ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչներից ու անկախ փորձագետներից կազմված հանձնաժողովը «Beeline Scholarship» ծրագրի երկրորդ փուլում հարցազրույցների ընթացքում 178 ուսանողից ընտրել է 95-ին: Նրանք արժանացել են «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից տրամադրվող կրթաթոշակներին։ Այս մասին հայտնում են «ԱրմենՏել» ընկերության Հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Առավելագույն թվով կրթաթոշակների արժանացել են Երևանի պետական համալսարանի ուսանողները: Ընդհանուր առմամբ, նրանք կազմում էին հաղթողների 30%, որոնց հաջորդում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը: Այս համալսարանից կրթաթոշակ կստանա ծրագրի շրջանակում հաղթող ճանաչված ուսանողների 12.5%: Ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել նաև Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի և Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողները:
Կրթաթոշակների համար պայքարում էին նաև մարզերում գործող համալսարանների ուսանողները: Այստեղ առաջատարն էր Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտը, որտեղից երեք ուսանող կստանա կրթաթոշակ:
Հաղթող մասնակիցների շրջանում տոկոսային հարաբերությամբ գերիշխում են աղջիկները` կազմելով կրթաթոշակին արժանացած ուսանողների 70%–ը։
«Beeline Scholarship» ծրագիրը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ հայ երիտասարդները տաղանդաշատ են և խելացի։ Վստահ եմ, որ նրանց լավ ապագա է սպասվում, քանի որ այս երիտասարդներն իրենց ստեղծարար և նորարար մտածողությամբ հիացրեցին հանձնաժողովի բոլոր անդամներին և ապացուցեցին, որ կարողանում եմ քայլել ժամանակակից աշխարհի պահանջներին ընդառաջ։ «ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ իրականացվող բոլոր ծրագրերը հետապնդում են մեկ հիմնական նպատակ՝ դարձնել մարդկանց կյանքն ավելի լավ, և այս ծրագիրը համարում եմ այդ նպատակին հասնելու լավագույն դրսևորումներից մեկը»,-նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Մեզ համար ուրախալի էր տեսնել, թե որքան հետաքրքրական ու նորարար են ուսանողների առաջարկները: Հանձնաժողովը մի քանի օր շարունակ լսում էր ուսանողներին և ընտրել է լավագույններին: Հուսով եմ, նրանք կկարողանան կյանքի կոչել իրենց գաղափարները»,-ասել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Նշենք, որ «Beeline Scholarship» ծրագիրն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի, ՀՀ ԿԳ նախարարության հետ համատեղ և նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի պետական ԲՈՒՀ-երի վճարովի համակարգում սովորող ուսանողներին: «Beeline Scholarship» ծրագրին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել 568 ուսանող:
Կրթաթոշակից բացի, հաղթող ուսանողների շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը կանցկացնի խաղարկություն, որի արդյունքում հաղթող ուսանողներից մեկը հնարավորություն կունենա մեկնելու Միացյալ Թագավորություն և մասնակցելու դասընթացի։

Известны имена студентов, которые получат стипендии в рамках проекта Beeline Scholarship
Стали известны имена студентов, которые получат стипендии от компании «АрменТел» в рамках программы «Beeline Scholarship». Комиссия, состоящая из представителей Министерства образования и науки и независимых экспертов, по итогам второго тура собеседований определила 95 стипендиатов из 178 претендентов.
Наибольшего числа стипендий удостоились студенты Ереванского государственного университета. Среди победителей их количество составило около 30%. Следом за ними идут студенты Ереванского государственного экономического университета — 12,5% стипендий. Активное участие в проекте приняли студенты Ереванского государственного лингвистического университета им. В. Брюсова, Французского университета в Армении и Ереванского государственного педагогического университета.
За стипендии боролись также студенты региональных университетов. Лидером среди них стал Ванадзорский государственный университет, трое студентов которого получат стипендии. В общем, среди стипендиатов в процентном соотношении преобладают девушки - 70% среди победителей.
«Программа «Beeline Scholarship» очередной раз доказала, что армянская молодежь умна и талантлива. Я уверен, что этих молодых людей ждет прекрасное будущее, поскольку они своим творческим и новаторским мышлением просто обаяли всех членов комиссии и доказали, что могут идти навстречу вызовам современного мира. Все программы, поддерживаемые компанией «АрменТел», преследуют одну основную цель — сделать жизнь людей лучше, и я считаю эту программу одним из лучших примеров нашей корпоративной стратегии», — сказал Генеральный директор компании «АрменТел» Андрей Пятахин.
«Нам радостно видеть новаторские и интересные предложения студентов. Комиссия несколько дней подряд прослушивала студентов и выбрала наилучших. Надеюсь, они смогут воплотить свои идеи в жизнь», — сказала директор Армянского подразделения Британского Совета Аревик Сарибекян.
Отметим, что программа «Beeline Scholarship» проводится совместно с армянским филиалом Британского Совета, Министерством образования и науки и ставит целью содействие студентам, обучающимся на платной основе в государственных вузах страны. Заявки на участие в программе представили 568 студентов. Кроме стипендии, среди финалистов проекта Британский Совет проведет розыгрыш, по результатам которого, один студент получит возможность пройти учебный тренинг в Соединенном Королевстве.