Ո՞ր դեպքում Իրանը կհրապարակի ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ իր ծրագիրը
«Մինսկի խմբի որոշ անդամ երկրների համար «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» կարգավիճակն ավելի հարմար է»,-այդ մասին Ադրբեջանում Իրանի դեսպանության պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ հայտարարել է դեսպան Մոհսեն Փաքայինը:
Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը, «Գյուն.ազ» կայքին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընթացքին, նշել է. «Տարածաշրջանից դուրս գտնվող Մինսկի խմբի որոշ անդամ երկրների համար «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» կարգավիճակն ավելի հարմար է, քանի որ հակամարտության երկու կողմերին զենք են վաճառում, հետևաբար խնդիրը լուծելու ցանկություն կարծես թե չեն ցուցաբերում»:
Անդրանդառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում Իրանի միջնորդական առաքելության հավանականությանը, դեսպան Փաքայինը նշել է. «Իրանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման վերաբերյալ մշակված ծրագիր ունի, սակայն այդ ծրագիրը այն դեպքում օգտակար կլինի, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը աջակցեն դրան, հետևաբար քանի դեռ աջակցություն չեն հայտնել, Իրանը հակված չէ հրապարակել իր ծրագիրը»:
Հավելենք, որ Մոհսեն Փաքայինը օրերս մեկ այլ հարցազրույց էլ տվել էր իրանական «խաբարօնլայն.իռ» կայքին:
Լրագրողը հարց է ուղղել Իրանի դեսպանին, թե հնարավո՞ր է, որ նման լարված իրավիճակում որպես տարածաշրջանի գերտերություն Իրանը հանդես գա միջնորդական առաքելությամբ՝ հիշեցնելով Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Ահմադովի՝ վերջերս արած այն հայտարարությունը, թե իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ պատերազմի:
«Իրանը 1994թ. զինադադարի կնքումից հետո մինչև 1997թ. հակամարտության լուծման հարցում գործուն դերակատարություն է ունեցել»,-նշել է դեսպան Փաքայինը և հավելել,-«Իրանը ԼՂ հակամարտության հարցում վարել է հավասարակշռված քաղաքականություն՝ զարգացնելով իր հարաբերությունները թե Հայաստանի և թե Ադրբեջանի հետ»:
«Հավասարակշռված քաղաքականության հետ մեկտեղ Իրանը ուշադրությամբ հետևել է տարածաշրջանի ռազմական իրավիճակին: Այդ մոտեցումը Թեհրանի՝ տարածաշրջանային քաղաքականության կարևոր ձեռքբերումն է, քանի որ այդ կերպ անհրաժեշտության դեպքում Իրանը կարող է միջնորդական առաքելություն իրականացնել»,-հավելել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը:
Դեսպան Փաքայինը իր խոսքում նշել էր, որ Իրանի և Արևմուտքի հարաբերությունների բարելավումը կարող է նպաստել ԼՂ հակամարտության լուծման գործընթացին:

In which case will Iran announce its program on resolution of Nagorno Karabakh conflict?
“The situation of “no war, no peace” is more convenient for some of the OSCE Minsk Group member countries,” according to the official website of the Iranian Embassy to Azerbaijan Mohsun Pakayin, the ambassador of Iran said.
The ambassador of Iran to Azerbaijan in an interview given to gyun.az referring to the settlement of Nagorno Karabakh conflict said, “The situation of “no war, no peace” is more convenient for some of the OSCE Minsk Group member countries which are situated out of region as they sell weapons to the sides of the conflict, consequently it doesn’t seem that they have a desire to solve the conflict.”
Referring to the possibility of Iran’s involvement in mediation mission of Nagorno Karabakh conflict ambassador Pakayin noted, “Iran has developed a program on resolution of Nagorno Karabakh conflict, however the program will be useful only if Armenia and Azerbaijan support it. As long as they don’t support it Iran is not going to make it public.”
Note that Mohsun Pakayin recently gave another interview to the Iranian Khabaronlin.ir website. The journalist reminding about the announcement of Azerbaijani PM, Ali Ahmadov that his country is ready to launch a war against Armenia asked the Iranian ambassador whether it is possible that under such escalated circumstances Iran as a regional power can act as a mediator.
“After the ceasefire agreement of 1994 till 1997 Iran played an active role in the resolution of the conflict. Iran conducted a balanced policy in regard to Nagorno Karabakh conflict; it developed its relations with Armenia as well as Azerbaijan,” Pakayin said.
“Together with its balanced policy Iran followed the military situation of the region. This approach is an important achievement of Tehran’s regional policy as in this case if it becomes necessary Iran can act as a mediator,” Iranian ambassador to Azerbaijan stated.
Ambassador Pakayin said that the improvement of relations between Iran and the West can contribute to the resolution of Nagorno Karabakh conflict.