Ադրբեջանում 2013թ.-ին ընտանեկան բռնության արդյունքում 83 կին սպանվել է, 98-ը` ինքնասպան եղել
Իրավաշտպանները հայտարարել են, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մինչև այժմ չի կատարել իր խոստումները` կանանց ընտանեկան բռնությունից պաշտպանելու հարցում: Այս մասին ասվում է «Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի» (IWPR) կայքում տեղադրված հոդվածում:
Ըստ «Մաքուր աշխարհ» կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպության տնօրեն Մեհրիբան Զեյնալովայի` իրադրությունը մտահոգիչ է:
Ադրբեջանում 2013թ.-ին ընտանիքում 83 կին է սպանվել, իսկ 98-ն ինքնասպան է եղել ընտանեկան բռնության պատճառով: 2012թ.-ի համեմատ, երբ 72 սպանության և 67 ինքնասպանության դեպք էր գրանցվել, 2013թ.-ին կտրուկ աճ է նկատվել:
«15-ամյա Նարմինա Վալիևան  փախել էր տանից, սակայն ոստիկանությունը  բռնել և հետ է վերադարձրել: Որոշ ժամանակ անց նրան գտել են մահացած: Վալիևայի 16-ամյա եղբորը ձերբակալել են քրոջը սպանելու մեղադրանքով»,-օրինակ  է  բերել հեղինակը:
Զեյնալովան նշել է նաև, որ բացասական վերաբերմունքը հասարակության կողմից, ինչպես նաև ոստիկանության կողմից ճիշտ գործողություններ չձեռնարկելը ավելի են բարդացնում իրավիճակը:
«Կարծրատիպային տեսակետ կա Ադրբեջանում, որ բռնությունը ընտանիքում դա միայն այդ ընտանիքի գործն է, և հետևաբար, այդպիսի տունը լքած անհատին պաշտպանելու փոխարեն նրան վերադարձնում են այդ ընտանիք: Սա է այս բոլոր ողբերգությունների հիմնական պատճառը»,- ասել է Զեյնալովան:
Անցած տարի «Մաքուր աշխարհ» կազմակերպությանը դիմած 720 կանանց թվում էր նաև 33 տարեկան մի կին, ում իր մայրը ստիպել էր ամուսնանալ իր իսկ զարմիկի հետ, որը 5 տարի հետո լքել էր նրան և գնացել Ռուսաստան:
«Իմ ընտանիքը ինձ շարունակ նրա մոտ էր ուղարկում, իսկ նա ինձ հետ էր վերադարձնում: Չնայած այս ամենին, պաշտոնապես մենք դեռ ամուսնացած ենք, քանի որ իմ ծնողները ինձ թույլ չեն տալիս ապահարզան պահանջել», - պատմել է կինը:
Իրավիճակը ավելի է սրվել, երբ նա իր ընտանիքին ասել է, որ մեկ այլ մարդու է հանդիպել և սիրահարվել: Եղբայրը, իմանալով այդ ամենի մասին, քրոջը փակել է տանը և նրա երեխաների առջև շարունակաբար ծեծել:
Ըստ «IWPR»-ի ` 2010թ.-ին Ադրբեջանի խորհրդարանը երկու օրենք է ընդունել ընտանեկան բռնության կանխման վերաբերյալ, սակայն օրենքի հիմնական դրույթները չեն կարող կիրառություն ստանալ, քանի դեռ քրեական օրենսգրքում որոշակի փոփոխություններ չեն իրականացվել:
«Կանանց ճգնաժամային կնետրոնի» տնօրեն Մաթանաթ Ազիզովան ասել է, որ օրենքի հիմնական դրույթը ընտանիքում բռնության ենթարկված կանանց համար կացարանի ստեղծումն է:
«Այդ կացարանները մնացած օրենսդրական ակտերի հետ մեկտեղ կանանց համար պաշտպանություն կապահովեին: Դժբախտաբար, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն աշխատում այդ ուղղությամբ»,- ասել է Ազիզովան, ում կենտրոն 2013թ-ին դիմել է 2500 կին: Նա նույնպես նշել է, որ տնային պայմաններում սպանությունների և ինքնասպանությունների քանակը աճել է:
Ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների հարցերով կառավարական հանձնաժողովի նախագահ Հիջրան Հուսեյնովան ասել է, որ ուշադրությունը պետք է ուղղել վաղ ամուսնություններին:
«Ընտանեկան բռնությունը հիմնականում վաղ ամուսնությունների արդյունք է: Վաղ ամուսնությունները հենց իրենք բռնության մի տեսակ են»,- ասել է Հուսեյնովան:
Ադրբեջանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մամլո խոսնակ Էլման Բաբաևը ասել է, որ 2013թ-ին Ադրբեջանի պետական բյուջեից 2,5 միլիոն դոլար է հատկացվել կանանց համար կացարաններ պատրաստելու համար, սակայն դրանք դեռ չեն գործում:

Правозащитница: В прошлом году в Азербайджане 83 женщины были убиты дома, а 98 совершили суицид
Азербайджанские правозащитники утверждают, что правительство страны все еще не выполняет свои обещания по защите женщин от домашнего насилия, пишет Айтан Фахрадова в статье, опубликованной на сайте британского Института освещения войны и мира (IWPR).
