Քատլեր. Ռուսական Հարավային հոսք ծրագիրը փորձելու է նվազեցնել ադրբեջանական գազի մատակարարումը դեպի Հարավարևմտյան Եվրոպա
Panorama.am-ը ներկայացնում է հարցազրույց wikistrat.com-ի առաջատար վերլուծաբան, էներգետիկ անվտանգության, Ռուսաստանի և Հարավային Կովկասի հարցերով փորձագետ Ռոբերտ Քատլերի հետ: Դոկտոր Քատլերը խոսում է Ադրբեջանի և Եվրոպայի միջև էներգետիկ նախագծերի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին:
-Դոկտոր Քատլեր, ինչպես հայտնի է 2013թ.-ի դեկտեմբերին Ադրբեջանի Շահ Դենիզ գազի հանքի բաժնետերերը ներդրեցին ևս 25 միլիարդ դոլար Շահ Դենիզ 2 ծրագրի զարգացման համար, որով նախատեսվում է ավելացնել դեպի Եվրոպա մատակարարվող գազի ծավալները: Որքա՞ն մեծ է Շահ Դենիզ 2-ի իրական տնտեսական նշանակությունը Եվրոպայի համար: Որքանո՞վ է դա հանդիսանում լծակ Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու կամ Հարավային հոսքին հակակշիռ ստեղծելու համար:
-Շահ Դենիզ 2-ը Հարավային հոսքի հետ մրցակցելու միջոց չէ: Ավելի շուտ Հարավային հոսքը (որի մեկնարկն ազդարարվել էր 2007-ին) նախատեսված էր սկզբնական Նաբուկո գազամուղին (ՀՁ պայմանագիրը ստորագրվել էր 2005-ին) հակակշիռ ստեղծելու համար: Հարավային հոսքի հիմնական նպատակն էր չեզոքացնել Նաբուկոյի անհրաժեշտությունը և մասնավորապես կանխել Տրանսկասպյան գազամուղի (TCGP) կառուցումը Թուրքմենստանից դեպի Ադրբեջան, քանի որ Ադրբեջանից այդ գազը կարող էր գնալ Թուրքիայով դեպի Եվրոպա: Եվ Նաբուկոն, և Հարավային հոսքը ծրագրվել էին նախքան Ադրբեջանի օֆշորում բնական գազի մեծ պաշարների հայտնաբերումը վերջին տասնամյակում:
Ռուսաստանն արդեն իսկ մի անգամ հաջողությամբ կիրառել էր նմանատիպ աշխարհաքաղաքական ռազմավարություն 1990-ականներին: Այդ ժամանակ էր՝ Թուրքմենստանում Նիյազովի օրոք, որ ամերիկյան ձեռնարկություններն առաջին քայլերն էին անում Տրանսկասպյան գազամուղի շուրջ բանակցություններն ու դրա կառուցումը խթանելու համար: Ռուսաստանը հակաքայլ արեց՝ առաջարկելով Թուրքիային կառուցել Կապույտ հոսք գազամուղը, որը հաջողությամբ բանակցվեց և կառուցվեց: Այն աշխատում է այսօր, բայց երբեք չի աշխատել նախատեսված արտադրողականությամբ և երբեք չի աշխատել արդյունավետ կերպով: Ճիշտ կլինի ասել, որ Կապույտ հոսք գազատարը ծրագիր էր ոչ այնքան երկու կառավարությունների, որքան տնտեսական շահեր ունեցող երկու խմբերի միջև, որոնք խմբված էին յուրաքանչյուրն իր երկրի էներգետիկայի նախարարության քաղական առաջնորդների շուրջ:
Արդեն երկար ժամանակ պլանավորված Շահ Դենիզ 2-ի ընդլայնումը պարբերաբար հետաձգվում էր, քանի որ բացակայում էին գազի մատակարարման և գնման այն պայմանագրերը, որոնց հիման վրա պետք է արտադրվեր գազը: Նաբուկո գազատարը միևնույն ժամանակ փոխարինվել է Տրանսանատոլիական գազատարով (TANAP) և Տրանսադրիատիկ գազատարով (Հունաստանով դեպի Իտալիա): Սակայն չի բացառվում, որ Ադրբեջանի օֆշորային գազը ի վերջո կգնա դեպի Հարավարևելյան Եվրոպա, որտեղ սկզբնական Նաբուկոն պետք է հասներ: Թուրքիա-Հունաստան կարճ գազատարը (Turkey-Greece Interconnector) գործում է արդեն մի քանի տարի, և հավանաբար Հունաստան-Բուլղարիա գազատարը ի վերջո կկառուցվի մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում: Սա առաջին անգամ թույլ կտա, որպեսզի ադրբեջանական գազը հասնի Բալկաններ՝ Հունաստանից դեպի հյուսիս՝ հետագայում հնարավորություն ստեղծելով դեպի Հարավային Եվրոպա գազի մատակարարման համար, այն դեպքում, եթե դրա ծավալները մեծանան:
