Էվալդ Շտադլեր. Եվրամիությունը և Եվրամիության անդամ երկրները պետք է ընդունեն Արցախը՝ որպես ինքնիշխան երկիր
13:24 06/02/2014
Ստրասբուրգում փետրվարի 5-ին և 6-ին տեղի է ունենում Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի 14-րդ հանդիպումը։ Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակիցը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների շուրջ զրուցել է Եվրոպական խորհրդարանում Ավստրիայի պատգամավոր Էվալդ Շտադլերի հետ։
-Պարոն Շտադլեր, ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերությունները՝ Հայաստանի կողմից Մաքային միությանն անդամակցելու որոշումից հետո.
-Մենք՝ Եվրամիությունում պետք է հասկանանք, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է ավելին, քան միայն ջերմ խոսքերն են։ Հայաստանին անհրաժեշտ են անվտանգության երաշխիքներ, նա ունի էներգետիկ խնդիրներ, ապրանքների արտահանման խնդիրներ։ Եթե Եվրոպան ի վիճակի չեղավ, կամ չցանկացավ Հայաստանին տալ այս երաշխիքները, մենք չենք կարող Հայաստանի կողմից Մաքսային միությանը, Եվրասիական միությանն անդամակցելու մասին վատ արտահայտվել։ Կարծում եմ, մենք պետք է, և կարողացանք տեսնել, որ Հայաստանը գտնվում է յուրահատուկ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում՝ արևելքի և արևմուտքի միջև, թշնամի երկրներ արևմուտքում և արևելքում։ Եթե մենք չկարողացանք Թուրքիային ասել, որ նա պետք է բացի Հայաստանի հետ սահմանները և միևնույն ժամանակ մենք բանակցում ենք Եվրամիությանը` Թուրքիայի անդամակցության շուրջ, ապա պարզ է, որ Հայաստանում ոչ ոք չի ասի, որ Եվրամիությունն օգնեց մեզ։
-Ի՞նչ կարող է անել Եվրամիությունը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավման համար
-Կարծում եմ, որ Քեթրին Էշթոնը կկարողանա ասել, որ սա բանակցության հարցերից մեկը պետք է լինի: Հարցերից մեկն է ընդունել ցեղասպանությունը, ցեղասպանության արդյունքում Թուրքիայի պատասխանատվությունը, և երկրորդ՝ նրանք պետք է բացեն Հայաստանի հետ սահմանները։ Սա Եվրոպայի պատմական պարտականությունն է Հայաստանի ժողովրդի առաջ՝ այս հարցերով Թուրքիայի նկատմամբ արտահայտել հստակ դիրքորոշում։
-Արդյո՞ք Թուրքիան կընդունի այս նախապայմանները՝ Եվրամիությանն անդամակցելու համար։
-Անձնապես ինձ համար և իմ քաղաքական թիմի համար ամբողջովին անընդունելի է, որ Թուրքիան դառնա Եվրամիության լիիրավ անդամ՝ ոչ միայն հիմնվելով այս բաց հարցերի՝ Հայաստանի և Կիպրոսի խնդիրների, ցեղասպանության հարցի վրա։ Կան մի շարք այլ հիմքեր, թե ինչու Թուրքիան չի կարող դառնալ Եվրամիության լիիրավ անդամ։ Հատկապես այն, որ Թուրքիան քրիստոնեական երկիր չէ, այն մահմեդական երկիր է, այն ֆունդամենալ սուննի երկիր է, նա չի կարող լինել մեզ համար, Եվրամիության համար գործընկեր։
-Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված, ի՞նչ եք կարծում, ինչպես է հնարավոր լուծել այս հակամարտությունը՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության։
-Եվրամիությունը և Եվրամիության անդամ երկրները պետք է ընդունեն Արցախը՝ որպես ինքնիշխան երկիր։ Այդ իսկ պատճառով, ես, որպես ազդանշան, պլանավորում եմ Ավստրիայում ստեղծել Ավստրիա-Արցախ բարեկամության խումբ:

Евросоюз и страны ЕС должны признать независимость НКР. Комментарий депутата Европарламента Э. Штадлера
14:48 06/02/2014
В Страсбурге 5 и 6 февраля проходит 14-е заседание Комитета по парламентскому сотрудничеству Армения-Евросоюз. Об отношениях Армении с ЕС корреспондент Panorama.am в Страсбурге побеседовал с депутатом Европарламента от Австрии Эвальдом Штадлером.
В ответ на вопрос, какими он видит отношения Армении с ЕС после решения Еревана о вступлении республики в Таможенный союз, Э. Штадлер сказал: «Мы в ЕС должны понять, что Армении нужно больше, чем просто теплые слова. Армении нужны гарантии безопасности, у нее есть энергетические вопросы, вопросы с экспортом товаров. Если Европа будет не в состоянии или не пожелает дать Армении эти гарантии, мы не можем негативно высказываться о вступлении Армении в Таможенный союз, а затем и в Евразийский союз. Я полагаю, мы должны и сумели увидеть, что у Армении особое геополитическое положение – между Западом и Востоком, в окружении вражеских стран. Если мы не смогли сделать так, чтобы Турция открыла границу с Арменией, но в то же время ведем переговоры о принятии Турции в Евросоюз, то ясно, что в Армении никто не скажет, что ЕС помог нам».
На вопрос же о том, что может сделать ЕС для нормализации армяно-турецких отношений, парламентарий отметил: «Я полагаю, что верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон сможет сказать, что это должно стать одним из условий переговоров. В числе вопросов – и признание Турцией Геноцида армян, ответственность Турции за Геноцид армян. Кроме того, Турция должна открыть границу с Арменией. Выражение четкой позиции по этим вопросам – историческая обязанность Европы перед армянским народом».
Обратившись к вопросу о том, примет ли Турция эти предусловия для вступления в ЕС, европарламентарий отметил: «Лично для меня и моей политической команды абсолютно неприемлемо, чтобы Турция стала полноправным членом ЕС, учитывая не только эти оставшиеся открытыми вопросы, но и Армянский и кипрский вопросы, вопрос Геноцида. Существует ряд факторов, препятствующих членству Турции в ЕС. В особенности то, что это не христианская страна, а государство с преобладающим суннитским населением, которое не может стать партнером для нас и для ЕС».
Комментируя возможности решения карабахского конфликта без участия официального Степанакерта, Э. Штадлер отметил: «Европейский союз и страны этого объединения должны признать Нагорно-Карабахскую Республику как суверенное государство. По этой причине я в качестве своего рода месседжа планирую создать в Австрии группу дружбы Австрия-НКР».