Վեսելիցկի. Ադրբեջանը ստեղծվել է հայերի, լեզգիների, ավարների և թալիշների պատմական տարածքներում
«Ադրբեջանը ստեղծվել է հայերի, լեզգիների, ավարների, թալիշների, ուդիների, ցախուրների, թաթերի պատմական տարածքներում: Այս վայրերում դեռ հին ժամանակներից երկու պետություն է եղել `Հայաստանը, որը տարածվում էր Կուր գետի ստորին հատվածում, և Կովկասյան Ալբանիան`Կուրից հյուսիս ընկած հատվածում`զբաղեցնելով ներկայիս Դաղստանի տարածքի կեսը»: Այս մասին ասվում է Յուրի Վեսելիցկու «Անջատողականություն կամ ինքնորոշման իրավունք» հոդվածում` տպագրված «Московский комсомолец» ռուսական թերթի կայքում:
Հեղինակը նշում է, որ Դաղստանում հնուց 26 ազգեր են ապրել, սակայն նրանց թիվը քոչվոր թյուրքերի հաշվին ավելացել է: Հանրապետության առաջնորդները, երկակի խաղ վարելով Բաքվի և Մոսկվայի հետ, փորձում էին պահպանել իրենց իշխանությունը: Սակայն հենց այս պատճառով էլ երկրում ներքին անկայունություն էր ստեղծվել:
1990-ական թվականներին բազմաթիվ իսլամիստական ուսմունքներ և շարժումներ մուտք գործեցին Դաղստան: Սակայն իշխանությունների խնդիրը չտեսնելու ձգտումը, այդ թվում լեզգի-ավարական ողբերգությունը, և լեզգիների և ավարների ազատագրական շարժումները զսպելը, ազգային փոքրամասնությունների խնդրի լուծումը չէր կարող լինել:
«Լեզգիստանը և նրա ժողովուրդը 1922թ.-ի ԽՄԿԿ-ի Անդրկովկասյան բյուրոյի որոշմամբ բաժանվել է Ռուսաստանի և Բաքվի իշխանությունների միջև, ինչպես նաև Սամուր գետի ստորին հատվածի շատ ավարական տարածքներ տրամադրվել են Ադրբեջան ԽՍՀ-ին: Այս ամենին հաջորդել է լեզգիների և ավարների բռնի ուժով «ադրբեջանացնելու» գործընթացը. Խորհրդային Ադրբեջանում հանրակրթական հաստատություններում լեզգիական և ավարական լեզուների ուսումնասիրումը արգելված էր, ինչպես նաև հաղորդումները թե հեռուստացույցով, և թե ռադիոյով բացառապես ադրբեջաներենով էին իրականացվում, շրջանը արագորեն վերաբնակեցվում էր ադրբեջանցիներով, մարդահամարների և փաստաթղթերի տրամադրման ժամանակ ավարներին և լեզգիներին բռնի ուժով ստիպում էին ներկայանալ որպես ադրբեջանցի»,- ասվում է հոդվածում:
Հեղինակը նշում է նաև, որ վերակառուցումն ու ղարաբաղյան պատերազմը ևս նպաստել են Ադրբեջանի հանրապետության հյուսիսային մասի ավարների և լեզգիների «վերացմանը»: Այստեղ եկան պատերազմի տարածքը լքած փախստականները, իսկ Ղարաբաղ պատերազմելու էին ուղարկվում հիմնականում պատերազմական գործողություններին գրեթե ոչ պատրաստ նորակոչիկները`ավարները, լեզգիները, թաթերը, թալիշները:
«Քիչ չեն եղել դեպքերը, երբ թալիշ, ավար կամ լեզգի զինվորները և սպաները անցել են հայերի կողմը: Հայտնի է, որ հայկական կողմը նրանց ինքնակամ վերադարձրել է Դաղստան: Այսօր Զակատալ, Բելոկան և Կախ շրջանների իշխանությունը կենտրոնացած է ադրբեջանցիների ձեռքերում: Զակատալիում պաշտոնյաների 95%-ը ադրբեջանցիներ են` հիմնականում Նախիջևանից եկած, չնայած որ նրանք ընդամենը բնակչության 27%-ն են կազմում: Յուրաքանչյուրը, ով կհամաձակվի քննադատել այս իրավիճակը, իր կյանքը ռիսկի կենթարկի»,- ասվում է հոդվածում:
Հեղինակը նշում է, որ քիչ չէ Ադրբեջանի այն լեզգիների և ավարների թիվը, ովքեր ճաղերի հետևում են հայտնվել: Ըստ մի շարք միջազգային հասարակական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների տվյալների` Ադրբեջանի բանտերում ընդհանուր թվով 300 ավար կա:
«Բաժանված ժողովուրդը փորձում է միացնել երկու հատվածները և առնվազն Ռուսաստանի կազմում ինքնավար պետություն դառնալ: Կախի, Զակատալիի և Բելոկանի ավար ժողովուրդը ձգտում է միավորվել Դաղստանի հատվածի հետ: Սակայն Կասպյան նավթի գործոնը օգտագործելով` Ադրբեջանի իշխանությունները կարողանում են մեծ տերությունների գործիչներին համոզել, որպեսզի ճնշեն լեզգի- ավարական ազգային-ազատագրական շարժումները»,- նշում է Վիսելիցկին:
Ըստ հեղինակի` ամենավատ իրավիճակում գտնվում է թալիշ ժողովուրդը: Պատերազմի ժամանակ թալիշ ժողովուրդը գնդապետ Ալաքրամ Հումմաթովի հրամանատարության տակ ապստամբեց Ադրբեջանի բռնապետության դեմ` հռչակելով Թալիշ-Մուղանյան հանրապետությունը: Ադրբեջանում ներքին քաղաքական ճգնաժամի պատճառով երկիր վերադարձավ Հեյդար Ալիևը: Թալիշները երկու անգամ դաժանաորեն ճնշվեցին `1988 և 1993 թվականներին: Եթե Ադրբեջանի իշխանություններին հաջողվել է թալիշների, թաթերի և քրդերի մեծ մասին վերափոխել և սերտաճեցնել , ապա լեզգիների և ավարների դեպքում դա տեղի չի ունեցել, գրում է հեղինակը:
Հոդվածում նաև նշվում է, որ Ադրբեջանում փորձում են ազգային ինքնություն ձևավորել, սակայն չեն կարողանում կողմնորոշվել անվան և էթնիկ պատկանելիության հարցում: Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի նկրտումները լեզգիների, ավարների, թալիշների, ուդիների, թաթերի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների նկատմամբ անհիմն են:

Ю. Веселицкий: Азербайджан создавался на исторических территориях армян, лезгин, аварцев, талышей
