Գազի գնի բարձրացման հետևանքով ջերմոցային տնտեսությունները հսկայական պարտքեր են կուտակել
Գազի գնի բարձրացման հետևանքով հսկայական պարտքեր են կուտակել նաև ջերմոցային տնտեսությունները և չեն կարողանում վճարել: «Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով, շուրջ 20 ջերմատների սեփականատերեր դիմել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարություն՝ աջակցության ակնկալիքով:
Նախարար Սերգո Կարապետյանը «Ժողովուրդ»-ի թղթակցին հայտնել է, որ պաշտոնական նամակով դիմել են «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին՝ խնդրելով գոնե մինչև մայիս երկարաձգել վճարման գրաֆիկը:
«Բայց մեզ պատասխանեցին, թե ջերմատնային ոլորտի բաժանորդների՝ վճարում չկատարելու պատճառով իրենք հարկադրված են լինում վարկեր վերցնել, տոկոսներ վճարել՝ կրելով անուղղակի վնասներ: Եվ այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ ընկերությունը մերժեց: Հիմա նախարարությունը որևէ այլ լծակ կամ ազդեցություն չունի ընկերության նկատմամբ: Չնայած անցյալում վերամշակող ձեռնարկությունների հետ կապված նման աջակցություններ եղել են, բայց այս անգամ չստացվեց»,- ասել է նախարարը:

Greenhouses have got into debts due to the gas price increase, Zhoghovurd newspaper writes. The owners of some 20 greenhouses applied to the Agriculture Ministry for assistance.
Minister Sergo Karapetyan told the newspaper that he sent an official letter to Gazprom Armenia CJSC requesting to extend the debt payment time at least until May.
“They answered that due to non-payment of greenhouses, they have to get credits and pay interest, so they suffer indirect loss. Therefore, the company rejected our request. The Ministry has no leverage to influence the company,” the Minister said.