Ամերիկացի սնոուբորդիստ. «Այս ամենը տխմարություն է»
Ամերիկացի սնոուբորդիստ Դաննի Դևիսը քննադատել է հաֆպայպը, որը կառուցվել է Սոչիի օլիմպիադայի մրցումների համար:
«Yahoo Sports»-ին տված հարցազրույցում մարզիկը սահուղու ենթակառուցվածքն անվանել է տխմարություն և նշել է, որ ՄՕԿ-ը շինարարական աշխատանքների ժամանակ հաֆպայպի վրա խնայողություն է արել:
«Ինչպես երևում է, ՄՕԿ-ի տղաները որոշել են, ինչքան հնարավոր է, շատ փող խնայեն և չեն կիսվել այն մարդկանց հետ, ովքեր կարող էին լավ հաֆպայպ կառուցել: Դա ցավալի է: Բոլոր մարզիկները, այդ թվում և ես, շատ էինք ցանկանում մասնակցել օլիմպիադային, բայց հիմա ստիպված ենք սահել այս հիմար հաֆպայպում, որը շատ ձանձրալի է: Մարզվել և ելույթ ունենալ նման անորակ վայրում, դրանից ավելի վատ բան լինել չի կարող»,- նշել է Դևիսը:
Նրա խոսքերով` հաֆպայպի ձյան մակերեսը անհավասար ու խորդուբորդ է, ինչը դժվարացնում է սահքը: Բացի այդ, սարքի մեջ տեղակայված ձյունը ևս անորակ է, ինչը բացասաբար է ազդում արդյունքի վրա: Սնոուբորդիստները, ովքեր մասնակցում են Սոչիի օլիմպիադային, ընդգծել են, որ նույն պատմությունն էր նաև Վանկուվերում, որտեղ հաֆպայպով զբաղվում էր «Development Snowparks» ընկերությունը: Նույն մարդիկ կառուցել են նաև Սոչիի սահուղին:
Վերոնշյալ ընկերության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին հայտարարել են, որ եղանակային պայմանների պատճառով Սոչիում աշխատելը շատ բարդ է, նաև հույս են հայտնել, որ հնարավորինս կկարգավորեն առկա թերությունները:
Նշենք, որ հաֆպայպի հետ ունեցած խնդիրների պատճառով սնոուբորդիստներն այսօր առավոտյան հետաձգել են մարզումը: Իսկ որակավորման մրցումները տեղի կունենան վաղը:

Американский сноубордист Дэнни Дэвис назвал хафпайп на Олимпиаде в Сочи дрянью
Американский сноубордист Дэнни Дэвис раскритиковал хафпайп, построенный для зимних Олимпийских игр в Сочи. Как передает «Лента.ру», в интервью Yahoo Sports спортсмен назвал конструкцию дрянью и обвинил Международный олимпийский комитет в желании сэкономить на строительстве хафпайпа.
Отметим, что хафпайп (от англ. Half-pipe – половина трубы) – специальная вогнутая конструкция, в которой проходят соревнования по ряду видов спорта, с двумя встречными скатами и пространством между ними, позволяющее спортсменам двигаться от одной стены к другой, делая прыжки и выполняя трюки при каждом перемещении.
«Кажется, ребята из МОК решили сохранить как можно больше денег и не делиться ими с теми, кто мог бы построить хороший хафпайп. Это печально. Все пацаны, в том числе и я, очень старались попасть сюда, на Игры. Но нам приходится кататься в этом дурацком скучном пайпе. <...> Тренироваться и выступать в фиговом хафпайпе хуже всего на свете», – заявил спортсмен.
По словам Дэвиса, дно снежной конструкции неровное и ухабистое, что затрудняет катание. Кроме того, снег внутри хафпайпа рыхлый, и это также отрицательно влияет на результат. Сноубордисты, участвующие в Олимпиаде, отметил, что подобные вопросы были и к хафпайпу в Ванкувере, там его тоже возводили специалисты компании Development Snowparks, которые работали и над сочинской конструкцией.
Согласно информации, и Дэвис, и представители Development Snowparks выразили надежду, что хафпайп в Сочи будет приведен в соответствующий высокому уровню соревнований вид. При этом в компании отметили, что из-за погодных условий в Сочи работать на нынешней Олимпиаде весьма сложно.
Из-за плохого состояния хафпайпа в экстрим-парке «Роза Хутор» в Сочи была отменена утренняя тренировка. Ожидается, что она состоится в 10 февраля 19:20 по Москве.