Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օլիմպիական ավան կատարած այցի ժամանակ շնորհակալություն է հայտնել արտասահմանյան գործընկերներին՝ Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերի անվտանգությունը ապահովելու հարցում ցուցաբերած օգնության համար: Այս մասին տեղեկացնում է «Взгляд» թերթը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր երկրներին, որ ակտիվ կերպով համագործակցում են ռուս գործընկերների հետ»,- նշել է Պուտինը՝ միաժամանակ ավելացնելով,- «Օլիմպիական խաղերի ժամանակ գործելու է արագ արձագանքման շտաբ, որում ամենօրյա ռեժիմով աշխատելու են հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներ՝ նաև այլ երկրներից»:
Պուտինի խոսքով` խոշոր միջազգային նախագծերի ժամանակ անվտանգային հարցերը միշտ էլ առաջին պլանում են լինում և մտահոգում բոլորին: Այս համատեսքտում Պուտինը հիշատակել է վերջին տարիներին այդ միջոցառումների ժամանակ տեղի ունեցած որոշ ողբերգական դեպքեր:
Նկատենք, որ Սոչիի օլիմպիական խաղերի ժամանակ անվտանգության ապահովման խնդիրները դարձել են լուրջ քննարկման առարկա, հատկապես վերջին շրջանում Վոլգոգրադ քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններից հետո:
Այս տարվա հունվար ամսին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ևս հայտարարությամբ էր հանդես եկել՝ ընդգծելով, որ «Սոչիի օլիմպիական խաղերի ժամանակ անվտանգությունը ապահովված է բարձր մակարդակով, թեև որոշակի ռիսկեր այնուամենայնիվ շարունակում են մնալ»:
Միաժամանակ տեղեկություններ հրապարակվեցին՝ ըստ որոնց դեպի Սև ծով են մոտենում ամերիկյան երկու ռազամական նավ, որոնք Օլիմպիական խաղերի ժամանակ հնարավոր արտակարգ իրավիճակներում կարող են օգնություն ցուցաբերել ռուս գործընկերներին:
Արտասահմանյան լրատվամիջոցները արդեն իսկ Սոչիի օլիմպիական խաղերը բնութագրել են որպես «նախագահ Պուտինի կարևոր փորձություններից մեկը»:

Президент России В. Путин поблагодарил спецслужбы зарубежных стран
Президент России Владимир Путин во время посещения олимпийской деревни поблагодарил зарубежных партнеров за помощь в обеспечении безопасности на XXII Зимних Олимпийских играх в Сочи. Об этом пишет «Взгляд».
«Хочу поблагодарить коллег из всех стран за то, что они самым активным образом сотрудничают с российскими партнерами», – сказал президент, подчеркнув, что на время Олимпиады создан «оперативный штаб, в котором на круглосуточной основе находятся представители специальных служб» из других стран.
По словам главы российского государства, вопросы безопасности всегда выходят на первый план во время крупных международных мероприятий и «всегда всех волнуют».
Он напомнил о нескольких трагических случаях последних лет. «В США на марафоне люди погибли, при проведении «восьмерки» были теракты в метро в Лондоне», – сказал он.
Напомним, в январе о высоком уровне безопасности на предстоящих Играх в Сочи заявил президент США Барак Обама, отметивший, что власти России и США координируют свои усилия по этим вопросам.
В свою очередь руководитель аппарата сотрудников Белого дома Денис Макдоноу заявил, что Вашингтон удовлетворен мерами безопасности, предпринятыми Россией в ходе подготовки к Играм.
Вместе с тем сообщалось, что к Черному морю направляются два военных корабля США, которые окажут помощь России в случае возникновения экстренной ситуации во время проведения Олимпиады.
Переходя к другим темам, Путин отметил, что во время Олимпиады намерен обсудить со своими зарубежными коллегами проблемы Сирии, Афганистана, Украины. «Уверен, что эту возможность (Олимпиаду) мы используем, чтобы поговорить в спокойной, доброжелательной обстановке», – сказал он.
XXII зимние Олимпийские игры пройдут в Сочи с 7-го по 23 февраля этого года, а вслед за ними, с 7-го по 16 марта, состоятся XI Паралимпийские зимние игры.