Շահ Դենիզ 2-ը կարևոր է Եվրոպայի համար վերջինիս մատակարարվող էներգիայի աղբյուրները դիվերսիֆիկացնելու համար: ԵՄ-ն ներկրում է իր ծախսած էներգիայի կեսից մի փոքր ավելին, ներառյալ իր բնական գազի 2/3 -ը: Բնական գազը կազմում է ԵՄ-ի հիմնական էներգիայի մատակարարման ?-ը, այնպես որ ներմուծվող բնական գազը կազմում է ԵՄ-ի կողմից սպառվող էներգիայի 1/6-ը, թեև իհարկե չափաբաժինը շատ տարբեր է ԵՄ տարբեր երկրներում: Կանխատեսվում է, որ ԵՄ գազի իրացման ծավալների տոկոսը ընդհանուր էներգիայի ծավալի մեջ ավելանալու է հասնելով 1/3-ի հաջորդ տասնամյակի վերջում, երբ ներկրման ծավալները կավելանան՝ կազմելով սպառվող գազի 3/4-ից ավելին, որը համարժեք է ԵՄ-ի կողմից սպառվող ողջ էներգիայի 1/4 մասին:
Այսպիսով, ներմուծվող բնական գազի ծավալը ընդհանուր էներգիայի սպառման մեջ մոտակա 15 տարիների ընթացքում կավելանա 50%-ով: Անկախ նրանից, թե ինչպես ենք նայում այս հարցին, ԵՄ-ի շահերից է բխում իր մատակարարվող էներգիայի աղբյուրները դիվերսիֆիկացնելը: Շահ Դենիզ 2-ի զարգացումն ամենասկզբից էլ հենց այս նպատակն է հետապնդել: Ռուսաստանի Հարավային հոսք ծրագիրը սկզբում նախատեսված էր կանխելու համար տրանսկասպյան գազի հոսքը Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա: Այժմ այն նպատակ է ունենալու նվազեցնել Ադրբեջանի օֆշորից գազի մատակարարման քանակը դեպի Հարավարևմտյան Եվրոպա, որտեղ ռուսական կազմակերպությունները ջանում են պահպանել շուկայում իրենց գերակշռող բաժնեմասը, ինչպես նաև շուկայի այդ գերակայությունից բխող քաղաքական ազդեցությունը:
-Ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում հնարավոր պատերազմը Ադրբեջանի էներգետիկ սեկտորի և տնտեսության վրա: Որքանո՞վ կարող է սա զսպող գործոն հանդիսանալ ռազմատենչ Ադրբեջանի համար:
-Ես հավանական չեմ համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղում կլինեն լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ: Ըստ էության հակամարտության լուծման շրջանակն արդեն իսկ քիչ թե շատ հաստատվել է 2001թ.-ին Քի Վեսթի գագաթնաժողովի ժամանակ և այդ ժամանակից ի վեր քիչ բան է փոխվել: Պատճառներից մեկն այն է, որ ստատուս քվոյի իրավիճակում անհրաժեշություն չկա ջանք գործադրել կողմերի միջև դիրքորոշումների տարբերությունները հարթելու համար: Հնարավոր է, որ գտնվեն այնպիսի քաղաքական բանաձևեր, որոնք կարող են լուծել այդ տարաձայնությունները, սակայն գործնականում այս տարաձայնությունների հաղթահարումն իրատեսական չէ: Բացի այդ, չկա այնպիսի արտաքին ճնշում, որը կկարողանար փոխել կողմերից որևէ մեկի դիրքորոշումը:
Միևնույն ժամանակ պետք է ընդունել, որ Ադրբեջանի ներսում տնտեսական և քաղաքական ճնշումը, որն ուղղված է առկա իրավիճակը փոխելու ռեժիմի անկարողության դեմ և որի պատճառ են հանդիսանում դեռևս մեծաքանակ ներքին տեղահանված անձինք (ովքեր ապրում են վատ պայմաններում և ցանկանում են վերադառնալ իրենց տները), իրական և ինքնուրույն սոցիալական ուժ է: Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս հաճախակի դարձած բախումները դեռևս չեն խոսում պատերազմի վերսկսման մոտալուտ հեռանկարի մասին, սակայն իրավիճակը տանում է դեպի այս կամ այն տիպի բաց հակամարտության: Այնուամենայնիվ, ցանկացած նոր պատերազմ հավանաբար կլիներ ավելի ավերիչ, քան առաջինը և դրա արդյունքը հեշտ չէր լինի կանխատեսել:
-Եթե Հարավային կովկասում փոխվի իրավիճակը, արդյո՞ք Հայաստանը կարող է իրականում օգուտ քաղել բաց ճանապարհներից ու հաղորդակցության ուղիներից՝ հաշվի առնելով, որ խողովակաշարերն ու այլ կարևոր ենթակառուցվածքներն արդեն իսկ շրջանցում են Հայաստանը:
-Այո, կարող է: Ես անցյալ տարի Թուրքիայում մի կոնֆերանսի ժամանակ իմացա, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը մանրամասն առաջարկություն և ծրագիր է մշակել այս ուղղությամբ: Այս ծրագրերը կենտրոնացած են ոչ միայն Հայաստանի վրա. դրանք շեշտը դնում են երեք հարավկովկասյան պետությունների միջև տնտեսական համագործակցության վրա, որը ներառում է նաև Հայաստանը: Այսպիսի եռակողմ համագործակցությունը նախադրյալ է հանդիսանում, որպեսզի Հայաստանը կարողանա օգուտ քաղել հաղորդակցության բաց ուղիներից: Եվ դա այդպես է ոչ միայն Հայաստանի, այլև Հայաստանի հարևանների համար: Կարծում եմ պաշտոնական Երևանը քաջատեղյակ է այս առաջարկների մասին:
-Իսկ շրջափակման ներկայիս պայմաններում Հայաստանն իր տնտեսությունը զարգացնելու համար ի՞նչ ուղիներ պետք է փնտրի:
-Սա չափազանց բարդ հարց է: Շրջափակման մեջ լինելու պատճառով Հայաստանն արդեն իսկ սահմանափակել էր իր գործընկերների շրջանակը Ռուսաստանով ու Իրանով: Այժմ իր ընտրությունն ընդդեմ ԵՄ-ի և հօգուտ Մաքսային միության զգալիորեն սահմանափակում է Հայաստանի աջակցության աղբյուրներն ու տնտեսական զարգացման համար արվող ներդրումները: Այնուամենայնիվ, ներկայիս իրավիճակը թույլ է տալիս հանգել այն եզրակացության, որ այսպիսի սահմանափակումը դրականորեն չի ազդել երկրի տնտեսության վրա: Սրանից հետևում է, որ Հայաստանը պետք է փնտրի այլ գործընկերներ, որպեսզի նվազեցնի իր կախվածությունը այդ երկու երկրներից: Եվրոպական երկրները լավ թեկնածու կլինեին, բայց, ինչպես արդեն նշեցի, ՀՀ անդամակցությունը ՄՄ-ին նվազեցնում է դրա հավանականությունը:

Robert Cutler: Russia's South Stream project will seek to minimize volumes of Azerbaijani gas to Southeast Europe
18:09 10/02/2014
Panorama.am presents an exclusive interview with Dr. Robert Cutler, Lead Analyst for wikistrat.com, expert on energy security, Russia, the South Caucasus and other regions. Dr. Cutler comments on Azerbaijani energy projects with Europe and on the Nagorno-Karabakh conflict.
- Dr. Cutler, on Dec. 17 shareholders of Shah Deniz agreed to invest an additional 25 billion dollars towards the development of Shah Deniz-2 project to transfer additional gas to Europe. How big is the actual economic importance of Shah Deniz 2 for Europe? To what extent is it a means of exercising pressure on Russia and countering the South Stream?
- Shah Deniz Two is not a means of countering South Stream. Rather, South Stream (announced in 2007) was a means of countering the original Nabucco pipeline (joint venture agreement signed in 2005). The idea was to make Nabucco unnecessary, and in particular to prevent the eventual construction of a Trans-Caspian Gas Pipeline (TCGP) from Turkmenistan to Azerbaijan, because from Azerbaijan that gas could go across Turkey into Europe. Both Nabucco and South Stream were conceived before the large discoveries of natural gas in the offshore from Azerbaijan over the last decade.