«Азербайджан создавался на исторических территориях аборигенных народов – армян, лезгин, аварцев, талышей, татов, удин, цахуров, табасаранцев… На этой территории с древних времен были два государства: Армения, что простиралась ниже Куры, и Кавказская Албания – севернее Куры, охватывая и часть нынешней территории Дагестана», - говорится в статье Юрия Веселицкого «Сепаратизм или самоопределение», опубликованной на сайте газеты «Московский комсомолец».
Автор отмечает, что в Дагестане издревле живут 26 национальностей, но их число впоследствии увеличилось за счет кочевых тюркских племен. Лидеры республики, ведя двойную игру с Москвой и Баку, стремились сохранить свою власть. Но это и привело к внутренней нестабильности в республике. Да и извне определенные силы с мощной финансовой поддержкой стараются религиозные и национальные движения направить против федерального центра.
В 1990-е годы в Дагестан хлынули различные исламистские учения и движения. Однако стремление не видеть проблемы, в том числе лезгино-аварскую трагедию, украдкой подавляя лезгино-аварское национальное освободительное движение, – это отнюдь не решение вопроса национальных меньшинств.
«Лезгистан и его народ в 1922 г. по решению Закавказского Бюро ЦК ВКП(б) был разделен между Россией и властями Баку, ниже реки Самур, также значительная часть аварских территорий была передана АзССР. Далее начался процесс насильственной “азербайджанизации” лезгин и аварцев – в советском Азербайджане в общеобразовательных структурах под запретом находилось изучение лезгинского и аварского языков, теле- и радиопередачи велись исключительно на азербайджанском языке, регион энергично заселялся азербайджанцами, при переписях населения и выдаче документов аварцев и лезгин насильно заставляли идентифицироваться азербайджанцами», - сказано в статье.
Автор напоминает, что перестройка и карабахская война стали еще одним фактором деаваризации и делезгинизации всего севера Азербайджанской Республики, когда сюда хлынули многотысячные толпы беженцев из региона войны, а на карабахский фронт в основном направлялись плохо обученные военному делу призывники – аварцы, лезгины, таты и талыши.
«Да и немало было случаев перехода солдат и офицеров лезгин, талышей и аварцев на карабахскую сторону. Известно, что армянская сторона впоследствии добровольно их вернула в Дагестан. Сегодня политическая, экономическая и прочая власть в Закатальском, Белоканском и Кахском районах сконцентрирована только в руках азербайджанцев, главным образом выходцев из Нахичевана. В частности, в Закатальском районе более 95% чиновников являются азербайджанцами, хотя в общей массе населения их доля – не более 27%. Любой, кто осмелился критиковать и критикует сложившееся положение, рискует собственной жизнью», - говорится в статье.
Автор отмечает, что немало аварцев и лезгин в Азербайджане оказалось за тюремной решеткой – по оценкам представителей различных международных общественных и правозащитных организаций, общее количество заключенных-аварцев ныне приближается к 300.
«Разделенные народы стремятся воссоединить обе части и создать хотя бы автономную республику в составе России. Аварский народ Кахи, Закатал и Белокан, где испокон веков живут аварцы, стремится соединиться с основной – дагестанской частью. Однако с помощью розыгрыша вокруг каспийской нефти и ее транспортировки азербайджанским властям удается убедить политиков великих держав подавить аваро-лезгинское народно-освободительное движение», - пишет Веселицкий.
В наихудшем состоянии находится талышский народ, считает автор. Во время войны талышский народ во главе с командиром бригады, полковником Алакрамом Гуммбатовым восстал против азербайджанской тирании, провозгласив создание Талыш-Муганской республики. Из-за внутриполитического кризиса к власти в Азербайджане вернулся Гейдар Алиев. Талыши дважды были жестоко подавлены – в 1988-м и 1993 годах. Если бакинским властям удалось ассимилировать основную часть талышей, татов и курдов, то в этом отношении мало что им удалось с аварцами и лезгинами», - пишет автор.
В статье также сказано, что в Азербайджане пытаются сформировать национальную идею, но не могут определиться с самоназванием и этнической принадлежностью, что еще раз показывает необоснованность претензий Азербайджана к территориям армян Нагорного Карабаха, лезгин, аварцев, талышей, удин, татов и цахур.