Ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի տարբեր ուղղություններով իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, օդ բարձրացված և սահմանագծի ադրբեջանական հատվածում թռիչքներ իրականացնող ադրբեջանական ռազմական ինքնաթիռների գործողությունների ֆոնին, դեռ շաբաթներ առաջ, լրատվամիջոցներում սկսեցին ինտենսիվ տեղեկություններ շրջանառվել, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում Ադրբեջանի կողմից զինտեխնիկայի կուտակումների մասին:
Տեխնիկայի կուտակումների մասին ինֆորմացիան շրջանառության մեջ դրվեց հունվարի 3-րդ տանսօրյակում` թուրքական լրատվամիջոցների կողմից: Ավելի ուշ, ԼՂՀ ՊԲ Լրատվական ծառայության ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը հաստատեց փաստը, նշելով, որ «Ադրբեջանը սահմանագծի տարբեր հատվածներում ոչ մեծ քանակի զինտեխնիկա է կուտակել»:
Փետրվարի սկզբին սպասվելիք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային այցի ու փետրվարի 7-ին Սոչիում մեկնարկվող օլիմպիական խաղերի մեկնարկից առաջ, երբ ողջ աշխարհում «օլիմպիական հրադադար» հայտարարվեց, Ադրբեջանի ՊՆ-ն սկսեց կտրուկ հերքել առաջնագծում ծանր տեխնիկայի առկայության հարցը:
Փետրվարի 8-ին, Ադրբեջանը պաշտոնական հաղորդագրություն տարածեց այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի` մարտական դիրքեր մեկնելու մասին: Ի թիվս այցի այլ դետալների, հաղորդագրությունում նշվում էր, որ «նախարարն առաջնագծում ծանոթացել է ծանր տեխնիկայի մարտական պատրաստությանը և դրա հնարավորություններին»: Ադրբեջանի ՊՆ-ն փաստացի հաստատել է այն, ինչն օրեր շարունակ հերքում էր:
Սակայն այս հաղորդագրությունից 2 օր անց` փետրվարի 10-ին, ադրբեջանական «Մինվալ.ազ» լրատվական կայքը տպագրել է ՊՆ-ին ուղղված հարցուպատասխանը, որում Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքում է «առաջնագծում տանկերի կուտակումների մասին տեղեկատվությունը»:
Ճիշտ է` առաջին հայացքից թվում է, թե Ադրբեջանը փորձում է վերջնականապես պարզաբանում մտցնել ծանր տեխնիկայի` առաջնագծում կուտակելու հարցում, սակայն ստացվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը հերքում է միայն տանկերի առկայության փաստը, իսկ փետրվարի 8-ին, Ադրբեջանն արդեն իսկ պաշտոնապես հաստատել է առաջնագծում ծանր տեխնիկայի այլ միջոցների առկայության մասին:
Ծանր տեխնիկայի կուտակումը դեռ չի նշանակում ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորության կտրուկ աճ, սակայն դրանց առկայությունը շփման գծում ենթադրում է լրացուցիչ լարվածության աճ կամ նվազագույնը առկա անկայուն իրավիճակի պահպանում:
Փորձագետ. Ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում ստանձնած անմիջական պարտավորություն ունի նաև Ռուսաստանը

Т.Абрамян: Скопление Азербайджаном тяжелой техники на границе – это еще не нарастание риска войны
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в беседе с корреспондентом Panorama.am обратился к сообщениям о том, что Азербайджан скапливает военную технику на линии соприкосновения с ВС НКР.
«На фоне осуществленных Азербайджаном диверсионных действий на разных направлениях линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, а также поднятых в воздух и осуществляющих полеты вдоль линии соприкосновения войск азербайджанских военных самолетов, еще несколько недель назад, в СМИ начали интенсивно муссироваться сведения о том, что Азербайджан скапливает военную технику на линии соприкосновения с ВС НКР.
Информацию о скапливании Азербайджаном военной техники распространили в третьей декаде января турецкие СМИ. Позднее руководитель пресс-службы Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Сенор Асратян в интервью Panorama.am подтвердил этот факт, отметив, что „Азербайджан на разных участках границы скопил небольшое количество военной техники”», – напомнил эксперт.
«Перед визитом в регион в начале февраля сопредседателей МГ ОБСЕ и стартующими 7 февраля XXII зимними Олимпийскими играми в Сочи, когда во всем мире было объявлено „олимпийское перемирие”, Минобороны Азербайджана резко начало опровергать наличие тяжелой техники на передовой линии.
Так, 8 февраля Азербайджан распространил официальную информацию о том, что министр обороны этой страны Закир Гасанов посетил ряд военных частей, расположенных на линии соприкосновения войск. В числе других деталей в сообщении Минобороны Азербайджана отмечалось, что „Закир Гасанов ознакомился с боеготовностью тяжелой техники на линии соприкосновения и ее возможностями”. Фактически Минобороны Азербайджана подтвердило то, что опровергало в течение многих дней», – сказал Тигран Абрамян.
Однако через 2 дня после этого сообщения, 10 февраля, азербайджанский новостной портал „Минвал.аз” опубликовал ответ Минобороны Азербайджана на сообщения СМИ о скоплении военной техники на линии соприкосновения. „Информация о перемещении танков на линию фронта не соответствует действительности”, – отметили в министерстве.
На первый взгляд может показаться, что Азербайджан пытается окончательно внести ясность в вопрос скопления военной техники на границе, однако получается, что Минобороны Азербайджана опровергает только факт наличия танков. А 8 февраля Азербайджан уже официально подтвердил наличие тяжелой и другой техники на передовой линии», – указал собеседник Panorama.am.
«Скопление тяжелой техники еще не означает резкого увеличения возможности возобновления военных действий, однако ее наличие на линии соприкосновения подразумевает увеличение дополнительной напряженности или, как минимум, сохранение нестабильной ситуации», – резюмировал Тигран Абрамян.