Քաղաքագետ. Համանախագահները հասկանում են, թե որ կողմը ու ինչ նպատակներով է լարում իրավիճակը
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությունը ոչ միայն բանակցությունների շարունակումն է, այլ նաև բանակցային ֆորմատի պահպանումը: Այս համատեքստում Մինսկի խումբը չի կարող կտրուկ ու կոշտ հայտարարություններով հանդես գալ ադրբեջանական կողմի քայլերի վերաբերյալ»,- ասուլիսում նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ համանախագահները հասկանում են, թե որ կողմը ու ինչ նպատակներով է լարում իրավիճակը շփման գծում, միաժամանակ հավելեց, որ ամերիկացի համանախագահի վերջին հայտարարություններում տեսանելի են հստակ շեշտադրումներ:
Ս. Մինասյանի խոսքով, մոտ ապագայում չպետք է սպասել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորում, քանի որ ցանկացած կոնֆլիկ ունի սեփական տրամաբանությունը և հեշտ լուծվող չէ:
Ըստ նրա, Մաքսային միությանը միանալով, Հայաստանի ռազմատեխնիկական հնարավորությունների ընդլայնումը կնպաստի ռազմական միջոցների հավասարակշռությանը, ինչի հետևանքով շփման գոտում հազիվ թե զարգացումներ լինեն` ոչ բացասական, ոչ դրական:
«Մենք ունենալու ենք փակուղի, որտեղ չարիքի փոքրագույնը ստատուս քավոյի պահպանումն է լինելու: Ռազմատեխնիկական հնարավորությունների ընդլայնումը հնարավորություն է տալիս պահպանել ռազմական բալանսը ու այս իրավիճակի պահպանումը»,- ասաց քաղաքագետը:

Политолог: Сопредседатели МГ ОБСЕ понимают, какая из сторон обостряет ситуацию на линии соприкосновения
«Миссия Минской группы ОБСЕ – не только продолжить переговоры, но и сохранить формат переговоров по урегулированию карабахского конфликта. В этом контексте Минская группа не может выступать с резкими и жесткими заявлениями относительно действий азербайджанской стороны», – заявил на пресс-конференции политолог Сергей Минасян.
По его словам, посредники понимают, какая из сторон и с какой целью обостряет ситуацию на линии соприкосновения, а в последних заявлениях американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика заметны четкие акцентировки.
Политолог отметил, что в ближайшей перспективе урегулирование карабахского конфликта нереалистично, поскольку у любого конфликта есть своя логика и его непросто решить.
Вступление Армении в Таможенный союз и расширение военно-технических способностей страны, по мнению Сергея Минасяна, будет способствовать сохранению военного равновесия, в результате чего на линии соприкосновения вряд ли произойдут развития – как положительные, так и отрицательные.
«У нас будет тупик, где наименьшим из зол будет сохранение статус-кво. Расширение военно-технических возможностей позволит сохранить военный баланс и обеспечить сохранение этой ситуации», - подытожил политолог.