Ա. Զաքարյանի ելույթը` Եվրանեսթում. Ռուսաստանը եղել և մնում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը
«Մենք դեմ ենք բաժանարար գծերի քաղաքականությանը, ուստի գտնում ենք որ Արևելյան գործընկերությունը պետք է բնական կամուրջ դառնա` տարածելով տնտեսական ինտեգրումը Ատլանտյանից մինչև Խաղաղ Օվկիանոս: Մենք շարունակում ենք հանձնառու լինել Արևելյան գործընկերության շրջանակում մեր պարտավորություններին: Հավատում ենք, որ 2014 թվականը կնախանշի Արևելյան գործընկերության նոր փուլի սկիզբ՝ ավելի արդյունավետ քաղաքական գործընկերության զարգացմամբ»,- Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարաբերություննրի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերով հանձնաժողովի նիստում նախօրեին ունեցած իր ելույթում ասել է ՀՀ Ազգային Ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը: Այս մասին հայտնում են ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովից:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրոպառլամենտի մեր գործընկերներին մեր հանդիպումը պատշաճ կերպով կազմակերպելու և կառուցողական աշխատանքային մթնոլորտի ապահովման համար: Ողջունում եմ ներկայացված զեկույցի նախագծի հեղինակներին` պարոն Դոլիձեին և պարոն Պրոտասևիչին հետաքրքիր ու օգտակար զեկույցի նախագիծ պատրաստելու համար:
Գործընկերային խորը և ընդլայնված հարաբերությունները ԵՄ-ի և Արևելյան գործընկերության անդամ-պետությունների հետ եղել և մնում են ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևոր վեկտորներից մեկը: Եվրոպական երկրների հետ քաղաքական երկխոսության, տնտեսական համագործակցության և մշակութային կապերի ամրապնդումը շարունակելու է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակայությունների շարքում:
Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ Նախագահի մասնակցությամբ Վիլնյուսում կայացած Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթաժողովի շրջանակներում երկուստեք վերահաստատվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում Հայաստան-ԵՄ համապարփակ համագործակցությունը զարգացնելու և ամրապնդելու հանձնառությունը: Այդ կապակցությամբ ընդունվել է Հայաստան - Եվրոպական Միություն համատեղ հայտարարությունը, և ՀՀ ԱԳ նախարարի ու ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչի միջև նամակներ են փոխանակվել, որոնք ուրվագծում են ապագային միտված Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցության օրակարգը։
Հայաստանի և Եվրոպական Միության ակտիվ համագործակցությունը, այսուհետ ևս ուղղված է լինելու ժողովրդավարական հաստատությունների և դատական համակարգի շարունակական բարելավմանը, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, առևտրի ու ներդրումների ընդլայնման համար միջավայրի հետագա կատարելագործմանը, շարժունակության գործընկերության շարունակական իրականացմանը և ոլորտային համագործակցության ընդլայնմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի սուվերեն որոշմանը անդամագրվելու Մաքսային միությանը, նշեմ, որ քաղաքական այս որոշումն ավելի շատ պայմանավորվում են ազգային պետական մի շարք կենսական նշանակություն ունեցող շահերով:
Ռուսաստանը եղել և մնում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, և մենք միշտ այս մասին բաց ու անկեղծ խոսել ենք Եվրոնեսթի ԽՎ բոլոր հանդիպումների ժամանակ տեղի ունեցած քննարկումներում: Իսկ Մաքսային միությանը մեր անդամակցելու հանգամանքը որևէ կերպ չի կարող ազդեցության ունենալ Եվրոպայի հետ մեր հանձնառություններն իրականացնելու ճանապարհին»,- ասել է Ա. Զաքարյանը:
Աղբյուրը հայտնում է, որ փետրվարի 11-ից 13-ը Բրյուսելում, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակությունը մասնակցում է վեհաժողովի քաղաքական, էներգետիկ և սոցիալական հարցերով հանձնաժողովների նիստերի աշխատանքներին: Հայկական պատվիրակությունը նաև ակտիվ քննարկումներ է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի կապակցությամբ՝արդյունավետ և հաջող կերպով հակադարձելով ադրբեջանական պատվիրակության մի շարք անհիմն մեկնաբանություններին և մեջբերումներին:
Նիստի արդյունքում քննարկման են ընդունվել նաև հայկական պատվիրակության առաջարկները՝ խնայողական էներգիայի և փոքր ավիացիայի ֆինանսավորման խնդիրների և հնարավորությունների շուրջ: Այսօր հայկական պատվիրակությունը կմասնակցի Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի էներգետիկ անվտանգության հանձնաժողովի աշխատանքներին:

