Քաղաքագետ. Եվրոպան Թուրքիային կնեղի, Հայաստանին կսիրաշահի (տեսանյութ)
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Եվրոպան կակտիվանա. Թուրքիային կնեղի, կխեղճացնի, Հայաստանին կսիրաշահի: Ասուլիսում նման դիտարկում արեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը:
Ըստ նրա, Եվրոպան չի ցանկանում այսօրվա տեսքով, վարքով, բնակչությամբ, այս ժողովրդավարությամբ, եվրոպականացման մակարդակով Թուրքիային տեսնել Եվրամիության կազմում:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ պետք է Եվրոպան սիրաշահի Հայաստանին այն դեպքում, եթե վերջինս հայտարարել է Մաքսային միությանը միանալու որոշման մասին, Ա. Մանասյանն ասաց, որ թե Եվրամիությունը, թե ԱՄՆ-ն ըմբռնումով են մոտենում Հայաստանի այդ որոշմանը:
«Հայաստանի այդ որոշմանն ըմբռնումով վերաբերելու, հասկանալու բոլորը հիմքերը կան»,- շեշտեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Եվրոպան վարում է դիվանագիտական հեռանկարային քաղաքականություն, և Հայաստանի այս կամ այն քայլը չի կարող կտրուկ փոխել իրավիճակը:

Europe will become active ahead of the Armenian Genocide Centennial: it will press Turkey and try to gain Armenia’s favor, political scientist Alexander Manasyan told reporters in Yerevan.
According to the expert, Turkey with its current behavior, democracy and Europeanization level is not welcome in the European Union.
Asked why Europe should try to gain Armenia’s favor, given the fact that Armenia is joining the Customs Union, Manasyan said that both the European Union and the U.S. treat Armenia’s decision with understanding.
In his words, Europe follows principles of prospective diplomacy and therefore this or that step of Armenia cannot drastically change the situation.