Հայաստանը ադրբեջանագետների ու թուրքագետների բարձրակարգ բանակ է ստեղծում. ադրբեջանցի փորձագետ
Հայկական ԶԼՄ-ներում գոյություն ունի մի կարևոր հանգամանք. գրեթե բոլոր լրագրողները տիրապետում են ադրբեջաներենին և ուշադիր հետևում են ադրբեջանալեզու մամուլին: Իսկ ադրբեջանական լրագրողները հայերի մասին տեղեկություն են հավաքում ռուսերեն և անգլերեն աղբյուրներից: Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանում հայերեն իմացողները շատ քիչ են: Այս մասին, ինչպես հայտնում է ադրբեջանական «Virtualaz.org» կայքը, նշել է Ադրբեջան-Հայաստան ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Գաֆար Չախմագլըն:
«Հայաստանում ադրբեջաներենի և թուրքերենի իմացության խնդիր չկա: Այդ դաշտում անգամ մրցակցություն է նկատվում: Այնտեղ թուրքագետների շատ ուժեղ բանակ գոյություն ունի: Նրանք լավ օգտագործում են լեզուն՝ Ադրբեջանում և Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին ծանոթանալու համար»,-ասել է Չախմագլըն:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի համալսարաններում և առանձին խմբակներում երիտասարդներին ադրբեջաներեն են սովորեցնում: Այստեղ կարևոր դեր է խաղում ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտը: Այնտեղ լեզվի մասնագետների հետ մեկտեղ պատրաստում են նաև ադրբեջանագետների և թուրքագետների:
Գաֆար Չախմագլըի կարծիքով, հայերը հեռագնա նպատակներ ունեն և նման գործունեություն են ծավալում մասնագետների հիանալի բանակ ստեղծելու նպատակով:

Азербайджанский эксперт: Армения создает армию высококлассных азербайджановедов и тюркологов
«В армянских СМИ существует одно важное обстоятельство – почти все журналисты владеют азербайджанским языком и пристально следят за азербайджаноязычной прессой. А азербайджанские журналисты получают сведения об армянах через русскоязычные и англоязычные источники. Причина в том, что в Азербайджане очень мало людей, которые понимают армянский», – заявил директор центра исследований Азербайджан-Армения Гафар Чахмаглы.
Как передает азербайджанский новостной портал «Virtualaz.org», Чахмаглы также отметил: «В Армении не существует проблем в связи со знанием азербайджанского и турецкого. В этой сфере даже чувствуется конкуренция. Там есть сильная армия тюркологов. Они отлично используют язык для изучения происходящего в Азербайджане и в Турции».
По его словам, в Армении в университетах и в отдельных группах молодежи учат азербайджанскому языку. Важную роль здесь играет Институт востоковедения Национальной Академии наук Республики Армения. Там, наряду со специалистами языков, подготавливают азербайджановедов и тюркологов. По мнению Гафара Чахмаглы, у армян далеко идущие планы на создание отличной армии специалистов.