ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի «Թվիթերյան» վերջին գրառումը լուրջ անհանգստություն է առաջացրել ադրբեջանական քաղաքական վերնախավում:
Վերջինս կոչ է արել վերականգնել Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունները կարգավորելու լիարժեք բանակցությունները. «Հունաստանի և Թուրքիայի կիպրոսցիները հայտարարել են, որ անցել են լիարժեք կարգավորման բանակցությունների: Իսկ ինչու՞ հենց նույնը չի կարող լինել Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում»:
Ամերիկացի դիվանագետի գրառմանը բավականին օպերատիվ արձագանքեց ԼՂՀ ԱԳՆ-ն` նշելով, թե «Մենք համաձայն ենք Ջեյմս Ուորլիքի հետ, որ ժամանակն է վերականգնել Ղարաբաղի մասնակցությամբ լիարժեք բանակցությունները»:
Հասկանալի է, որ նման գրառումը անտարբեր չէր կարող թողնել պաշտոնական Բաքվին, քանզի արցախյան կողմի, բանակցություններին ուղղակիորեն ներգրավվելու հարցը մշտապես հունից հանում է Ադրբեջանին: Սակայն մյուս տեսանկյունից, համանախագահներն առաջին անգամ չէ, որ Արցախի` բանակցություններին ներգրավվելու վերաբերյալ մեկնաբանություններ են հնչեցնում:
Դեռևս 2013 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, տարածաշրջանային այցով Ստեփանակերտում գտնվող ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը նշել էր, թե բանակցությունների որոշակի փուլում Ղարաբաղը պետք է վերադառնա բանակցային գործընթաց:
Ինչևէ, Ուորլիքի գրառմանը արձագանքելու առաքելությունն իրենց վրա վերցրեցի Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի բաժնի ղեկավարն ու ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Նախ, ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլլաևը հայտարարեց, թե իրենք որպես բանակցությունների ամբողջական ֆորմատ դիտում են հանդիպումներ Հայաստան-Ադրբեջան ձևաչափով:
Ապա թեմային անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի առանցքային պաշտոնյաներից` Էլնուր Ասլանովը, ով նշեց, թե Ուորլիքի որոշ ոչ ամբողջական ձևակերպումները, որոնք լրացուցիչ պարզաբանման կարքի ունեն, ապակողմնորոշում են հասարակական կարծիքը:
Ադրբեջանցի երկու պաշտոնյաներն էլ իրենց մեկնաբանություններում պնդում են, որ բանակցությունների Հայաստան-Ադրբեջան ֆորմատը ամբողջական է:
Ավելի ուշ, հայտարարություններով հանդես եկավ նաև ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, ով նշեց, որ «բանակցությունները պետք է ընթանան Հայաստան-Արցախ-Ադրբեջան` Բուդապեշտի գագաթնաժողովում ընդունված ձևաչափով, հակառակ դեպքում պետք չէ գործընթացում լուրջ արդյունք ակնկալել»:
«Որքան շուտ Արցախը ներգրավվի բանակցություններում, այնքան լավ բոլոր կողմերի համար: Այս տեսանկյունից, ամերիկացի համանախագահի հայտարարությունը շատ կարևոր մեսիջ էր»,- իր մեկնաբանությունում նշում էր Բաբայանը:
Անկասկած ամերիկացի փորձառու դիվանագետը պատահական չէր իր մեկնաբանությունը նման նուրբ ու առաջին հայացքից ոչ ամբողջական թվացող ձևակերպումներով ներկայացրել:
Մի կողմից, միջնորդները գիտակցում են Արցախի` բանակցություններում լիարժեք ներգրավվելու անհրաժեշտության կարևորությունը, մյուս կողմից, գիտեն, որ այս պահին նման հարցի օրակարգ բարձրացնելը Ադրբեջանին կարող է գործընթացի տրամաբանությանը հակասող հունի մեջ դնել:
Ի վերջո, կիպրական և ղարաբաղյան խնդիրները միմյանցից էականորեն տարբերվում են, մանավանդ, որ կիպրական հարցում խոսք է գնում Կիպրոսի հունական և թուրքական համայնքների բանակցությունների մասի, ինչը ԼՂ հիմնախնդրի դեպքում նույնիսկ քննարկան ենթակա չէ: Ավելին, այդ հարցի արհեստական արծածմամբ, Ադրբեջանը խնդիր է հետապնդում վիժեցնել Արցախի` բանակցային սեղան վերադառնալու հարցը:

Заявление американского сопредседателя МГ ОБСЕ вызвало серьезную обеспокоенность в Азербайджане. Интервью с Т. Абрамяном
11:34 17/02/2014
«Недавняя запись американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика в Twitter вызвала серьезную обеспокоенность в политической элите Азербайджана», - заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
Отметим, что сопредседатель призвал восстановить полноценные переговоры по урегулированию карабахского конфликта. «Греческие и турецкие киприоты заявили, что приступают к полноформатным переговорам по урегулированию. Почему то же самое не может произойти в случае Нагорного Карабаха?»– написал Уорлик.