По словам главы организации «Чистый мир», занимающейся правами женщин, Мехрибан Зейналовой, число случаев домашнего насилия в течение прошлого года вызывает тревогу.
В течение прошлого года 83 женщины в Азербайджане были убиты дома, 98 совершили самоубийство из-за проблем, связанных с домашним насилием. Обе цифры гораздо выше показателей 2012 года, когда было зафиксировано 72 убийства и 67 суицидов.
Согласно материалу, 15-летняя Нармина Валиева умерла после того, как убежала из дома и была возвращена полицией. После этого ее мать повела ее к гинекологу, чтобы тот подтвердил, что девушка все еще является девственницей. Ее отец заставил сделать это из-за «слухов в деревне». Позднее 16-летнего брата Нармины арестовали по обвинению в убийстве сестры.
По словам Зейналовой, негативное отношение в обществе вместе с ненадлежащими действиями полиции делают плохую ситуацию еще хуже.
«Существует стереотипное мышление, что насилие в семье – дело исключительно данной семьи. Поэтому вместо того, чтобы защитить девушку, которая ушла из дома, они возвращают ее обратно, что становится причиной трагедий», - пояснила она.
Среди 720 женщин, обратившихся в прошлом году в организацию «Чистый мир», была 33-летняя женщина из азербайджанского Шамкира. Она сообщила IWPR, что ее мать заставила ее выйти замуж за своего двоюродного брата, который спустя 5 лет оставил ее и переехал в Россию.
«Моя семья отправляла меня к нему три раза, и каждый раз он отправлял меня назад. Официально мы все еще женаты, потому что моя семья не позволит мне подать на развод», - сказала она.
Стало хуже, когда женщина сообщила своей семье, что она встретила человека и влюбилась.
«Мой брат узнал об этом. Он запер меня дома, завязал мне руки и ноги и бил меня днями, оскорбляя всеми возможными способами. Это происходило на глазах моих детей. Он угрожал отнять их у меня, если я выйду замуж. Даже моя мать не заступилась за меня», - рассказала она. По ее словам, если она вернется домой, ее убьют.
Согласно IWPR, в 2010 году азербайджанский парламент принял два закона, призванных прекратить домашнее насилия, однако основные части законов не могут быть претворены в жизнь без внесения определенных поправок в Криминальный кодекс. А они еще не приняты.
Глава Женского кризисного центра Матанат Азизова объяснила, что основная часть закона предусматривает создание убежищ для жертв насилия в семье.
«Эти убежища, совместно с другими законодательными актами, обеспечили бы безопасную жизнь для женщин. Однако, к сожалению, власти не работают над этим», - сказала Азизова, в чей центр в прошлом году обратилось 2500 женщин. Она также утверждает, что число суицидов и домашних убийств возросло.
Глава правительственного Комитета по правам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова сказала, что основной акцент должен быть поставлен на борьбу с ранними браками.
«Насилия в семье следуют обычно после ранних браков. Ранние браки сами по себе являются формой насилия», - отметила она.
По словам пресс-секретаря Министерства труда и социальных вопросов Азербайджана Эльмана Бабаева, в прошлом году из бюджета было выделено 2,5 млн. долларов на создание убежищ, однако они пока не функционируют.