Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավարը իր հետ կատարվածի մեջ ենթատեքստ է տեսնում
Մի քանի դրվագներով կաշառքի ու աշխատավարձերի յուրացման համար մեղադրվող ՀՀ Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի կալանքի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոքը դատարանը վերադարձրել է: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպան Վարդան Զուռնաչյանը:
Նկատենք, որ Զուռնաչյանի հետ միասին Մարտիրոսյանին պաշտպանում է նաև փաստաբան Արթուր Գրիգորյանը:
Հիշեցնենք՝ Միսակ Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով` 178-րդ հոդվածի 3րդ մասի 1-ին կետով և 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերի հատկանիշներով՝ Միսակ Մարտիրոսյանի կողմից աշխատանքի ընդունելու համար խոշոր չափերի կաշառք ստանալու և դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքերի առնչությամբ:
Փաստաբան Զուռնաչյանը Panorama.am-ին ասաց, որ իրենց պաշտպանյալը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը:
«Մեղադրանքները բացարձակ չի ընդունում, գտնում է, որ դրանք շինծու են, հիմքեր չկան նման մեղադրանք առաջադրելու համար», -նշեց փաստաբանը՝ ավելացնելով, որ եթե նախաքննական մարմինը դարձյալ կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն ներկայացրեց ու դատարանն էլ բավարարեց, իրենց կրկին բողոքարկելու են:
Փաստաբանի ներկայացմամբ, ամեն ինչ սկսվել է Դատական դեպարտամենտի կադրերի բաժնի նախկին պետի տված ցուցմունքից, որը անբարյացակամ վերաբերմունք է ունեցել Միսակ Մարտիրոսյանի նկատմամբ:
«Նա, այդ նախկին աշխատակիցը, որը մեղմ ասած անբարյացկամ վերաբերմունք ունի Մարտիրոսյանի նկատմամբ, ցուցմունքներ է տվել, որ աշխատողներին աշխատանքի ընդունելիս կաշառք է վերցրել: Բայց այդպիսի հանգամանք չկա, դա ցույց են տալիս օբյեկտիվ փաստերը»,- փոխանցեց փաստաբանը:
Հարցին, թե որևէ ենթատեքստ տեսնո՞ւմ է պաշտպանական կողմը Մարտիրոսյանի դեմ կատարավածի մեջ, Զուռնաչյանը պատասխանեց. «Այո, ենթատեքստ հաստատ կա, բայց նա այդ մասին դեռ չի ցանկանում բարձրաձայնել: Ես իր հետ չեմ քննարկել, համաձայնեցրել ու այս պահին նպատակահարմար չէ, այդ մասին հայտարարել»:
Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավարը ձերբակալվել է
Ոստիկանությունը ներկայացրել է կեղծիքների մեջ կասկածվող դատական կարգադրիչների ծառայության պաշտոնյաների ցանկը

Арестованный экс-глава Судебного департамента Армении разглядел в произошедшем с ним некий подтекст
Суд вернул жалобу на решение о заключении под стражу обвиняемого как в получении взятки в крупном размере, так и по делу о присвоении зарплат в системе бывшего руководителя государственного учреждения «Судебный департамент РА» Мисака Мартиросяна. Об этом Panorama.am сообщил адвокат Мисака Мартиросяна Вардан Зурначян.
Отметим, что кроме Зурначяна, интересы экс-главы государственного учреждения «Судебный департамент РА» защищает также адвокат Артур Григорян.
Напомним, Мисаку Мартиросяну предъявлено обвинение по признакам п.1 ч.3 ст. 178, ч.1, пп. 2 и 3 ч.3 ст.311 УК Армении по факту получения взятки в крупном размере при приеме на работу и выявленных в системе судебных распорядителей случаев присвоения заработных плат.
По словам Вардана Зурначяна, их подзащитный не признает своей вины и считает, что обвинение предъявлено совершенно необоснованно. Адвокат добавил, что если орган, осуществляющий предварительное следствие, вновь направит ходатайство о продлении срока заключения под стражу и суд удовлетворит его, то они вновь обжалуют решение суда.
Вардан Зурначян отметил, что все началось с показаний бывшего главы отдела кадров Судебного департамента, у которого было недоброжелательное отношение к Мисаку Мартиросяну.
«Именно этот бывший сотрудник, который, мягко говоря, был настроен недоброжелательно по отношению к Мисаку Мартиросяну, дал показания о том, что во время приема на работу он принимал взятки. Но ничего подобного не было, и это доказывают объективные факты»,– подчеркнул Вардан Зурначян.
В ответ на вопрос о том, видит ли сторона защиты какой-либо подтекст в произошедшем, юрист отметил: «Да, подтекст точно есть, но он не хочет говорить об этом. Я не обсуждал и не согласовывал этот вопрос с ним, и на данный момент нецелесообразно заявлять об этом».
Напомним, ранее сообщалось о громком разоблачении в Службе судебных распорядителей: в ходе расследования были выявлены десятки сотрудников, которые хотя и были зарегистрированы, однако не являлись на работу, а их заработные платы присваивали другие сотрудники указанных подразделений Службы судебных распорядителей. При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» приводит до центрального органа Службы судебных распорядителей.