Իսոյի փաստաբանը ոստիկանությանը մեղադրում է անձի անմեղության կանխավարկածը խախտելու մեջ
Կայարանցի Թևոսիկի եղբոր` Արթուր Սաֆարյանի սպանության գործով կալանավորված Իսրայել Սարգսյանի (Իսո) փաստաբան Գայանե Գալոյանը վրդովված է գործի նախաքննությունը վարող ոստիկանության գործողություններից:
Հիշեցնենք` օրերս ոստիկանությունը հեռուստատեսությամբ և պաշտոնական կայքում ցուցադրել էր բացառիկ կադրեր, թե ինչպես է ծրագրվել ու կատարվել Արթուր Սաֆարյանի սպանությունը և պնդում էր արել, որ սպանության պատվիրատուն Իսրայել Սարգսյանն է:
«Իմ պաշտպանյալին ու ինձ նախաքննական մարմինը չի տեղեկացրել, թե ինչպես է ձեռք բերել այդ տեսանյութը: Այդ տեսանյութը, որպես ապացուցողական նշանակություն ունեցող փաստ, դեռևս Իսրայել Սարգսյանին չեն ներկայացրել, բայց անմեղության կանխավարկածն են խախտում: Անձը երբ է մեղավոր, երբ դատարանի դատավճիռ կա, իսկ նրանք աջ ու ձախ հայտարարում են, թե Իսրայել Սարգսյանը սպանության պատվիրատու է», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում վրդովված ասաց փաստաբան Գալոյանը:
Նրա խոսքով, եթե Իսրայել Սարգսյանի հարազատների հետ որևէ բան պատահի, ապա ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է նախաքննական մարմնի վրա:
«Կարծես հատուկ դիտավորությամբ թշնամություն են ցանկանում սերմանել, երբ գոյություն ունի անմեղության կանխավարկած, երբ այդ տեսանյութը փորձաքննության չի ենթարկվել: Ինչպե՞ս կարելի էր այդ տեսանյութը հրապարակել», -շարունակեց տիկին Գալոյանը:
Մեր հարցին, թե փաստաբանը չի բացառում, որ քրեական հեղինակություն համարվող կայարանցի Թևոսիկը հաշվեհարդար տեսնի Իսոյի հարազատների նկատմամբ, տիկին Գալոյանը պատասխանեց. «Գիտեք, ես չգիտեմ` նա ինչպես մտածում, դա իմ համար անհասկանալի բան է, բայց երբ մարդը վշտի մեջ է, չի կարելի անընդհատ այդ վիշտը փորել-փորել: Ես նախաքննական մարմնի կողմից դիտավորություն եմ տեսնում»:
Նա ասաց, որ պատրաստվում է առաջիկայում հանդես գալ մամլո ասուլիսով ու ներկայացնել իր դիտողությունները նախաքննական մարմնի գործողությունների վերաբերյալ:
Կայարանցի Թևոսիկի եղբոր` Արթուր Սաֆարյանի սպանության փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կալանավորված են Իսրայել Սարգսյանն և Տիգրան Ասատրյանը: Իսրայել Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով (38-104-ը` հանցագործության կազմակերպիչ), 104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետը` սպանություն` կատարված շահադիտական դրդումներով, պատվերով), 104 հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (այլ հանցանքը թաքցնելու նպատակով կատարված սպանություն) և 235 հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերել, պահել և կրել): Իսկ Տիգրան Ասատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերել, պահել և կրել) և 335 հոդվածի 1-ին մասով (հաստատապես հայտնի նախապատրաստվող ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մասին չհայտնելը):
Իսրայել Սարգսյանը և Տիգրան Ասատրյանը կալանավորված են:
Թևոսիկի եղբոր սպանության պատվիրատուն սպանությունից հետո հիվանդանոցում ցավակցել է հարազատներին. Մանրամասներ (տեսանյութ)

Адвокат фигуранта дела об убийстве брата «Каяранци Тевосика» обвинила полицию в нарушении презумпции невиновности
12:32 18/02/2014
Адвокат Исраела Саркисяна, арестованного в рамках уголовного дела по факту убийства Артура Сафаряна – брата известного в криминальном мире Тевоса Сафаряна («Каяранци Тевосика»), Гаяне Галоян возмущена действиями полиции, осуществляющей предварительное следствие.
Отметим, на днях полиция опубликовала эксклюзивные кадры и подробности убийства брата криминального авторитета, утверждая, что заказчиком убийства является Исраел Саркисян.
«Орган, осуществляющий предварительное следствие, не сообщил мне и моему подзащитному то, как видеоматериал попал к ним в руки. Этот видеоматериал как факт, имеющий доказательное значение, пока еще не показывали Исраелу Саркисяну. Но они нарушают презумпцию невиновности. Человек виновен тогда, когда имеется решение суда, а они всюду заявляют, что Исраел Саркисян является заказчиком убийства»,– отметила адвокат в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По ее словам, если с родными Исраела Саркисяна что-нибудь случится, то всю ответственность будет нести орган, осуществляющий предварительное следствие.
«Складывается впечатление, будто они умышленно хотят разжечь вражду. Как можно было обнародовать эту видеозапись, ведь существует презумпция невиновности, а экспертиза видеоматериала не была проведена?!»– продолжила Гаяне Галоян.
Адвокат также подчеркнула, что собирается выступить с пресс-конференцией и представить свои замечания относительно действий органа, осуществляющего предварительное следствие.
Напомним, Исраелу Саркисяну предъявлено обвинение по признакам п.8 ч.2 ст.38-104 УК Армении (Организация убийства), п.8 ч.2 ст.104 (Убийство, то есть противоправное умышленное лишение жизни другого человека, совершенное из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом), п.11 ч.2 ст.104 (Убийство с целью скрыть другое преступление или облегчить его совершение), ч,1 ст.235 (Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств).
Арестованным по делу об убийстве брата криминального авторитета «Каяранци Тевосика» ужесточили обвинение
Гор Варданян назвал причину разгоревшегося вокруг его имени криминального скандала
Полиция Армении раскрыла громкое заказное убийство брата известного в криминальном мире «Каяранци Тевосика» – А. Сафаряна