Артак Закарян: Укрепление отношений с  европейскими странами остается в числе приоритетов внешней политики Армении
13:29 12/02/2014
Артак Закарян: Укрепление отношений с европейскими странами остается в числе приоритетов внешней политики Армении
«Мы выступаем против политики создания разделительных линий, поэтому полагаем, что Восточное партнерство должно стать естественным мостом, распространяя экономическую интеграцию от Атлантического до Тихого океана. Мы продолжаем придерживаться обязательств, взятых на себя в рамках Восточного партнерства. Мы верим, что 2014 год обозначит начало нового этапа Восточного партнерства – с развитием более эффективного политического партнерства», – заявил председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям Национального Собрания Армении Артак Закарян, выступая накануне, 11 февраля, на заседании комиссии ПА «Евронест» по политическим отношениям, правам человека и демократии. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
«Хочу поблагодарить наших коллег из Европарламента за организацию нашей встречи на надлежащем уровне и за обеспечение конструктивной рабочей атмосферы. Благодарю авторов представленного доклада – г-на Долидзе и г-на Протасевича – за интересный и полезный проект.
Глубокие и расширенные партнерские отношения с ЕС и странами-членами Восточного партнерства были и остаются одним из важных векторов внешней политики Армении. Укрепление политического диалога, экономического сотрудничества и культурных связей с европейскими странами продолжит оставаться в числе приоритетов внешней политики Армении.
На состоявшемся 29 ноября 2013 года в Вильнюсе третьем саммите Восточного партнерства с участием президента Армении стороны подтвердили готовность по развитию и укреплению всеобъемлющего сотрудничества между Арменией и ЕС во всех сферах, представляющих взаимный интерес. В этой связи в Вильнюсе Армения и Евросоюз приняли совместное заявление, а министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян и Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон обменялись письмами, в которых намечена повестка дня дальнейшего сотрудничества РА и ЕС.
Активное сотрудничество между Арменией и ЕС отныне также будет направлено на систематическое улучшение демократических институтов и судебной системы, укрепление прав человека и верховенства закона, гражданского общества, эффективное управление, борьбу с коррупцией, дальнейшее совершенствование атмосферы для расширения торговли и инвестиций, систематическое осуществление партнерства по мобильности и расширение отраслевого сотрудничества.
Касаясь суверенного решения Армении вступить в Таможенный союз, отмечу, что это политическое решение больше обусловлено рядом национальных и государственных интересов жизненного значения.
Россия была и остается стратегическим союзником Армении, и мы всегда открыто и искренне говорили об этом на всех встречах и обсуждениях ПА «Евронест». Что же касается вступления страны в Таможенный союз, то это обстоятельство никоим образом не может повлиять на осуществление наших договоренностей с Европой»,– подчеркнул Артак Закарян.
Согласно информации, с 11 по 13 февраля в Брюсселе армянская делегация участвует в заседаниях Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии и Комитета по энергетической безопасности Парламентской Ассамблеи «Евронест».
Армянская делегация также провела активные обсуждения по карабахской проблеме, эффективно и успешно возражая против ряда необоснованных комментариев и цитат азербайджанской делегации.
По итогам заседания темами для обсуждения были избраны также предложения армянской делегации вокруг проблем и возможностей финансирования энергосбережения и малой авиации. Сегодня армянская делегация примет участие в работе Комитета по энергетической безопасности Парламентской Ассамблеи «Евронест».