Ո՞ր դեպքում Իրանը կհրապարակի ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ իր ծրագիրը
«Մինսկի խմբի որոշ անդամ երկրների համար «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» կարգավիճակն ավելի հարմար է»,-այդ մասին Ադրբեջանում Իրանի դեսպանության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ հայտարարել է դեսպան Մոհսեն Փաքայինը:
Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը, «Գյուն.ազ» կայքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընթացքին, նշել է. «Տարածաշրջանից դուրս գտնվող Մինսկի խմբի որոշ անդամ երկրների համար «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» կարգավիճակն ավելի հարմար է, քանի որ հակամարտության երկու կողմերին զենք են վաճառում, հետևաբար խնդիրը լուծելու ցանկություն կարծես թե չեն ցուցաբերում»:
Անդրանդառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում Իրանի միջնորդական առաքելության հավանականությանը, դեսպան Փաքայինը նշել է. «Իրանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման վերաբերյալ մշակված ծրագիր ունի, սակայն այդ ծրագիրը այն դեպքում օգտակար կլինի, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը աջակցեն դրան, հետևաբար քանի դեռ աջակցություն չեն հայտնել, Իրանը հակված չէ հրապարակել իր ծրագիրը»:
Հավելենք, որ Մոհսեն Փաքայինը օրերս մեկ այլ հարցազրույց էլ տվել էր իրանական «խաբարօնլայն.իռ» կայքին:
Լրագրողը հարց է ուղղել Իրանի դեսպանին, թե հնարավո՞ր է, որ նման լարված իրավիճակում որպես տարածաշրջանի գերտերություն Իրանը հանդես գա միջնորդական առաքելությամբ՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Ահմադովի՝ վերջերս արած այն հայտարարությունը, թե իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ պատերազմի:
«Իրանը 1994թ. զինադադարի կնքումից հետո մինչև 1997թ. հակամարտության լուծման հարցում գործուն դերակատարություն է ունեցել»,-նշել է դեսպան Փաքայինը և հավելել,-«Իրանը ԼՂ հակամարտության հարցում վարել է հավասարակշռված քաղաքականություն՝ զարգացնելով իր հարաբերությունները թե Հայաստանի և թե Ադրբեջանի հետ»:
«Հավասարակշռված քաղաքականության հետ մեկտեղ Իրանը ուշադրությամբ հետևել է տարածաշրջանի ռազմական իրավիճակին: Այդ մոտեցումը Թեհրանի՝ տարածաշրջանային քաղաքականության կարևոր ձեռքբերումն է, քանի որ այդ կերպ անհրաժեշտության դեպքում Իրանը կարող է միջնորդական առաքելություն իրականացնել»,-հավելել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը:
Դեսպան Փաքայինը իր խոսքում նշել էր, որ Իրանի և Արևմուտքի հարաբերությունների բարելավումը կարող է նպաստել ԼՂ հակամարտության լուծման գործընթացին:

В каком случае Тегеран обнародует свой план урегулирования карабахского конфликта? Ответил посол Ирана
12:09 08/02/2014
«Для некоторых стран-членов Минской группы ОБСЕ удобнее ситуация „ни мира ни войны”», – об этом, как передает официальный сайт посольства Ирана в Азербайджане, заявил посол Мохсен Пак Айин.
Касаясь в интервью сайту «Gun.Az» хода урегулирования карабахского конфликта, иранский дипломат отметил: «Для некоторых внерегиональных стран-членов МГ ОБСЕ удобнее ситуация „ни мира ни войны”, поскольку они продают обеим сторонам конфликта оружие. Складывается впечатление, будто у них нет особого желания решить конфликт».
Комментируя вероятность возобновления посреднической миссии Ирана в деле урегулирования карабахского конфликта, Мохсен Пак Айин подчеркнул: «Иран разработал свой план урегулирования карабахского конфликта, однако этот план будет полезен в том случае, если Армения и Азербайджан окажут содействие его реализации, следовательно, до тех пор, пока такого содействия нет, Иран не намерен обнародовать его».
Напомним, на днях Мохсен Пак Айин дал интервью иранскому сайту «хабаронлайн.ир». В ответ на вопрос о том, возможно ли, что в подобной напряженной ситуации, что Иран как сверхдержава в регионе выступит с посреднической миссией, учитывая недавнее заявление вице-премьера Азербайджана Али Ахмедова о том, что страна готова к войне с Арменией, иранский дипломат отметил:
«С момента подписания соглашения о режиме прекращения огня в 1994 году и по 1997 год Иран сыграл активную роль в решении конфликта. В вопросе урегулирования конфликта Иран вел сбалансированную политику, развивая отношения как с Арменией, так и с Азербайджаном».
«Наряду со сбалансированной политикой Иран внимательно следил за военной ситуацией в регионе. Этот подход является важным достижением в региональной политике, поскольку в случае необходимости Иран может осуществить посредническую миссию», - добавил посол.
Мохсен Пак Айин отметил, что улучшение отношений между Ираном и Азербайджаном может способствовать процессу решения карабахского конфликта.