам, Facebook не заблокировали, однако это было не единственным заявлением такого рода в течение года.