Russia had employed a similar geopolitical strategy, with success, already once in the late 1990s. At that time the first efforts were made, by U.S. companies during Niyazov's presidency of Turkmenistan, to promote negotiation and construction of a TCGP. Russia countered with the proposal to Turkey for the Blue Stream pipeline, which was successfully negotiated and constructed. It operates today, but has never operated at planned capacity and never in an economical way. It would be correct to say that the Blue Stream pipeline was not so much the project of two governments, as it was the project of two groups of economic interests around the political leaders of the respective national energy ministries.
The long-planned Shah Deniz Two development was continually postponed because of the absence of supply and purchase contracts for the gas to be produced. The Nabucco pipeline has in the meantime been replaced by the Trans-Anatolian Gas Pipeline (usually called by its Turkish initials, TANAP) and the Trans-Adriatic Pipeline (across Greece and landing in southern Italy). However, it is not excluded that gas from Azerbaijan's offshore will eventually still find its way into Southeast Europe, where the original Nabucco was intended to run. The short pipeline Interconnector Turkey-Greece has been operating for some years, and it appears that the Interconnector Greece-Bulgaria will finally be built in the next few years. This would allow for the first time that Azerbaijani gas reaches the Balkans north of Greece, with the potential for being transmitted further into Southeast Europe if its volumes increase.
Shah Deniz Two is important to Europe for diversifying the sources of its energy supply. The EU imports slightly over half of its energy supply, including two-thirds of its natural gas. Natural gas represents one-quarter of the EU's primary energy supply, so imported natural gas represents one-sixth of EU energy consumption, although of course the proportion varies widely from country to country. The EU's gas consumption as a proportion of total energy is expected to rise to nearly one-third by the end of the next decade, when imports will rise to account for over three-quarters of gas consumption, equivalent to one-quarter of all EU energy consumption. So imported natural gas as a proportion of total energy consumption in the EU will increase by half over the next 15 years.
No matter how one looks at things, it is in the EU's interest to diversify the sources of its energy supply. The development of Shah Deniz Two has had this vocation since its conception. Russia's South Stream project was first designed to prevent trans-Caspian gas from flowing from Central Asia to Europe. It now will seek to minimize the volumes of Azerbaijani offshore gas to Southeast Europe, where Russian companies seek to maintain their overwhelming market share and the political influence that follows from that market dominance.
- What implications can a possible war in Nagorno-Karabakh have for Azerbaijani energy sector and economy? To what extent can this factor constitute a deterrent for militant Azerbaijan?
- It seems unlikely to me that there will be significant military hostilities in Mountainous Karabakh. In fact, the framework for resolving the conflict was more or less established at the 2001 Key West summit, and little has changed since then. Part of the reason is that the status quo makes it unnecessary to try to bridge the differences between the two sides. It is possible that political formulas could be found to resolve those differences, but in practice these differences are realistically unbridgeable. Moreover, there is no external pressure that can change either of their positions. At the same time, it must be recognized that the economic and political pressure from inside Azerbaijan against the regime's failure to change the situation on the ground, caused by the still large numbers of internally displaced persons who live in poor conditions and wish to return home, is a real and autonomous social force.
The recent escalation in clashes around Mountainous Karabkah does not make a renewal of the war an immediate prospect, but there is growing momentum towards some sort of open conflict. Yet the result of any new war would be potentially more destructive than the first, and its outcome would not be easy to predict.
- If the regional context changes in the South Caucasus can Armenia actually benefit from opened communication routes given the fact that the major pipelines and routes already constructed bypass Armenia?
- Yes, certainly. I learned at a conference that I attended last year in Turkey, that the Turkish foreign ministry has prepared elaborate and detailed proposals and projects that go in this sense. These projects focus not just on Armenia. They emphasize the economic cooperation of the three South Caucasus countries, including Armenia. Such trilateral cooperation is the pre-requisite for Armenia to benefit from the opened communication routes. And this is so, not only for Armenia but also for
Armenia's neighbors. It seems unlikely to me, that official Yerevan does not know about these proposals, and in detail.
- Under the circumstances of blockade in what ways should Armenia seek to boost her economic development?
- This is an extremely difficult question. Already under conditions of blockade, Armenia had limited its choice of cooperation partners to such countries as Russia and Iran. Now its choice against the European Union and in favor of Eurasian Customs Union (ECU) significantly limits the sources of assistance and investment for economic development. Yet the present situation permits the conclusion that such a limitation has not greatly benefited the national economy of the country. It would follow, that Armenia should seek other partners in order to diminish its dependence upon those two countries. European countries would have been good candidates but, as mentioned, the accession of Armenia to the ECU makes that rather less likely.
Nvard Chalikyan