«Довольно объективно эту запись прокомментировал МИД НКР, подчеркнув: „Мы согласны с послом Джеймсом Уорликом, что настало время для восстановления полноформатных переговоров с прямым участием Нагорного Карабаха”.
Понятно, что такая запись не могла оставить равнодушным официальный Баку, поскольку вопрос прямого вовлечения НКР в переговорный процесс постоянно выбивает Азербайджан из колеи. Однако с другой стороны сопредседатели озвучивают комментарии относительно вовлечения НКР в процесс не впервые.
Еще 18 декабря 2013 года, находясь с региональным визитом в Степанакерте, российский сопредседатель Минской группы Игорь Попов отметил, что на определенном этапе переговоров Нагорный Карабах должен вернуться в переговорный процесс.
Как бы то ни было, миссию озвучивания реакции на запись Уорлик взяли на себя заведующий отделом политического анализа и информационного обеспечения администрации президента Азербайджана и руководитель пресс-службы МИД страны.
Официальный представитель МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев заявил, что о речь должна идти о полноценных переговорах между Арменией и Азербайджаном.
Затем к теме обратился один из ключевых чиновников администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов, подчеркнув, что некоторые незавершенные фразы, требующие дальнейшего прояснения, порой используются для того, чтобы сбить с толку общественное мнение.
Оба азербайджанских чиновника в своих заявлениях настаивают, что формат переговоров между Арменией и Азербайджаном целостный.
Позднее с заявлениями выступил руководитель пресс-службы аппарата президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, который отметил, что „ переговоры должны вестись в принятом на будапештском саммите формате Армения-НКР-Азербайджан, в противном случае не следует ожидать серьезных результатов от данного процесса”.
„Чем скорее НКР будет вовлечена в переговорный процесс, тем лучше для всех сторон. С этой точки зрения заявление американского сопредседателя МГ ОБСЕ – очень важный месседж”, – указал тогда в своем заявлении Давид Бабаян», - напомнил Т. Абрамян.
«Несомненно, опытный американский дипломат представил в своем заявлении столь деликатные и кажущиеся на первый взгляд нецелостными формулировки неслучайно.
С одной стороны, посредники осознают важность необходимости полноценного включения НКР в переговорный процесс, с другой стороны – они понимают, что на данный момент включение данного вопроса в повестку может поставить Азербайджан в русло, противоречащее логике переговорного процесса.
В конце концов, кипрская и карабахская проблемы существенно отличаются друг от друга, тем более, что по части урегулирования кипрской проблемы речь идет о переговорах межу греческим и турецким общинами Кипра, что в случае карабахской проблемы даже не подлежит обсуждению. Более того, Азербайджан, искусственно затрагивая данный вопрос, преследует цель не допустить возвращения НКР за стол переговоров», - резюмировал эксперт.