Ժան Միշել Հապպի. «Կենսաթոշակային համակարգի ադեկվատ լինելը ժամանակի ընթացքում կզգացվի»
Համաշխարհային բանկի գնահատմամբ` Հայաստանում կենսաթոշակային նոր համակարգի ներդրումը ճիշտ քայլ է, ճիշտ ուղղությամբ: Այսօր Երևանում կազմակերպված Կենսաթոշակային երրորդ տարեկան միջազգային համաժողովում այս մասին հայտարարեց Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հապպին:
Նրա խոսքերով` ՀԲ-ի ներգրավածությունը Հայաստանի կենսաթոշակային բարեփոխումներում սկսվել է գրեթե 10 տարի առաջ, և նույնիսկ այդ ժամանակահատվածում հստակ նախանշվել են այն մարտահրավերները, որոնք ծառացած էին համակարգի առաջ, մասնավորապես` ժողովրդագրական անկում, աղքատության բարձր մակարդակ և սահմանափակ ֆիսկալ ֆինանսական ռեսուրսներ:
Ժան Միշել Հապպին ասաց, որ այսօր Հայաստանում 25 տոկոսից ավելին գտնվում է աղքատության շեմից ցածր և այս բարեփոխումները կբերեն թոշակների բարձրացմանը, երկարատև եկամուտների ապահովմանը, ինչպես նաև կնպաստեն աղքատության նվազեցմանը:
«Սկզբունքորեն ամրագրելով բազմաշերտ կենսաթոշակային համակարգ` իր սկզբունքային դերը կխաղա մասնավոր և անհատական հաշիվներում, ինչպես նաև լրացուցիչ եկամուտներ կապահովվի Հայաստանում»,- ընդգծեց ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Ժան Միշել Հապպին նշեց նաև, որ կենսաթոշակային համակարգի նախագծումը սկզբունքորեն համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին:
«Կենսաթոշակային համակարգի ադեկվատ կամ ողջամիտ լինելը  ժամանակի ընթացքում կզգացվի, հետևաբար, կարծում եմ, որ տեխնիկական որոշ ճշգրտումների կարիքն էլ կլինի ժամանակի ընթացքում»,- ասաց նա` հավելելով, որ Համաշխարհային բանկը ի սկզբանե սերտորեն համագործակցել է ՀՀ կառավարության հետ կենսաթշակային բարեփոխումների մասով և հիմա էլ հայտնում է իր պատրաստակամությունը` նպաստելու այս գործընթացին, մասնավորապես` իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից:

Всемирный банк одобряет внедрение в Армении новой накопительной пенсионной системы
Всемирный банк одобряет внедрение в Армении новой накопительной пенсионной системы: это правильный шагом в верном направлении. Об этом сегодня в ходе Третьей годичной международной конференции по пенсионным реформам заявил глава Ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Хаппи.
Он напомнил, что Всемирный банк начал участвовать в процессе пенсионных реформ в Армении еще 10 лет назад и уже тогда отмечались многочисленные вызовы и проблемы. Представитель ВБ подчеркнул, что все это время продолжалось теснейшее сотрудничество по данному вопросу с правительством РА. Хаппи заверил, что ВБ готов оказывать содействие данному процессу и в дальнейшем, в частности в плане повышения уровня осведомленности граждан.
По словам Хаппи, новая реформа приведет к повышению пенсий, обеспечению Армении долгосрочных прибылей, снижению уровня бедности в стране.
Представитель ВБ также подчеркнул, что проект пенсионной реформы принципиально соответствует международным нормам, а ее адекватность общественность почувствует со временем. Хаппи отметил также, что со временем будут сделаны и соответствующие технические корректировки.
Отметим, ранее к гражданской инициативе «Я против», бойкотирующей внедрение новой пенсионной системы, присоединились сотрудники Ереванского метрополитена имени Карена Демирчяна, танцоры Национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиарова, а также сотрудники ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» и Армянской АЭС.