ԵՀԽ-ը քննարկել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գործադիր հանձնաժողովը քննարկել է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը: Այս մասին տեղեկացնում է «Ասբարեզ» պարբերականը:
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գործադիր հանձնախմբի անդամ Նարեկ արքեպիսկոպոս Ալեմեզյանը և Կենտրոնական հանձնախմբի անդամ Թենի Պիրի-Սիմոնյանը Ժնևում հանդիպել են խորհրդի համակարգող, դոկտոր Ագնես Աբումի և գլխավոր քարտուղար Օլավ Ֆիկս Թվայթի հետ և քննարկել, թե ինչպես է խորհուրդը նշելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը:
Նարեկ արքեպիսկոպոս Ալեմեզյանը փոխանցել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի ողջույնները և ներկայցրել Կիլիկիայի Սուրբ Աթոռի` 2015 թվականի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի համար ծրագրած միջոցառումները:
Թենի Պիրի-Սիմոնյանը, ով նաև հայ-շվեյցարական ARMENOFAS հիմնադրամի նախագահն է, ներկայացրել է նաև Շվեյցարիայում կազմակերպվելիք միջոցառումները:
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 10-րդ վեհաժողովի ժամանակ ընդունվել է բանաձև, որով նախատեսվում է.
1. 2015 թվականի ապրիլի 24-ին ընդառաջ, փետրվար-մարտին կազմակերպել միջազգային խորհրդակցություն:
2. Մշակել «անպատժելիության մասին» թեմա, որը կքննարկի Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը և որի շուրջ Կիլիկիայի Սուրբ Աթոռը միջազգային կոնֆերանս կկազմակերպի:

Всемирный совет церквей обсудил программу мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян
Исполнительный комитет Всемирного совета церквей (ВСЦ) обсудил программу мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает издание Asbarez.
Представитель Исполнительного комитета Всемирного совета церквей архиепископ Нарек Алемазян и член Центрального комитета ВСЦ Тени Пири-Симонян в Женеве встретились с координатором и генеральным секретарем ВСЦ, доктором Агнес Абум и Олавом Фиксе Твейтом, обсудив с ними, как Совет будет отмечать 100-ю годовщину Геноцида армян.
Архиепископ Нарек Алемазян передал присутствующим приветствия Католикоса Великого дома Киликийского Арама Первого и представил запланированные Католикосатом Киликии мероприятия по случаю 100-й годовщины Геноцида армян в 2015 году.
Тени Пири-Симонян, которая является также главой армяно-швейцарского фонда ARMENOFAS, представила и намеченные в Швейцарии мероприятия.
Отметим, ранее, 7 ноября 2013 года, на заседании 10-ой Генеральной ассамблеи Всемирного совета церквей (ВСЦ) в южнокорейском городе Пусане была принята резолюция в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян. В преддверии 100-й годовщины трагедии ВСЦ решил организовать ряд мероприятий.